Poradnik
Inulina

Inulina

Inulina

Inulina (łac. Inulinum) jest polisacharydem należących do fruktanów. Jego masa cząsteczkowa wynosi ok. 5000 Da. Wielocukier ten występuje naturalnie w roślinach (stanowi materiał zapasowy zgromadzony w wakuolach) głównie tych z rodziny astrowatych, m.in. w bulwach cykorii, mniszku lekarskim, cebuli, czosnku oraz karczochu. W wyglądzie przypomina biały proszek podobny do skrobi. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie jest trawiona przez przewód pokarmowy, co czyni z niej substancję zbliżoną funkcjami do błonnika pokarmowego. Inulina często wykorzystywana jest jako dodatek do suplementów diety i zalecana osobom dbającym o szczupłą sylwetkę oraz chcącym kontrolować poziom cukru we krwi. Mówi się o niej również jako o prebiotyku, ponieważ pobudza do wzrostu naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego.

Jako środek do przyjmowania wewnętrznego nie jest wskazana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Znalezione produkty : 2
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Swanson Inulin, inulina, 227 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Swanson Inulin, inulina, 227 g
52,99 zł
Jarrow Formulas Inulin FOS, 180 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Jarrow Formulas Inulin FOS, 180 g
48,99 zł
1 - 2 z 2 produktów

Właściwości inuliny

Jest cukrem o szerokim zastosowaniu i wielu właściwościach. Pomimo że zalicza się do polisacharydów, jej kaloryczność jest stosunkowo niska. W związku z tym po produkty z nią często sięgają osoby będące na diecie i chcące zachować szczupłą sylwetkę. Z racji tego, że działa podobnie do błonnika pokarmowego, daje uczucie sytości i zmniejsza łaknienie. Inulina stymuluje rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit, a przez to pomaga regulować ilość wypróżnień, zmniejsza zaparcia oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. Suplementy diety z tym wielocukrem zalecane są ponadto diabetykom z racji jego wpływu na gospodarkę węglowodanową i niski indeks glikemiczny.

Inulina sprzyja wchłanianiu wapnia, stymuluje do wzrostu w jelitach dobroczynnych kolonii bifidobakterii, i działa jak naturalny prebiotyk.

Czym są prebiotyki i co je różni od probiotyku?

Inulina często nazywana jest prebiotykiem. Ten termin odnosi się do substancji, które wspomagają wzrost bakterii wchodzących w skład flory jelitowej. W przeciwieństwie do probiotyku nie zawiera on w sobie żadnych organizmów. Do najpopularniejszych prebiotyków zalicza się oprócz inuliny, fruktooligosacharydy, mannanoligosacharydy oraz laktulozę. Te składniki żywności są odporne na działanie enzymów trawiennych. W przewodzie pokarmowym ulegają fermentacji, w której procesie dochodzi do powstawnia krótkołańcuchowych kwasów karboksylowych, w tym kwasu masłowego, octowego oraz propionowego.

Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez łączenie pro- oraz prebiotyków. Takie preparaty nazywane są symbiotykami.

Jak działa błonnik pokarmowy?

Pod terminem “błonnik” znajduje się duża grupa polisacharydów, w tym celuloza, inulina, pektyny oraz ligniny. Takie nietrawione węglowodany uzyskuje się na drodze procesów chemicznych, fizycznych oraz enzymatycznych. Wyróżnia się dwa rodzaje tych substancji: rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Do tej pierwszej grupy zalicza się gumy hemicelulozy oraz pektyny. Wchłaniają się one do przewodu pokarmowego i tym samym mogą być wykorzystywane przez organizm. Te drugie z kolei są niedegradowane w układzie pokarmowym, co oznacza, że zwiększają objętość stolca i wywierają korzystny wpływ na wchłanianie wody.

Zgodnie z definicją błonnik pokarmowy:

  • pobudza reakcje fermentacji w jelicie grubym,
  • zmniejsza czas pasażu jelitowego,
  • przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi,
  • zwiększa masę stolca,
  • wpływa na zmniejszenie stężenia cukru we krwi oraz insuliny.