Poradnik
Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy

Olejek ten jest bezbarwny, ale za to charakteryzuje się silnym zapachem i charakterystycznym smakiem. Ma lekko gęstą, oleistą konsystencję. Otrzymuje się go w procesie destylacji świeżych liści eukaliptusa z parą wodną. Jego najważniejszym składnikiem jest eukaliptol, związek chemiczny odznaczający się silnym działaniem antybakteryjnym i wykrztuśnym.

Znalezione produkty : 2
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Etja, naturalny olejek eteryczny eukaliptusowy, 10 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Etja, naturalny olejek eteryczny eukaliptusowy, 10 ml
8,89 zł
Pureo, olejek eteryczny eukaliptusowy, 10 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Pureo, olejek eteryczny eukaliptusowy, 10 ml
12,49 zł
1 - 2 z 2 produktów

Szczypta historii

Cenne właściwości olejku eukaliptusowego były znane już od dawnych czasów. Leczono nim rany na skórze, tyfus, malarię i szkarlatynę oraz przyrządzono kompresy na czoło w celu pozbycia się wyższej temperatury. Aborygeni dobrze znali skuteczne działanie eukaliptusa, dlatego tak chętnie korzystali z jego cennych właściwości prozdrowotnych.

Charakterystyka olejku eukaliptusowego

Eukaliptusy to potężne drzewa uprawiane od niepamiętnych czasów w Australii, gdzie do dziś są najbardziej znane i cenione. Obecnie można je spotkać także w Afryce, Azji, Ameryce i Europie. Drzewo to osiąga imponujące wysokości, bo do 100 m, co wcale nie oznacza, że nie można hodować go w doniczkach. Kiedy zostaje przycięty, nie urośnie już większy, dlatego możliwa jest uprawa małych, karłowatych drzewek eukaliptusowych. Jego liście mają ciekawe lancetowate kształty, skórzaste, długie i matowe, a kora odznacza się szarobiałą barwą. Niestety, w warunkach domowych nie pojawia się na nim kwiecie, a szkoda, bo efekt jest wart zobaczenia. Kolejna cecha charakterystyczna tej rośliny to ostry, słodkawy i mocny zapach, który wydziela się podczas pocierania palcami jego liści.

Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie

Stosuje się go w kosmetologii, aromaterapii i medycynie. Olejek eukaliptusowy jest bardzo dobrym środkiem wspomagającym leczenie przeziębienia i innych schorzeń górnych dróg układu oddechowego. Dlatego też często wykorzystywany jest do inhalacji leczniczych, dzięki którym kanały nosowe zostają udrożnione i poprawia się jakość oddychania. Oskrzela rozkurczają się, zalegająca w gardle czy zatokach wydzielina ropna zostaje upłynniona, co ułatwia pozbycie się jej. Takie samo działanie olejku eukaliptusowego można uzyskać, aplikując kilka kropel do gorącej kąpieli lub wcierając w klatkę piersiową (polepsza się ukrwienie i więcej powietrza trafia do płuc). Dobrze działają także płukanki sporządzone na jego bazie. Warto więc pamiętać o cennym działaniu olejku eukaliptusowego w przypadku wystąpienia takich objawów jak kaszel, katar, zapalenie oskrzeli, czy ból zatok. Olejek wspomaga również odporność organizmu, dlatego w czasie jesienno-zimowych chłodów można profilaktycznie stosować go, przygotowując na jego bazie np. aromatyczną kąpiel.

Olejek eukaliptusowy na zmęczenie i brak życiowej energii

Dzięki wyjątkowo ciepłemu i pobudzającemu zapachowi olejek z eukaliptusa może być stosowany w aromaterapii. Wystarczy kilka kropel tego cennego płynu, aby pokój czy łazienka wypełniły się unikalnym, miłym dla zmysłu powonienia aromatem. Nie bez powodu wykorzystuje się go w salonach SPA do relaksacyjnych masażów. W efekcie jego stosowana można zmniejszyć napięciowe bóle głowy, złagodzić objawy stresu i zmęczenia oraz zaaplikować sobie zastrzyk pozytywnej energii. Oczywiście oprócz kojącego działania na umysł olejek eukaliptusowy może być bardzo dobrym remedium na bolące mięśnie i stawy, dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym. Stąd też masaż w gabinecie kosmetycznym czy w zaciszu własnego domu będzie działał zawsze podwójnie – na sferę ducha i ciała.

Olejek eukaliptusowy normuje poziom cukru

Olejek wpływa dobroczynnie na metabolizm glukozy we krwi. Wiadomo, że gdy dojdzie do jego zaburzenia, wtedy może pojawić się zagrożenie zachorowania na cukrzycę. U ludzi z podwyższonym poziomem cukru pojawiają się także problemy z krążeniem. Stosowanie olejku eukaliptusowego na skórę, np. mieszając go z kremem czy balsamem, wpływa na polepszenie cyrkulacji przepływu krwi.

Olejek eukaliptusowy na cerę problemową

Kolejne cenne zalety eukaliptusa to jego działanie na skórę. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym dobrze radzi sobie z cerą trądzikową i różnymi chorobowymi wykwitami. Można za jego pomocą zabezpieczać rany, stwarzając barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Warto więc mieć go pod ręką przy różnego typu uszkodzeniach skóry – oparzeniach, rozcięciach czy otarciach. Można dodać kilka kropel olejku do szamponu i umyć głowę tak przygotowaną mieszanką, co jest świetnym sposobem na poprawienie kondycji skóry głowy, szczególnie w problemach z nadmierną produkcją sebum. Z kolei nałożony na skórę twarzy pokrytej nieestetycznymi krostkami olejek wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne. Zmniejsza obrzęk, zaczerwieniania i łagodzi podrażnienia. Zawarte w nim mikro i makroelementy oraz witaminy działają również odżywczo na cerę.

Inne właściwości

W połączeniu z działaniem różnych substancji zawartych w innych preparatach np. z olejkiem z mięty pieprzowej jodły srebrnej olejek eukaliptusowy chroni woreczek żółciowy. Z kolei w kombinacji olejku z jodły srebrnej i kopru włoskiego wspomaga funkcjonowanie układu moczowego.

Warto mieć zawsze pod ręką choć jedną buteleczkę cennego olejku eukaliptusowego, którego spektrum prozdrowotnego działania jest naprawdę szerokie.