Tran to dla wielu przedstawicieli starszego pokolenia jeden z największych koszmarów dzieciństwa. Ceniony przez rodziców i dziadków za właściwości zdrowotne był wmuszany najmłodszym, przy czym jego zniechęcający smak i zapach wywoływały najgorsze reakcje. Dzisiaj tran, a wraz z nim inne oleje pochodzenia rybnego, wraca do łask i na powrót staje się cenionym suplementem. Obecnie forma jest bardziej przystępna i w tej kategorii znajdziesz substancje, które nawet najmłodszym przypadną do gustu.
Sam pomysł leczenia się rybim tłuszczem pochodzi sprzed kilkuset lat. Stosowany jednak był głównie przez osoby o niższym statusie materialnym, które miały trudniejszy dostęp do znanych wtedy medykamentów.
Leczenie tranem początkowo przynosiło skuteczne efekty głównie w nacieraniu bolących stawów. Zauważono szybko, że rybia wątroba jest w stanie wspomóc organizm w walce z przeziębieniem. Jednak ze względu na to, że sama wątroba była zbyt ciężkostrawna, zaczęto wytłaczać z niej olej. Tran jest jego koncentratem, a otrzymywany jest przede wszystkim z dorsza atlantyckiego.
Wśród cennych substancji, które znajdują się w składzie tranu, pojawiają się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6. Poza nimi znaleźć w nim można również witaminy A i D3, niezbędne przede wszystkim dla prawidłowego wzrostu. Wystarczą dwie kapsułki, by zapewnić organizmowi niezbędną dzienną dawkę.
Negatywne wspomnienia z tranem są efektem jego niezbyt przyjaznego zapachu i smaku, którym suplementowano najmłodszych przed kilkudziesięcioma laty. Obecnie w jego składzie znajdują się dodatkowe substancje smakowe i zapachowe, które są w stanie ukryć te nieprzyjemny wrażenia i sprawiają, że dzieci chętniej go spożywają. Alternatywą dla tranu w formie płynu są też kapsułki, które również maskują jego nieprzyjemne aspekty.
W tranie z dorsza atlantyckiego znajduje się przede wszystkim duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają one naturalnie ciśnienie krwi oraz przyczyniają się do produkcji hormonów przeciwzapalnych i usprawniają działanie układu odpornościowego.
Duża ilość witamin A i D w substancji sprawia, że organizm łatwiej przyswaja wapń i utrwala go w kościach – to właśnie działanie tranu jest odpowiedzialne za zalecanie go przede wszystkim w fazie intensywnego wzrostu i nadbudowywania się kośćca. Nierównowaga wapnia wpływa negatywnie również na osoby starsze, mające tendencje do osteoporozy i zwiększonej łamliwości kości. Zarówno im, jak i dzieciom zaleca się korzystanie z suplementu w kapsułkach.
Tran używany jest również jako środek leczniczy w zaburzeniach wysokości poziomu witamin w organizmie oraz krzywicy. Wspomaga układ krążenia, zmniejsza poziom cholesterolu i łagodzi objawy astmy oraz łuszczycy. Zauważono też jego korzystny wpływ na pamięć i koncentrację. Dzięki dużej zawartości witamin A i D zmniejsza ryzyko wystąpienia kurzej ślepoty i innych chorób oczu.