Skąd się biorą i jakiego rodzaju zmarszczki występują w okolicach oczu?
Wśród zmarszczek, które pojawiają się w okolicach oczu, trzeba wyróżnić kilka rodzajów zmian typowych dla tych miejsc. Jest tak głównie ze względu na fakt, iż są to obszary bardzo aktywne mimicznie, o dość cienkiej i podatnej na powstawanie zmarszczek skórze. Za główną przyczynę powstawania zmarszczek należy uznać utratę elastyczności skóry. Ten spadek jędrności jest związany przede wszystkim z faktem, iż z wiekiem dochodzi do degradacji struktury włókien kolagenu, stanowiącego główny budulec warstw podstawnych naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Proces ten postępuje stopniowo i może być spowolniony przy wykorzystaniu różnego rodzaju technik terapeutycznych, które zostaną wymienione poniżej.
Wśród typowych rodzajów zmarszczek w okolicach oczu należy wymienić między innymi:
- zmarszczki mimiczne – powstają w wyniku ruchów twarzy, najczęściej zaczynają się tworzyć około 30. roku życia;
- kurze łapki – promieniste zmarszczki, które pojawiają się w okolicach kącików oczu. Tworzą się ze względu na delikatną skórę oraz mocno aktywny mięsień okrężny oka;
- zmarszczki pod oczami – powstają wskutek przesuszania się i tak bardzo cienkiej skóry.
Na co działa krem przeciwzmarszczkowy pod oczy?
Celem stosowania tego rodzaju kremów jest w pierwszej kolejności chęć zredukowania zmarszczek. To jednak nie wszystko. Oprócz tego wiele preparatów działa rozświetlająco oraz zmniejsza inne oznaki starzenia – takie jak przebarwienia skóry, obrzęki czy cienie pod oczami.
Kremy oprócz tego wykazują również działanie liftingujące. Wśród najpowszechniej wykorzystywanych składników w składzie preparatów przeciwzmarszczkowych trzeba wskazać m.in. na:
- wąkrotka azjatycka,
- świetlik,
- olejek buriti,
- korzeń bergenii,
- pszenica zwyczajna.
Kompleksowy skład preparatów sprawia, że mogą być stosowane przy zmianach skórnych takich jak np.:
- zmarszczki mimiczne,
- kurze łapki,
- cienie pod oczami,
- przebarwienia,
- obrzęk powiek.
Przed zastosowaniem kremu bardzo ważna jest odpowiednia higiena skóry wokół oczu – staranne usunięcie makijażu i zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni naskórka.
Jakie kremy najlepiej wybrać?
Warto tutaj kierować się składem preparatów i wybierać produkty, które będą przyjazne dla naszej skóry. Należy pamiętać, że każda cera jest inna, dlatego wybór kosmetyków powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb.