Orofar Max to lek bez recepty w postaci twardych pastylek do ssania o miętowym smaku. Preparat wskazany jest do stosowania w leczeniu bólu gardła i infekcji jamy ustnej. Ze względu na postać i dawkę substancji czynnej produkt leczniczy jest odpowiedni dla osób dorosłych i dzieci od 6 roku życia.
Każda pastylka do ssania na gardło Orofar Max zawiera dwie substancje czynne: chlorek cetylopirydyniowy i chlorowodorek lidokainy, które wskazane są w miejscowym leczeniu antyseptycznym stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także w łagodzeniu dolegliwości bólowych w tych stanach.
Chlorek cetylopirydyniowy jest antyseptykiem działającym bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i w mniejszym stopniu na bakterie Gram-ujemne. Substancja ta ma także właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe w stosunku do wirusów posiadających otoczkę białkowo–lipidową.
Chlorowodorek lidokainy to środek miejscowo znieczulający z grupy amidów. Działanie znieczulające wynika z tego, iż chlorowodorek lidokainy zmienia przepuszczalność błony komórkowej dla jonów sodu, co powoduje zahamowanie przewodnictwa nerwowego. Chlorowodorek lidokainy łagodzi ból gardła oraz ból towarzyszący infekcjom jamy ustnej. Znieczulające działanie chlorowodorku lidokainy rozpoczyna się już po 2 minutach od zażycia leku, dzięki czemu Orofar Max zapewnia szybką ulgę podrażnionemu gardłu.
Duże opakowanie leku Orofar Max 2 mg + 1 mg zawiera 30 pastylek do ssania o miętowym smaku odpowiednich do stosowania w leczeniu objawowym zapalenia gardła.
Lek stosowany jest w miejscowym leczeniu:
1 pastylka twarda zawiera:
Przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.
Orofar Max należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości dotyczących stosowania leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Miętowe pastylki na gardło Orofar Max są przeznaczone do krótkotrwałego stosowania. W przypadku gdy objawy utrzymują się przez dłużej niż 5 dni lub jeśli towarzyszy im wysoka gorączka, wymioty lub zawroty głowy należy skonsultować się z lekarzem.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (może wystąpić u 1 na 10 00 pacjentów):
Bardzo rzadko (może wystąpić u 1 na 10 000 pacjentów):
Orofar Max z jedzeniem, piciem i alkoholem
Ciąża i karmienie piersią
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: