W organizmie człowieka każdy proces ma swoją rolę. Pocenie jest naturalnym cyklem fizjologicznym, który dotyka wszystkich ludzi. Dlaczego tego doświadczamy? A jeśli pocenie się jest problematyczne, jak sobie z nim radzić?
Jego skład może być różny, między innymi w zależności od stosowanej diety, czynników klimatycznych czy zmian hormonalnych w organizmie. Jednak można przyjąć, że pot to głównie woda z dodatkiem mocznika, kwas mlekowy, węglowodany, tłuszcze oraz związki mineralne.
Pocenie się służy obniżeniu temperatury ciała. Najczęściej doskwiera nam latem, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka lub gdy organizm zostanie przegrzany. Na skórze znajduje się średnio około 3 milionów gruczołów potowych. Najwięcej z nich umiejscowionych jest na wewnętrznej stronie dłoni oraz podeszwie stóp. Dlatego też najdotkliwiej odczuwamy pocenie się właśnie w tych miejscach na naszym ciele. Oprócz przyczyn związanych z wysoką temperaturą warto wspomnieć o potliwości emocjonalnej, która wynika z działania odpowiednich bodźców na nerwy obwodowe w danej okolicy ciała. Tego typu przypadłość występuje najczęściej na dłoniach, stopach oraz twarzy. Doświadczenie nadmiernej potliwości może być spowodowane przez choroby metaboliczne (np. cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy), neurologiczne oraz niektóre choroby zakaźne. Dlatego nie można lekceważyć tych objawów, ze względu na możliwość występowania groźnych schorzeń. Bardzo często przyczynia się do tego burza hormonalna – szczególnie w okresie dojrzewania oraz przekwitania. Noszenie nieodpowiednich butów oraz skarpet z tworzyw sztucznych również powoduje nadmierną potliwość. W takich sytuacjach warto postawić na materiały oddychające jak np. bawełna. Dieta także może negatywnie wpływać na procesy fizjologiczne. Warto zwrócić uwagę na ilość spożywanego pieprzu, papryki, curry oraz chilli, które są często bezpośrednim powodem zwiększenia się wydzielania potu. Nie powinno się bagatelizować nadmiernej potliwości, ponieważ niektóre przyczyny jej występowania mogą być niebezpieczne dla organizmu.
Zazwyczaj proces ten jest dla nas jedynie problemem estetycznym. Warto jednak zauważyć, że lekceważenie dużej potliwości może prowadzić do groźnych schorzeń. Bardzo często jej następstwem jest grzybica stóp, powstająca poprzez zniszczenie naturalnego płaszcza ochronnego skóry. Niestety przypadłość jest nierzadko nawracającą chorobą, którą trudno wyleczyć. Jak w takim razie zapobiegać tego typu dolegliwościom?
Jeśli zauważysz u siebie nadmierną potliwość, użyj odpowiednich środków, które zminimalizują ten proces, a dodatkowo zapobiegną powstawaniu nieprzyjemnych przypadłości. Warto stawiać na jak najbardziej naturalne środki, np. preparat ALTA puder do stóp. Dzięki sproszkowanemu kłączu tataraku działa antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Produkt jest również dostępny w formie dezodorantu, który wpływa na zminimalizowanie pocenia i nieprzyjemnego zapachu, dzięki czemu daje uczucie świeżości. Preparat również działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Co ważne, nie zawiera silikonów, parabenów oraz szkodliwych substancji, jak np. sól aluminium.