Melisa – działanie
Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) to roślina, która rośnie dziko w Europie Południowej, Afryce Północnej oraz w Azji. Obecnie uprawia się ją na całym świecie. Bywa nazywana cytrynowym zielem ze względu na aromat, jaki wydziela. Dzięki licznym właściwościom, melisa znajduje zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni (gdzie używa się jej jako przyprawy) czy kosmetyce (zaleca się ją między innymi do pielęgnacji włosów skłonnych do przetłuszczania).
Melisa na uspokojenie
Problem stresu dotyczy wielu z nas. Współcześnie jesteśmy na niego narażeni na co dzień, dlatego bardzo ważne jest, aby umieć sobie z nim radzić. Choć w pewnych sytuacjach stres może mobilizować nas do działania, jego nadmiar wywołuje negatywne skutki dla naszego organizmu. Warto więc stosować metody, które pomagają go zredukować. Jedną z nich może być picie herbaty z melisy.
Zioło to jest bowiem znane ze swojego uspokajającego działania. Zaleca się stosować je w stanach pobudzenia nerwowego, ponieważ umożliwia ono wyciszenie oraz rozluźnienie.
Melisa na sen
Problemy ze snem to popularna dolegliwość, na którą skarżą się ludzie w różnym wieku. Jeżeli zauważymy u siebie trudności z zasypianiem oraz budzenie się w środku nocy, a za dnia odczuwamy zmęczenie i walczymy z ospałością, to mogą to być objawy bezsenności. Jeśli taki stan utrzymuje się krótko – pomocne może okazać się picie naparu z melisy. Stosowanie go pozwala się zrelaksować, co wpłynie na jakość snu.
Oferta herbat z melisy – Gemini
W asortymencie Gemini znajdują się herbaty na bazie melisy leczniczej różnych producentów. Oprócz podstawowej wersji produktu, dostępne są także warianty z dodatkiem:
- jabłka,
- lawendy,
- pigwy,
- szyszki chmielu.
Herbatę należy zalać gorącą wodą i parzyć około pięciu minut. Produkty stosuje się w celu uzupełnienia codziennej diety.
Melisa herbata – jak działa na organizm przygotowany napar?
W gronie najbardziej znanych i najchętniej stosowanych ziół bez wątpienia znajduje się melisa lekarska. Jej liczne właściwości znane są od dawna i pozwalają na wykorzystanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Liście melisy znalazły swoje zastosowanie w medycynie ludowej, już wiele wieków temu. Co znajduje się w jej liściach i jak działa przygotowana melisa herbata?
Cenne składniki występujące w liściach
W liściach melisy znajdziemy przede wszystkim olejek eteryczny. Z tego względu melisa herbata polecana jest do picia w stanach nadmiernego napięcia, stresu czy wahań nastroju.
Występujące w liściach śluzy przyczyniają się do osłony błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a obecność witaminy C i flawonoidów, to między innymi efekt antyoksydacyjny.
Napar z melisy
Melisa herbata oferuje nie tylko ciekawy smak i aromat, ale przede wszystkim korzystny wpływ na organizm. Można ją stosować zarówno w stanach napięcia nerwowego czy niepokoju, jak i zaburzeniach rytmu serca. Ze względu na swoje działanie wspomaga walkę z bezsennością, ale i poprawia pracę układu pokarmowego.
Melisa herbata może posłużyć w przeziębieniu, grypie, dolegliwościach występujących po stronie dróg oddechowych.
Filiżanka takiego naparu wypita po spożyciu ciężkostrawnego posiłku przynosi ulgę przewodowi pokarmowemu. Jest to związane z łatwiejszym trawieniem i nieznacznym pobudzeniem wydzielania soku żołądkowego i żółci. Napary z melisy mogą być stosowane nawet u dzieci. Jest ona częstym składnikiem między innymi herbatek uspokajających dla najmłodszych.