Fenyloalanina – naturalne występowanie
Fenyloalanina jako aminokwas egzogenny może być dostarczana do organizmu wyłącznie z pożywieniem, bądź w formie suplementacji. W stanie naturalnym (L-fenyloalanina) występuje w produktach spożywczych takich jak:
- mięso,
- ryby,
- jaja,
- ser,
- orzechy arachidowe,
- nasiona soi, lnu i grochu,
- otręby pszenne,
- kasza jaglana,
- mleko.
Warto pamiętać, że dla zachowania zdrowia i samopoczucia na dobrym poziomie należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, która dostarczy odpowiednich składników do organizmu.
W przypadku, gdy uzupełnienie fenyloalaniny przy pomocy diety jest niemożliwe (na przykład ze względu na niespożywanie mięsa lub nietolerancję wymienionych produktów) można również dostarczać ją do organizmu w formie suplementu diety.
Fenyloalanina – niedobory
Niedobór fenyloalaniny w organizmie może skutkować uczuciem osłabienia, apatią oraz niedokrwistością. Zbyt mały poziom fenyloalaniny w dorosłym organizmie objawia się także problemami z pamięcią. Są to szczególnie uciążliwe dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie w przypadku zajęć wymagających odpowiedniego poziomu koncentracji i zapamiętywania, dlatego warto odpowiednio szybko zareagować na te objawy.
Fenyloalanina – właściwości i działanie
Fenyloalanina uzupełniana w formie suplementu, bądź jako składnik dietetycznych środków spożywczych, może korzystnie wpływać na organizm. Substancja wykazuje działania, takie jak:
- wspomaganie aktywności umysłowej,
- poprawa ogólnej czujności,
- wspiera pamięć.
Fenyloalanina może być pomocna w poprawie zdolności poznawczych, a także w sytuacji wzmożonego wysiłku intelektualnego Właściwości te mogą być szczególnie pożądane przy wykonywaniu pracy intelektualnej, nauce, ale także przydatne do poprawy jakości codziennego funkcjonowania.
Fenyloalanina – suplementacja
W naszej aptece dostępne są suplementy z fenyloalaniną występujące w różnych postaciach, m.in. tabletek, kapsułek, a także w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Dzięki różnorodności produktów pacjenci mogą wybrać najwygodniejszą dla siebie formę suplementacji fenyloalaniny.
Fenyloalanina – dawkowanie
Przed włączeniem suplementacji fenyloalaniną należy szczegółowo zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania preparatu. Ważne jest również ścisłe przestrzeganie dawkowania zaleconego przez producenta. Nie należy przekraczać zalecanej dawki w ciągu dnia.
Preparat nie może być substytutem (zamiennikiem) zbilansowanej diety, może stanowić jedynie jej uzupełnienie. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.