Co zawiera i jak działają składniki preparatu Aspicam Bio 7,5 miligrama
Głównym składnikiem leczniczym Aspicam Bio jest meloksykam (meloxicamum). Należy on do niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym – przypomina więc swoim profilem działania podobne preparaty z tej grupy jak np. ibuprofen, ketoprofen, nimesulid, diklofenak etc.
Meloksykam jako substancja lecznicza pojawił się w 1977 roku. Preparat jest pochodną kwasu enolowego i wykazuje działanie:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwgorączkowe.
Właściwości te wynikają z hamowaniem enzymu cyklooksygenazy-2 (COX-2). Enzym ten odpowiada za produkcję prozapalnych prostaglandyn (związki podnoszące temperaturę ciała, zwiększające przekrwienie i powodujące ból). Nieznacznie blokują cyklooksygenazę-1, która jest enzymem obecnym m.in. w żołądku oraz na płytkach krwi – gdzie pełni funkcje fizjologiczne związane z prawidłowym krzepnięciem i produkcją prostaglandyn ochraniających ścianę żołądka przed działaniem kwasu solnego. COX-1 występuje w nerkach i reguluje tam przepływ krwi w naczyniach.
Meloksykam, składnik aktywny preparatu Aspicam Bio, silniej blokuje cyklooksygenazę-2 niż COX-1, co teoretycznie ogranicza częstość występowania najniebezpieczniejszych działań niepożądanych ze strony żołądka (np. choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego), niewydolności nerek lub zaburzeń agregacji płytek (pot. zaburzeń krzepnięcia krwi).
Lek stężenie maksymalne osiąga w czasie od 5 do 6 godzin. Atutem meloksykamu jest to, że dobrze penetruje do płynu stawowego, szczególnie tego objętego procesem zapalnym (np. w chorobach reumatoidalnych lub chorobie zwyrodnieniowej stawów).
O czym pamiętać w przypadku stosowania preparatu Aspicam Bio?
Stosując lek Aspicam Bio, trzeba przede wszystkim pamiętać o podstawowych przeciwwskazaniach (są one podobne jak dla pozostałych leków z grupy NLPZ):
- nadwrażliwość na substancję aktywną (w tym z tzw. astmą aspirynową lub obrzękiem naczynioruchowym o możliwej etiologii nadwrażliwości na aspirynę),
- trzeci trymestr ciąży (stosowanie NLPZ prowadzić może do przedwczesnego zamknięcia się tzw. przewodu tętniczego u płodu, co stanowić może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka),
- krwawienie z przewodu pokarmowego lub aktywna choroba wrzodowa,
- ciężkie zaburzenia funkcji wątroby oraz nerek.
Preparatu nie powinno się stosować w ostrych napadach bólu – wynika to m.in. z czasu osiągania maksymalnego stężenia we krwi.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu u osób w wieku podeszłym – zawsze skonsultować się z lekarzem. Powinni również uważać pacjenci cierpiący na choroby zapalne jelit – np. choroba Crohna lub Colitis Ulcerosa.
Ze względu na to, że osoby leczące się na nadciśnienie stanowią dużą grupę pacjentów cierpiących na dolegliwości stawowe, powinny zawsze skonsultować stosowanie preparatów NLPZ, takich jak Aspicam, ze swoim lekarzem. Wynika to z możliwych interakcji niektórych leków przeciwnadciśnieniowych z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Mogą one powodować zaburzenie czynności nerek lub gospodarki elektrolitowej.