Oropram 20 mg to lek, który zawiera substancję czynną cytalopram. Należy on do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Stosowany jest w leczeniu depresji i/lub zaburzeń lękowych.
Nazwa | Oropram 20 mg |
Nazwa międzynarodowa | Citalopramum |
Kategoria dostępności | Leki na receptę |
Dawka | 20 mg |
Postać | Tabletki powlekane |
Skład - substancja czynna | Bromowodorek cytalopramu |
Skład - substancje pomocnicze |
|
Dostępne opakowania |
|
Działanie / właściwości |
|
Zastosowanie |
|
Przeciwwskazania |
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta. |
Ostrzeżenia i środki ostrożności |
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta. |
Działania niepożądane / Skutki uboczne | Bardzo często (u więcej niż 1 osoby na 10):
oraz inne działania niepożądane (patrz poniżej) |
Możliwe interakcje z |
|
Ciąża | Leku Oropram 20 mg nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. |
Karmienie piersią | Nie należy karmić dziecka piersią w trakcie przyjmowania leku Oropram 20 mg, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki. |
Dzieci | Leku Oropram 20 mg nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. |
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów | Lek Oropram 20 mg może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W trakcie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. |
Jak działa lek Oropram 20 mg?
Oropram 20 mg to lek, który zawiera substancję czynną cytalopram. Należy on do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Oropram 20 mg normalizuje ilość serotoniny w mózgu.
Kiedy stosuje się lek Oropram 20 mg?
Jak stosować lek Oropram 20 mg?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli
Leczenie depresji
Leczenie zaburzenia lękowego z napadami lęku
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Lek Oropram 20 mg należy przyjmować w pojedynczej dawce rano lub wieczorem, z posiłkiem lub bez. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Oropram 20 mg
W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana może wystąpić nasilenie działań niepożądanych. W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, koniecznie zabierając ze sobą opakowanie leku.
Objawami przedawkowania mogą być:
Mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków.
Pominięcie przyjęcia leku Oropram 20 mg
W razie pominięcia przyjęcia dawki leku należy zażyć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Oropram 20 mg
Nie należy nagle przerywać terapii lekiem Oropram 20 mg. Może to spowodować wystąpienie objawów, takich jak zwroty głowy, uczucie mrowienia, zaburzenia snu, drażliwość, drżenia, uczucie dezorientacji, ból głowy, nudności, nerwowość, niepokój lub zwiększone pocenie się oraz możliwość powrotu myśli samobójczych u pacjentów ze skłonnością do takich zachowań. Zwykle objawy te ustępują w przeciągu dwóch tygodni, ale mogą być znacznie nasilone lub przedłużać się w przypadku otrzymywania dużych dawek leku. Jeżeli pacjent zamierza odstawić lek Oropram 20 mg powinien zapytać lekarza o zalecenia, ponieważ lek musi być odstawiany stopniowo i powoli przez dłuższy czas. Jest ważne, aby lekarz w tym okresie nadzorował pacjenta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Kiedy nie stosować leku Oropram 20 mg?
Leku Oropram 20 mg nie powinno się stosować w przypadku:
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jak każdy lek, lek Oropram 20 mg może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Podczas leczenia lekiem Oropram 20 mg działania niepożądane mogą zazwyczaj wystąpić w okresie pierwszych 8-14 dni.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z niżej wymienionych objawów należy natychmiast odstawić lek Oropram 20 mg i powiadomić lekarza lub udać się do najbliższego szpitala:
Należy zgłosić się do lekarza lub do oddziału ratunkowego w przypadku wystąpienia myśli i zachowań samobójczych podczas leczenia lekiem Oropram 20 mg.
Wymienione działania niepożądane są zazwyczaj lekkie i ustępują po kilku dniach leczenia:
Bardzo często (u więcej niż 1 osoby na 10):
Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania:
Zaobserwowano zwiększone ryzyko złamań kości u pacjentów przyjmujących leki tej grupy.
Dzieci i młodzież
Zasadniczo leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. U pacjentów w wieku poniżej 18. roku życia podczas stosowania leków z omawianej grupy, stwierdza się zwiększoną możliwość wystąpienia:
Jednak lekarz może zdecydować o przepisaniu leku Oropram 20 mg pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, jeśli będzie to w interesie pacjenta. Jeśli lekarz przepisze lek Oropram 20 mg pacjentowi w wieku poniżej 18. roku życia i opiekun dziecka będzie chciał to przedyskutować, należy się skontaktować z lekarzem. Jeśli podczas stosowania leku Oropram 20 mg pojawi się lub nasili którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy powiadomić lekarza. Dodatkowo, nie potwierdzono bezpieczeństwa długotrwałego przyjmowania leku Oropram 20 mg pod względem jego wpływu na wzrost, dojrzewanie, rozwój poznawczy i zachowania.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Oropram 20 mg należy poinformować lekarza o następujących obecnych lub występujących w przeszłości sytuacjach:
Leki takie, jak Oropram 20 mg (SSRI) mogą spowodować wystąpienie objawów zaburzeń czynności seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się po przerwaniu leczenia.
Myśli samobójcze oraz pogorszenie depresji lub zaburzeń lękowych
U pacjentów z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi mogą czasami występować myśli samookaleczenia lub samobójcze. Mogą się nasilić po rozpoczęciu stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ leki te zaczynają działać dopiero po pewnym czasie – zazwyczaj po dwóch tygodniach, a nawet później.
Większa skłonność do takich myśli może wystąpić:
Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie krewnych lub przyjaciół o depresji lub zaburzeniach lękowych, a także poproszenie ich o przeczytanie ulotki tego leku. Pacjent może zwrócić się z prośbą o pomoc do krewnych lub przyjaciół i prosić o informowanie go, gdy zauważą, że objawy depresji lub lęku nasiliły się lub wystąpiły niepokojące zmiany w zachowaniu.
Zespół serotoninowy
U niektórych pacjentów, lek Oropram 20 mg może prowadzić do zespołu serotoninowego. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią jednocześnie objawy, takie jak wysoka gorączka, drżenie mięśni, dreszcze, splątanie lub niepokój.
Lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy poinformować lekarza i/lub położną o przyjmowaniu leku Oropram 20 mg. Stosowanie takich leków podczas ciąży zwłaszcza w ostatnim trymestrze może zwiększać ryzyko ciężkich powikłań u noworodka, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Stan ten objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą oraz występuje zwykle w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.
Pacjentki stosujące Oropram 20 mg w ostatnich 3 miesiącach ciąży aż do porodu powinny zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić objawy takie jak:
Jeśli u noworodka wystąpił którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i/lub położną.
jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy karmić dziecka piersią w trakcie przyjmowania leku Oropram 20 mg, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio oraz o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Należy uwzględnić fakt, że może to dotyczyć leków przyjmowanych 14 dni temu lub tych, które będą stosowane w przyszłości.
Nie należy stosować leku Oropram 20 mg jeśli pacjent stosuje leki regulujące rytm serca lub leki, które mogą mieć wpływ na rytm serca, takie jak:
Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leku Oropram 20 mg z następującymi lekami:
Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.
Lek Oropram 20 mg może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W trakcie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Jak przechowywać lek Oropram 20 mg?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.