Poradnik
Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to roślina chętnie wykorzystywana w produkcji kosmetyków. Jest on powszechnie znany – głównie ze względu na swoje działanie wspierające układ krążenia oraz wspomagające usuwanie wolnych rodników tlenowych. Roślina należy do szerokiej rodziny drzew i krzewów oczarowatych. Przymiotnik wirginijski odnosi się do naturalnego miejsca występowania tej rośliny – mianowicie Ameryki Północnej.

Znalezione produkty : 5
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Nikel, żel do mycia twarzy, z oczarem wirginijskim, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Nikel, żel do mycia twarzy, z oczarem wirginijskim, 200 ml
42,99 zł
Biały Jeleń, żel do mycia twarzy z ekstraktem z oczaru wirginijskiego, 265 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Biały Jeleń, żel do mycia twarzy z ekstraktem z oczaru wirginijskiego, 265 ml
11,69 zł
Fitomed, odświeżająca mgiełka do cery naczynkowej z rozszerzonymi porami, oczar wirginijski, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Fitomed, odświeżająca mgiełka do cery naczynkowej z rozszerzonymi porami, oczar wirginijski, 200 ml
16,79 zł
Mohani Natural SPA, hydrolat oczarowy, kojący, 100 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Mohani Natural SPA, hydrolat oczarowy, kojący, 100 ml
22,49 zł
Bioline, Bio hydrolat oczarowy, naczynka i zaczerwienienia, 75 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bioline, Bio hydrolat oczarowy, naczynka i zaczerwienienia, 75 ml
22,99 zł
1 - 5 z 5 produktów

Zastosowanie oczaru wirginijskiego

Oczar wirginijski znany jest przede wszystkim w postaci ekstraktu pozyskiwanego z jego liści, w których odnaleźć można wysokie stężenia niektórych garbników – m.in. hamamelitaniny oraz elagotaniny. Oczar wirginijski zawiera również duże ilości kwasu galusowego i elagowego. Jako surowiec zielarski wykorzystywany był i jest w poprawianiu krążenia. Wyciągi z oczaru mają poprawiać szczelność naczyń krwionośnych i wzmacniać ich ściany. Niektórzy rekomendują jego zastosowanie w rozsądnych ilościach w przypadku hemoroidów, czyli żylaków odbytu.

Często oczar wirginijski jest stosowany pod postacią:

  • żelów,
  • destylatów,
  • płynów do obmywania skóry,
  • okładów,
  • maści,
  • olejków,
  • kremów etc.

Składniki oczaru wirginijskiego mogą poprawiać jędrność skóry – jest to głównie efekt działania garbników oraz pochodnych flawonu.

Oczar wirginijski – jak działają jego poszczególne składniki?

Wśród składników oczaru wirginijskiego szczególną uwagę należy zwrócić na grupy substancji, które są obecne w pozyskanych z jego liści ekstraktach.

Szczególnego rodzaju substancjami, charakterystycznymi dla oczaru wirginijskiego są taniny z grupy hamamelitanin. To cząsteczki o wieloprofilowym działaniu – taniny – pochodne fenoli, naturalnie wytwarzane przez rośliny. Występują w formie cząsteczek o niewielkiej masie – przekraczającej często zaledwie kilka kilodaltonów. Modelową substancją dla tanin, również obecną w roślinie oczar wirginijski, jest kwas galusowy. Taniny wykazują aktywność denaturującą (rozkładającą) wobec włókien niektórych białek – to działanie jest również określane jako działanie ściągające. Denaturacja powierzchniowej warstwy naskórka lub błon śluzowych tworzy barierę ochronną dla głębszych warstw nabłonka. Niektóre taniny – np. elagotaniny, które zawiera oczar wirginijski, wykazują właściwości hamujące produkcję i przyśpieszające rozkład wolnych rodników. To działanie demonstrowane jest również w kontekście hamowania utleniania lipidów komórkowych, co może zabezpieczać komórkę przed uszkodzeniem.

Saponiny obecne w roślinach – takich jak np. oczar wirginijski – wykazują właściwość lepszego wiązania się z zewnętrznymi warstwami błon komórkowych (konkretniej ich cholesterolem), co może poprawiać potencjał wchłaniania innych składników obecnych w preparatach zawierających saponiny.

Oprócz tego oczar wirginijski zawierać może w swojej strukturze inne cząsteczki aktywne biologicznie:

  • Pirogalol,
  • leukoantocyjanidyny.
Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo