Dlaczego warto stosować olej z wiesiołka?
Pochodzący z Ameryki Północnej wiesiołek zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników na całym świecie – wszystko za sprawą jego zdrowotnych właściwości. Olej z wiesiołka sprawdza się doskonale zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i w kosmetyce. Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i obecność kwasu gamma linolenowego czynią z niego źródło niezwykle cennych dla człowieka składników.
Olej z nasion wiesiołka - właściwości
Jednym z najczęściej wymienianych działań oleju jest to, iż pomaga utrzymać ciśnienie krwi na optymalnym poziomie. Coraz częściej słyszy się też o tym, iż przyczynia się do dbania o prawidłowy wygląd skóry. Olej z nasion wiesiołka pomaga cerze zachować zarówno zdrowie, jak i tak pożądaną (szczególnie z upływem lat) elastyczność.
Ponadto, umożliwia równowagę zawartości wilgoci w skórze wynikiem czego:
- skóra jest widocznie gładsza,
- swędzenie skóry ustępuje,
- podrażnienia skóry zostają złagodzone.
Po olej z nasion wiesiołka sięgają również osoby szukające pomocy dla prawidłowej gospodarki hormonalnej w swoim organizmie.
Warto również wspomnieć o oleju z nasion wiesiołka w kontekście wspierania funkcji i struktur ciała, i błon komórkowych narządów. Wynika to z jego wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – niezbędnej dla błon komórkowych substancji, dzięki którym stają się one bardziej integralne. Szczególną rolę w oleju pełnią kwasy tłuszczowe omega-6, jako te uczestniczące w procesach wzrostu i odnowy komórek. Obecność kwasów tłuszczowych w oleju jest również pomocna dla kobiet miesiączkujących – wspierają bowiem prawidłowy przebieg cyklu i łagodzą bóle miesiączkowe. Wykazuje dodatkowo pozytywny wpływ na układ odpornościowy – warto więc sięgnąć po niego w okresie szczególnego narażenia na przeziębienie.
Jak jeszcze olej z nasion wiesiołka wspiera organizm?
W szerokiej palecie właściwości zdrowotnych oleju z nasion wiesiołka nie można zapomnieć o jego roli w utrzymaniu gęstości i siły kości. Ma to miejsce dzięki temu, iż olej zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach, równocześnie zmniejszając jego wydalanie z moczem. Tak samo, olej z nasion wiesiołka wpływa z tego powodu korzystnie na zwiększoną wytrzymałość kości.
Wszystkie te oświadczenia zdrowotne dotyczące oleju z wiesiołka przyczyniają się do jego popularności, co widać w różnorodności opcji jego przyjmowania. Szczególnie często spotykaną formą jest olej z nasion wiesiołka w formie kapsułek, dostępny w opakowaniach zawierających ich różną ilość, ale nierzadko wybierany jest także w swojej płynnej formie.
Olej z wiesiołka – dawkowanie i metody stosowania
Dostępny zarówno w formie płynnej, jak i w postaci kapsułek olej z wiesiołka powinien być stosowany zgodnie z ogólnie przyjętymi zaleceniami – w trakcie posiłku. W kuchni może być użytkowany na co dzień. Należy jednak pamiętać, by stosować go jedynie na zimno – temperatura pozbawia go naturalnych właściwości zdrowotnych. Najczęściej używa się go, jako dodatku do sosów czy sałatek. W celach pielęgnacyjno-odżywczych może być stosowany zarówno w postaci czystej, jak i w formie dodatku do codziennych kosmetyków, takich jak mydła, kremy czy maseczki. W połączeniu z olejkami eterycznymi świetnie sprawdza się w masażu oraz kąpieli. Może być także stosowany bezpośrednio na skórę twarzy, po jej uprzednim oczyszczeniu oraz na paznokcie. Olej z wiesiołka przeznaczony do spożycia należy po otwarciu przechowywać w lodówce.