Kategorie

Korzeń Mniszka

Korzeń mniszka

Korzeń mniszka w medycynie ludowej i ziołolecznictwie

Pospolita roślina o żółtych kwiatach, czyli mniszek lekarski, to gatunek, który był i do dziś jest wykorzystywany w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Doceniany ze względu na wiele cennych właściwości, jak i możliwość przyrządzania z niego syropu, nalewek, odwarów, a nawet miodów.

Znalezione produkty: 2
Sortowanie:
Sortuj według
Dary Natury Korzeń mniszka, herbatka ekologiczna, 100 g - miniaturka zdjęcia produktu

Dary Natury Korzeń mniszka, herbatka ekologiczna, 100 g

9,49 zł
Zioła, Korzeń Mniszka, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu

Zioła, Korzeń Mniszka, 50 g

4,99 zł

Wartościowy korzeń mniszka lekarskiego

Roślina traktowana jako uciążliwy chwast tak naprawdę posiada wiele cennych właściwości, związanych z bogactwem substancji o działaniu leczniczym. To dzięki nim korzeń mniszka znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej.

Korzeń mniszka charakteryzuje się zawartością glikozydów, steroli, olejków lotnych, choliny, triterpenów, asparaginy i inuliny. Są to związki o szczególnym znaczeniu dla prawidłowej pracy wątroby. Korzeń mniszka lekarskiego nadaje się do przygotowania napoju, wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu.

Przygotowany napar może być stosowany do wspomagania trawienia w przypadku spożycia ciężkostrawnych posiłków, a także niestrawności.

Zawartość inuliny, substancji spełniającej funkcję rezerwowego węglowodanu, sprzyja nieznacznemu działaniu przeciwcukrzycowemu. Ponadto można liczyć na wyregulowaną gospodarkę węglowodanową organizmu. Inulina odpowiada również za spowolnione wchłanianie cukru pozyskiwanego z pożywienia i obniżanie indeksu glikemicznego przyswajanych pokarmów.

Właściwości moczopędne i poprawa trawienia

Korzeń mniszka lekarskiego wykazuje właściwości moczopędne, ponieważ wpływa na zwiększanie przesączania w kłębkach nerwowych. Za wspomaganie pracy wątroby, prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego oraz usuwanie nagromadzonych toksyn, odpowiadają substancje zawarte w mniszku lekarskim, takie jak, glikozdy, cholina, sterole i asparagina.

Korzeń mniszka lekarskiego może usprawniać przepływ żółci, zapobiegając jednocześnie jej zastojom. Jest to spowodowane pobudzaniem do wytwarzania żółci przez wątrobę, łatwiejszym przepływem do dwunastnicy i zwiększeniem kurczliwości przewodów, które do niej prowadzą.

Wedle medycyny naturalnej przetwory z mniszka mogą być stosowane w schorzeniach związanych z uszkodzeniami wątroby oraz w sytuacji zagrożenia wystąpieniem kamicy żółciowej.

Odwar z wysuszonych korzeni mniszka poleca się na problemy trawienne. Przyjmuje on formę środka ułatwiającego trawienie, o działaniu żółciopędnym i moczopędnym.

Korzeń mniszka, z którego przygotowuje się odwary oraz nalewki, należy ostrożnie wykopywać jesienią, a następnie zasuszać go. Może być on przechowywany do roku.

Filtry

Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Smak
Problem
Kluczowy składnik
Cecha specjalna
Wiek
Typ produktu
  • Apteka Gemini

    gemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego