Poradnik
Fenyloalanina

Fenyloalanina

Fenyloalanina – czym jest i jaką odgrywa rolę?

Fenyloalanina to organiczny związek chemiczny z grupy egzogennych aminokwasów aromatycznych, którego głównym źródłem są białka pokarmowe. Jest jednym z 20 aminokwasów będących podstawowym materiałem budulcowym większości naturalnie występujących białek. Ponadto fenyloalanina jest potrzebna w produkcji aminokwasu o nazwie tyrozyna oraz neuroprzekaźników: dopaminy, norepinefryny, a także epinefryny.

Fenyloalanina posiada dwa enancjomery (odbicia lustrzane): L-fenyloalaninę, D-fenyloalaninę oraz formę produkowaną laboratoryjnie DL-fenyloalaninę. Pierwszy z nich występuje naturalnie w przyrodzie, drugi natomiast produkowany jest przez bakterie Bacillus brevis w procesie metabolizmu. Trzecia forma, DL-fenyloalanina, może być wytwarzana syntetycznie.

Znalezione produkty : 9
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Olimp, Amino EAA Xplode, Proszek, smak ananasowy, 520 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp, Amino EAA Xplode, Proszek, smak ananasowy, 520 g
96,99 zł
Gelacet, hydrolizat kolagenu i biotyny, 5,38 g x 21 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Gelacet, hydrolizat kolagenu i biotyny, 5,38 g x 21 saszetek
36,09 zł
Mito-Pharma Adrenal-Intercell, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Mito-Pharma Adrenal-Intercell, 120 kapsułek
185,29 zł
Activlab Pharma RecoMed, preparat odżywczy, smak neutralny, 65 g x 6 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Activlab Pharma RecoMed, preparat odżywczy, smak neutralny, 65 g x 6 saszetek
33,99 zł
Activlab Pharma RecoMed, preparat odżywczy, smak waniliowy, 65 g x 6 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Activlab Pharma RecoMed, preparat odżywczy, smak waniliowy, 65 g x 6 saszetek
33,99 zł
Neocate Junior, dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego i złożoną nietolerancją białek pokarmowych, po 1 roku, smak neutralny, 400 g - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Neocate Junior, dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego i złożoną nietolerancją białek pokarmowych, po 1 roku, smak neutralny, 400 g
123,99 zł
Olimp, Anabolic Amino 9000, 300 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp, Anabolic Amino 9000, 300 tabletek
123,99 zł
Activlab Pharma RecoMed, preparat odżywczy, smak truskawkowy, 65 g x 6 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Activlab Pharma RecoMed, preparat odżywczy, smak truskawkowy, 65 g x 6 saszetek
33,99 zł
Gelacet bogaty koktajl hydrolizatu kolagenu i biotyny, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Gelacet bogaty koktajl hydrolizatu kolagenu i biotyny, 120 kapsułek
43,49 zł
1 - 9 z 9 produktów

Fenyloalanina – naturalne występowanie

Fenyloalanina jako aminokwas egzogenny może być dostarczana do organizmu wyłącznie z pożywieniem, bądź w formie suplementacji. W stanie naturalnym (L-fenyloalanina) występuje w produktach spożywczych takich jak:

 • mięso,
 • ryby,
 • jaja,
 • ser,
 • orzechy arachidowe,
 • nasiona soi, lnu i grochu,
 • otręby pszenne,
 • kasza jaglana,
 • mleko.

Warto pamiętać, że dla zachowania zdrowia i samopoczucia na dobrym poziomie należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, która dostarczy odpowiednich składników do organizmu.

W przypadku, gdy uzupełnienie fenyloalaniny przy pomocy diety jest niemożliwe (na przykład ze względu na niespożywanie mięsa lub nietolerancję wymienionych produktów) można również dostarczać ją do organizmu w formie suplementu diety.

Fenyloalanina – niedobory

Niedobór fenyloalaniny w organizmie może skutkować uczuciem osłabienia, apatią oraz niedokrwistością. Zbyt mały poziom fenyloalaniny w dorosłym organizmie objawia się także problemami z pamięcią. Są to szczególnie uciążliwe dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie w przypadku zajęć wymagających odpowiedniego poziomu koncentracji i zapamiętywania, dlatego warto odpowiednio szybko zareagować na te objawy.

Fenyloalanina – właściwości i działanie

Fenyloalanina uzupełniana w formie suplementu, bądź jako składnik dietetycznych środków spożywczych, może korzystnie wpływać na organizm. Substancja wykazuje działania, takie jak:

 • wspomaganie aktywności umysłowej,
 • poprawa ogólnej czujności,
 • wspiera pamięć.

Fenyloalanina może być pomocna w poprawie zdolności poznawczych, a także w sytuacji wzmożonego wysiłku intelektualnego Właściwości te mogą być szczególnie pożądane przy wykonywaniu pracy intelektualnej, nauce, ale także przydatne do poprawy jakości codziennego funkcjonowania.

Fenyloalanina – suplementacja

W naszej aptece dostępne są suplementy z fenyloalaniną występujące w różnych postaciach, m.in. tabletek, kapsułek, a także w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Dzięki różnorodności produktów pacjenci mogą wybrać najwygodniejszą dla siebie formę suplementacji fenyloalaniny.

Fenyloalanina – dawkowanie

Przed włączeniem suplementacji fenyloalaniną należy szczegółowo zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania preparatu. Ważne jest również ścisłe przestrzeganie dawkowania zaleconego przez producenta. Nie należy przekraczać zalecanej dawki w ciągu dnia.

Preparat nie może być substytutem (zamiennikiem) zbilansowanej diety, może stanowić jedynie jej uzupełnienie. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki