Jak działa butelka antykolkowa?
Aby butelki antykolkowe były skuteczne, trzeba wyrównać ciśnienie na zewnątrz oraz wewnątrz butelki. Poza tym specjalne systemy zapobiegają przedostaniu się powietrza do pokarmu, które może przyczyniać się do kolki, bólów brzucha czy wzdęć. Modele antykolkowe różnią się od siebie sposobem działania. Na rynku można znaleźć wersje z wentylowanymi podstawkami, z zaworem odpowietrzającym, znajdującym się w smoczku lub ze specjalną odpowietrzającą rurką. Niektóre butelki mają również nietypowy kształt, uniemożliwiający przedostanie się pęcherzyków powietrza do smoczka.
Jaka butelka antykolkowa?
Producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych systemów, ułatwiających picie mleka małemu dziecku. Świeżo upieczeni rodzice nie potrafią zdecydować się na jeden konkretny model, gdy na rynku jest ich tak wiele. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę przy wyborze butelki dla noworodka?
Przede wszystkim im mniej skomplikowany system odpowietrzający, tym lepiej. Trzeba pamiętać, że im bardziej zaawansowany system, tym więcej elementów znajduje się w butelce. Taki model z pewnością jest trudniejszy w utrzymaniu czystości, ponieważ po każdym karmieniu dziecka butelkę trzeba rozłożyć i umyć dokładnie wszystkie elementy. Noworodek zazwyczaj je co około 2-3 godziny, dlatego należy liczyć się z tym, że codziennie można składać i rozkładać butelkę nawet 10 razy. Bardzo skomplikowany system nie ułatwi również jej składania, szczególnie gdy dziecko będzie już głośno domagało się jedzenia. Liczne dodatkowe elementy mogą też dość szybko się zużywać.
Jeśli wybór padnie na model bardziej zaawansowany, warto sprawdzić, czy producent oferuje dokupienie poszczególnych elementów osobno. Każda butelka antykolkowa dla niemowlaka kiedyś się psuje. Zużywają się smoczki, uszczelki, pękają rurki. Ważne, by móc dokupić te elementy samodzielnie, dzięki czemu wydłuża się żywotność butelki.
Czyszczenie butelki antykolkowej może nie należeć do uwielbianych czynności. Małe elementy, do których trudno dotrzeć szczoteczką, nie są pożądane przy natłoku obowiązków związanych z noworodkiem. Dlatego dobrze wybierać butelki, mające zdolność samosterylizacji lub takie, które można rozkręcić i czyścić w zmywarce.
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze jest smoczek. Przede wszystkim powinien być dostosowany do wieku dziecka. Nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki. Dobrze, jeśli kształtem będzie przypominał sutek, wtedy łatwo połączyć karmienie piersią z karmieniem butelką. Ogromne znaczenie ma również przepływ smoczka — zbyt mały może powodować stres u dziecka, a za duży problemy ze zbyt szybkim przełykaniem mleka.
Istotne dla rodziców powinno być również oznaczenie, mówiące o tym, że butelka antykolkowa nie zawiera bisfenolu A (BPA), który jest szkodliwą substancją.
W naszej Gemini oferujemy bogaty wybór produktów dla noworodków. Zamów butelkę antykolkową dla swojego dziecka już dziś, by cieszyć się spokojnym i łatwym karmieniem noworodka.