Czym dokładnie jest melatonina?
Melatonina to hormon, który produkuje szyszynka, czyli niewielkich rozmiarów gruczoł zlokalizowany między wzgórkami blaszki pokrywy. Nazywana jest również hormonem nocy lub hormonem snu, ponieważ wytwarzamy ją po zapadnięciu zmroku. W procesie powstawania melatoniny nie bierze udziału wyłącznie szyszynka, lecz także układ nerwowy, a dokładniej neurony drogi wzrokowej. Poprzez odbieranie bodźców świetlnych z fotoreceptorów siatkówki oka, komórki szyszynki otrzymują sygnał do rozpoczęcia produkcji melatoniny.
Warto zaznaczyć, że bodźce świetlne to nie tylko te naturalne, które rządzą prawami dnia i nocy, ale także sztuczne, np. padające z telewizora, telefonu komórkowego czy żarówki. Osoby mające problemy z zasypianiem lub z ciągłym wybudzaniem się, powinny wieczorem wyciszać się, jak najmniej czasu spędzać przed ekranem sprzętów elektronicznych, ponieważ produkcja hormonu snu zostaje wówczas zaburzona.
Rytm dobowy człowieka
Dzięki melatoninie systematyzuje się nasz rytm dobowy. Problem z tzw. wewnętrznym zegarem biologicznym mogą mieć ludzie, którzy bardzo dużo podróżują samolotem w różne strefy czasowe. Osoby pracujące w trybie zmianowym w nocy również miewają problemy z naturalnym wytwarzaniem hormonu snu. W takich przypadkach można przyjmować syntetyczną wersję melatoniny.
Stężenie melatoniny w organizmie człowieka
Jak wiadomo, stężenie melatoniny w organizmie człowieka zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej hormonu nocy mają małe dzieci, u których sięga aż 250pg/ml, w okresie dojrzewania około 120-180pg/ml, a u dorosłych 70-80pg/ml. Najmniejsze stężenie w surowicy krwi mają osoby starsze w wieku 65-85 lat, u których wynosi ono około 20-30pg/ml. Zjawisko to wyjaśnia, dlaczego często spotykamy się z bezsennością naszych dziadków, a osoby młodsze oraz dzieci mogą spać nawet kilkanaście godzin dziennie.
Jaką melatoninę wybrać?
W Gemini znajduje się duży wybór preparatów zawierających melatoninę. Najlepiej dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz leki zawierające od 1 do 5 mg hormonu nocy. Jeśli Twoje problemy ze snem są dość łagodne, wybierz preparat z mniejszym stężeniem. Nie wahaj się także skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni lek i dawkę, w zależności od Twoich potrzeb.
Melatonina jak stosować?
Hormon należy przyjmować na około godzinę przed snem, każdego dnia – zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce bądź opakowaniu wybranego preparatu. Nie powinno się odstawiać melatoniny z dnia na dzień. Przy znacznej poprawie w zasypianiu i jakości snu można stopniowo zmniejszać dawkę.
Melatonina działanie
Sztuczny hormon zwiększa stężenie melatoniny w surowicy krwi, dzięki czemu organizm dostaje sygnał o nadejściu zmroku, przez co stajemy się senni. Warto oprócz syntetycznych środków postawić na naturalne sposoby. Można codziennie spacerować, by przyzwyczaić oko do naturalnego światła, kłaść się o stałych porach, stosować dietę, która wpływa na produkcję serotoniny (ryba, pierś z kurczaka, banan, ciemne pieczywo, jogurt).
Mimo że leki z melatoniną są dostępne bez recepty, zaleca się przed pierwszym zażyciem skonsultować się z lekarzem.