Właściwości lnu mielonego
Najbardziej wartościowe są ziarna lnu, ale coraz chętniej wykorzystujemy postać mieloną. W lnie znajdujemy białka, sterole, kwasy organiczne, a także enzymy. Ponadto goszczą w nim cynk, żelazo oraz magnez. W lecznictwie wykorzystywany jest len mielony, całe nasiona, jak i specjalnie wytwarzana mączka. Najważniejszym bowiem składnikiem lnu jest olej, w którego składzie z kolei znajdujemy glicerydy kwasów nienasyconych.
Len mielony znany jest głównie jako środek na problemy żołądkowe. To właśnie oleje zawarte w jego ziarnach, pozwalają uchronić poszczególne narządy, wchodzące w skład układu pokarmowego, przed niekorzystnym działaniem kwasu solnego. Oleje te bowiem wyściełają błony śluzowe żołądka, przełyku, a także dwunastnicy.
Zastosowanie lnu mielonego
Len mielony w zastosowaniu domowym występuje najczęściej w formie wywaru. Spożywany regularnie, wspomaga funkcjonowanie jelit. Ze względu na wyjątkowe właściwości lnu, szczególnie chętnie sięgają po niego osoby dojrzałe. Podczas gdy u mężczyzn wspomaga prostatę, w przypadku kobiet wykazuje pozytywny wpływ na ich zdrowie w okresie przekwitania.
Len mielony a piękny wygląd
Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w lnie sprawiają, że doskonale nawilża skórę, ponadto pomaga zredukować jej podrażnienie. Co więcej, stosowanie lnu może przyczynić się do utraty wagi – zmniejsza bowiem apetyt, pomagając w kontroli spożywanych kalorii, a do tego ułatwia trawienie. Przyczynia się w ten sposób do utrzymania szczupłej sylwetki.
Len mielony stosowany jest głównie w formie naparów, które można pić bezpośrednio po przygotowaniu, ale na rynku znajdujemy również olej z lnu, także doskonale sprawdzający się w kuracjach leczniczych, jak i mających na celu uzyskanie pożądanych efektów kosmetycznych. może być stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz postaci, w jakiej zostanie zakupiony bądź przygotowany.