Poradnik
Borowina

Borowina

Borowina

Borowina jest rodzajem torfu, skały osadowej powstałej w wyniku butwienia szczątków roślinnych w środowisku mocno wilgotnym o niewielkiej ilości powietrza. Należy do grupy peloidów, czyli surowców geologicznych, wykorzystywanych na potrzeby medycyny. Nazywana jest czarnym złotem Polski.

Znalezione produkty : 4
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Sulphur Kuracja Borowinowa, borowina plus, pasta, 1 kg - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Sulphur Kuracja Borowinowa, borowina plus, pasta, 1 kg
29,99 zł
Sulphur Borowina Spa, emulsja do kąpieli, 500 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Sulphur Borowina Spa, emulsja do kąpieli, 500 g
42,49 zł
EkaMedica Borowina, maść kremowa, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
EkaMedica Borowina, maść kremowa, 200 ml
14,79 zł
Bingospa, sól do stóp z borowiną, 550 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bingospa, sól do stóp z borowiną, 550 g
11,99 zł
1 - 4 z 4 produktów

Występowanie borowiny

Ok. 10 tys. lat p.n.e. zostały uformowane złoża borowiny. Obecnie jej największe skupiska znajdują się na terenach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce najwięcej złóż występuje w okolicach Krynicy Górskiej, w której mieści się uzdrowisko, gdzie na dużą skalę przeprowadzane są zabiegi lecznicze na bazie surowca, jakim jest borowina. To właśnie w tym miejscu w 1858 r. użyto jej po raz pierwszy, natomiast dziś tego typu zabiegi wykonuje się w wielu uzdrowiskach rozsianych na terenie całej Polski.

Borowina – zastosowanie

Torf o specyficznych właściwościach fizykochemicznych przetworzony w dużym stopniu przez bakterie humifikujące zawiera w sobie dużo substancji organicznych. Wśród nich można wyróżnić m.in. garbniki, białka, węglowodany, różne kwasy, bituminy (woski i żywice) oraz sole – żelazowe, glinkowe, wapienne, a także cenną krzemionkę. W borowinie znajdują się też makro i mikroelementy, m.in.: magnez, potas, sód, krzem, wapń i żelazo. Dzięki zawartości cennych substancji organicznych borowina ma szerokie zastosowanie w medycynie. Po laboratoryjnym przetworzeniu produkuje się na jej bazie leki i preparaty, wspomagające leczenie różnych dolegliwości. Borowina szczególnie znana jest w uzdrowiskach, gdzie przygotowuje się z niej okłady borowinowe i kąpiele.

Właściwości prozdrowotne

Borowina wspomaga układ mięśniowo-szkieletowy, pracę serca oraz zdrowie naczyń i żył. Wspiera krążenie krwi oraz pomaga zmniejszyć uczucie ciężkich nóg.

Borowina znana jest przede wszystkim ze wspomagania leczenia chorób układu ruchu. Wszelkie stany zapalne, bóle reumatyczne, obrzęki, złamania czy zwichnięcia – złagodzą okłady lub kąpiele borowinowe.

Okłady i kąpiele borowinowe

Okłady borowinowe polegają na podgrzaniu borowiny do wysokiej temperatury, nawet 46 stopni Celsjusza, położeniu jej na skórze i szczelnym przykryciu. Po ok. 30 minutach okład musi zostać usunięty, a ciało dokładnie umyte i wysuszone. Dzięki tego typu zabiegom organizm zostaje dobrze dotleniony i odżywiony. Usprawnia się również proces przemiany materii, a toksyny zostają wydalone przez skórę. Dochodzi do odkwaszenia organizmu dzięki działaniu przeciwzapalnym borowiny. Tak samo, jak okłady działa kąpiel na bazie borowiny tkanki zostają przegrzane, dzięki czemu mogą zostać odżywione i zregenerowane. Kwasy i sole organiczne działają ściągająco, ale też przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Naczynia krwionośne i położone głęboko tkanki stają się lepiej ukrwione. Przykurczone torebki stawowe i więzadła rozluźniają się pod wpływem gorących okładów lub kąpieli, dlatego ulgę odczuwa się bardzo szybko. Oprócz tego, ciepło, jakie generuje podgrzana borowina, przyjemnie odpręża i relaksuje.

Borowina w kosmetologii

Szereg aktywnie działających czynników w borowinie sprawia, że ma ona swoje zastosowanie także w kosmetologii. W gabinetach SPA wykonuje się masaże na bazie borowiny, połączone z ciepłymi okładami.

Z racji tego, że borowina wykazuje właściwości antyoksydacyjne i antyutleniające, dobrze działa na skórę. Wykorzystuje się ją do różnych zabiegów odmładzających i modelujących twarz, ale i całe ciało. Maseczka borowinowa nałożona na cerę tłustą czy trądzikową działa bakteriobójczo. Dobrze sobie radzi także ze skórą problematyczną, łagodząc podrażnienia, kojąc i eliminując zaczerwieniania. Borowina wykorzystywana do zabiegów odmładzających pomaga też w eliminacji zmarszczek, działa ściągająco oraz rozjaśnia przebarwienia.

Przeciwwskazania

Borowina nie jest jednak dla każdego. Takim przeciwwskazaniem są np. ostre stany zapalne, których nie można przegrzewać. Do zabiegu nie powinny też przystępować osoby z niewydolnością krążeniową oraz mające problemy z ciśnieniem. Korzystanie z dobrodziejstw borowiny jest eliminowane również przez takie schorzenia jak cukrzyca, miażdżyca czy stany znacznego osłabienia. Również kobiety w ciąży nie powinny stosować borowiny.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki