Poradnik
Nawłoć

Nawłoć

Nawłoć

Nawłoć pospolita (łac. Solidago virgaurea L.) to roślina, która należy do rodziny astrowatych. Występuje w Azji, Ameryce Północnej i Europie, jest bardzo popularna w Polsce. Dawne nazwy nawłoci pospolitej to: złotnik, złota dziewica, prosiana włoć, urasz, głowienki czerwone, polska mimoza. Historia stosowania nawłoci sięgają już starożytności, kiedy to z rośliny tej wytwarzano żółty barwnik. Potrafi osiągnąć wysokość do 1 metra, posiada drobne, żółte kwiaty i liście o jajowatym kształcie. Zazwyczaj rośnie na łąkach, w lasach, na polanach i w zaroślach, jej kwitnienie przypada na okres od lipca do września. Dla bydła domowego stanowi jednak zagrożenie, gdyż może powodować zatrucia charakteryzujące się gorączką i obrzękami. Rośnie również w ogrodach, jest mało wymagająca pod względem glebowym, w dodatku odporna na warunki klimatyczne np. mróz. Zbiór pędów najlepiej rozpocząć w okresie kwitnienia.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Herbapol Nawłoć Ziele, herbatka ziołowa, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
Herbapol Nawłoć Ziele, herbatka ziołowa, 50 g
5,04 zł5,31 zł
Najniższa cena z 30 dni
1 - 1 z 1 produktów

Wartościowy skład nawłoci

Nawłoć jest zielem o bogatym składzie. Zawiera bowiem kwasy organiczne, garbniki, olejki eteryczne, saponiny, flawonoidy (takie jak rutyna i kwercetyna), kwas chlorogenowy i kawowy. Dlatego surowiec jest tak powszechnie używany do tworzenia mieszanek ziołowych.

Nawłoć dla zdrowia

Ziele zwiększa fizjologiczną odporność organizmu. Zawiera przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wspierają nasz organizm w stanach niedoborów pokarmowych lub zwiększonej ilości składników odżywczych. Nawłoć wspomaga prawidłową pracę układu moczowego szczególnie u mężczyzn powyżej 45 roku życia. Pomaga łagodzić uciążliwe objawy menopauzy oraz pomaga podczas cyklu przedmiesiączkowego. Ponadto nawłoć wspomaga pracę układu ruchowego, wpływając pozytywnie na ruchomość i elastyczność stawów.

Przeciwwskazania do stosowania ziela nawłoci

Preparaty z nawłoci nie są polecane dzieciom przed 12 rokiem życia oraz dla osób, które wykazują reakcje alergiczne na rośliny z rodziny astrowatych. Konsultacji lekarskiej przed użyciem powinni również zasięgnąć pacjenci zmagający się z obrzękami dotyczącymi niewydolności nerek i serca.

Nawłoć - zioła w tabletach i susz pod napar

Dla szybkiego wsparcia układu moczowego powstały tabletki zawierające wyciąg z nawłoci. W wielu aptekach preparaty te polecane są dla wzmocnienia nerek i dla ochrony antyoksydacyjnej. Natomiast napar z ziela nawłoci może posłużyć do leczenia zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Przygotowanie jest niezwykle proste - wystarczy łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i parzyć około 20 minut.

To ciekawe...

Wzmianka o roślinie pojawia się w dziele „Wspomnienie” autorstwa Juliana Tuwima, a także piosence Czesława Niemena „Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła..”.