Olejki do opalania – jaki działają?
Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko dlatego, że minimalizuje ryzyko oparzeń słonecznych. Promienie UVA i UVB uszkadzają komórki naskórka oraz białka komórkowe. W ten sposób mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów, a także zwyrodnieniom siatkówki i rogówki oka. Wiele mówi się również o wpływie słońca na starzenie się skóry i nie ma w tym zbytniej przesady. Nadmierna ekspozycja słoneczna sprawia, że promienie UVA docierają do tkanki podskórnej, niszcząc włókna kolagenu i elastyny. Te dwie ostatnie substancje są odpowiedzialne za jędrność i odpowiednie napięcie skóry.
Olejki ochronne do opalania zawierają różne filtry, w dużym stopniu zabezpieczające przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Preparaty, które chronią przed promieniami UVA posiadają na opakowaniach specjalne oznaczenia, m.in. PPD (Persistent Pigmentation Darkening) lub IPD (Immediate Pigmentation Darkening). Z kolei olejki do opalania z filtrami UVB mają na opakowaniu znak SPF (Sun Protective Factor) oraz liczbę określającą wysokość filtra, od 6 do 50+. Im wyższy filtr, tym większa ochrona przeciwsłoneczna.
Olejki do opalania – jaki filtr wybrać?
Warto pamiętać, że wysokość filtra powinna być dobrana pod kątem fototypu skóry:
- Fototyp I odznacza się blond lub rudymi włosami, bardzo jasną karnacją, na skórze często obserwujemy piegi, łatwo ulega ona poparzeniom. Osobom o fototypie I poleca się olejki ochronne do opalania z filtrem 50+
- Fototyp II to blond włosy, jasna karnacja, na której rzadko występują piegi, ale skóra nadal nie opala się zbyt szybko i łatwo ją poparzyć. W tej sytuacji nadal najlepszym wyborem są olejki do opalania z filtrem 50
- Fototyp III mają osoby o ciemnej karnacji, brązowych włosach i skórze dość opornej na oparzenia, która łatwo się opala. Polecane filtry to w tym przypadku SPF 15 – SPF 30
- Fototyp IV, czyli bardzo ciemna karnacja i ciemne włosy. Skóra takich osób nie ulega poparzeniom i bardzo łatwo się opala, mogą więc one stosować olejki ochronne do opalania z filtrem SPF 6 lub SPF 15.
Olejki do opalania – zalety
Dużą zaletą olejków do opalania jest to, że oprócz filtrów zawierają one często składniki o właściwościach pielęgnujących skórę, takie jak np. olej kokosowy, arganowy, witaminy oraz ekstrakty roślinne. Dla osób, które nie lubią tłustego filmu na skórze po zastosowaniu kosmetyku, dedykowane są tzw. suche olejki do opalania. Dzięki specjalnej formule nie pozostawiają uczucia lepkości.
Olejki do opalania w Gemini
W Gemini znajdziesz różnego typu olejki ochronne, suche olejki do opalania z niską i wysoką ochroną przeciwsłoneczną, a także olejki przyspieszające i pozwalające utrzymać opaleniznę.