Moringa olejodajna – wyjątkowa roślina
Roślina ta pochodzi z Indii. Jej właściwości sprawiają, że znajduje swoje zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej. Wykorzystywana jest także w kuchni i w kosmetyce. Każda część, w tym liście moringa, może być stosowane na rozmaite sposoby. Zarówno kwiaty, kora, jak i liście moringa, a do tego korzenie, w smaku przypominające chrzan, dostarczają wartościowych surowców do leków.
Ziarna są cenne ze względu na możliwość pozyskania z nich oleju. Kora przydaje się do wytwarzania lin i papieru. Powstające z całej rośliny odpadki sprawdzają się jako ekologiczny nawóz, natomiast w całości moringa może służyć w formie biomasy, do wytwarzania alternatywnej energii.
Moringa olejodajna wykazuje działania: odżywcze i wzmacniające, bowiem dostarcza do organizmu minerały w sporych ilościach oraz antyoksydanty.
Moringa olejodajna - wartości odżywcze rośliny
Liście moringa, ale i pozostałe części rośliny, obfitują w mangan niezbędny dla zachowania zdrowych kości i stawów. Chrom, a także bor, decydujący o prawidłowej gospodarce wapnia, fosforu i magnezu.
Warto również wspomnieć, że liście moringa, do tego kwasów tłuszczowych omega-3, -6 i -9 oraz wszystkich esencjonalnych aminokwasów. Zawartość aż 46 przeciwutleniaczy pozwala zaliczyć moringę do produktów charakteryzujących się zdolnością do wyłapywania i neutralizowania wolnych rodników. Najważniejsze spośród obecnych antyoksydantów to zeatyna, salwesterol i chlorofil.
Liście moringa w kuchni i w kosmetyce
Młode liście moringa mogą być spożywane w podobnej formie co szpinak. W smaku przypominają rzeżuchę. Ususzone i zmielone nadają się za to jako dodatek do jogurtów, szejków, koktajli, sałatek czy zup. Z liści przyrządza się herbatę, która charakteryzuje się lekko słodkim smakiem. W kosmetyce swoje miejsce znajduje olejek z moringa, nadający się do pielęgnacji skóry, a także włosów. Może być również wykorzystany podczas masażu.
Tak cenne właściwości czynią z niej roślinę o szerokich możliwościach zastosowania.