Glistnik jaskółcze ziele na przestrzeni lat
Glistnik jaskółcze ziele – roślina pospolicie rosnąca w całej Polsce od wieków była wykorzystywana w medycynie naturalnej. Stosowanie glistnika miało miejsce już w starożytnej Grecji, gdzie korzystano z niego jako z rośliny o działaniu przeciwgorączkowym.
Doniesienie o soku mlecznym działającym na kurzajki pochodzi z lecznictwa ludowego.
Sposób stosowania jaskółczego ziela
Glistnik jaskółcze ziele przede wszystkim wykazuje właściwości, które umożliwiają jego stosowanie na kurzajki. Czas trwania takiej kuracji może być różny.
Choć wiele mówi się o licznych właściwościach glistnika, to nie brakuje informacji dotyczących jego toksyczności, szczególnie przy zbyt długim czasie stosowania. Z tego względu zaleca się tylko krótkotrwałe kuracje i to zgodnie z zaleceniami. Nie każdy bowiem może skorzystać z właściwości tej rośliny. Nie jest ona wskazana w szczególności, gdy pojawiają się problemy z funkcjonowaniem dróg żółciowych, choroby wątroby, choroba wrzodowa, jak i jaskra. Glistnika nie powinny także stosować kobiety w ciąży.
W ziołolecznictwie z kolei wykorzystuje się odwar z glistnika, który zaleca się do stosowania na ukojenie nerwów i spokojny sen.
Aby uzyskać korzyści płynące ze stosowania glistnika, konieczne jest ostrożne i umiarkowane, a także krótkotrwałe korzystanie z jaskółczego ziela, tylko w uzasadnionych przypadkach, najlepiej pod kontrolą lekarza lub farmaceuty.
Jaskółcze ziele w kosmetyce
Glistnik jaskółcze ziele z powodzeniem sprawdza się także jako składnik wielu kosmetyków, takich jak mydła w płynie czy ochronne kremy do rąk. Jego właściwości odkażające pomagają wzmacniać odporność skóry na infekcje bakteryjne i grzybicze.