Poradnik
Pierzga

Pierzga

Pierzga pszczela – co to jest?

Pszczoły kojarzą nam się przede wszystkim z wytwarzaniem miodu, który cenimy nie tylko ze względu na walory smakowe - doceniamy również szereg cennych dla człowieka właściwości tego produktu. Nie każdy wie jednak, że owady te produkują również tak zwaną pierzgę, która jest w pełni naturalnym owocem ich działań. Jest  bardzo cennym i jednocześnie najmniej popularnym składnikiem związanym z działalnością pszczół. Tak naprawdę niewielu pszczelarzy zajmuje się pozyskiwaniem tego produktu, co za tym idzie - nie wszędzie można go dostać.

To, co nazywamy pierzgą pszczelą, składa się przede wszystkim z pyłku kwiatowego, miodu oraz wydzieliny z gruczołów ślinowych tych owadów. Wszystko to razem zostaje złożone w komórkach plastra pszczelego, a następnie ulega fermentacji mlekowej. Po tym procesie powstaje właśnie pierzga. Warto wiedzieć, że do zbioru tego produktu na ogół trzeb zniszczyć ramki tworzone przez owady.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
GAL Pierzga, 48 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
GAL Pierzga, 48 kapsułek
21,99 zł
1 - 1 z 1 produktów

Właściwości pierzgi pszczelej

Pierzga pszczela posiada bardzo bogaty skład, który sprawia, że staje się ona wartościowym produktem o wielu zaskakujących właściwościach, nie tylko spożywczych, ale również leczniczych oraz profilaktycznych. Można porównywać ją z samym pyłkiem, jednak poszczególnych, drogocennych związków w pierzdze jest znacznie więcej. Są to między innymi cenne mikroelementy (między innymi magnez, żelazo, nikiel, cynk, selen, miedź, kobalt, chrom), witaminy (A, witaminy z grupy B, C, PP, E, D, K) oraz makroelementy (potas, wapń, sód, fosfor, siarka, chlor). Taka zawartość mówi sama za siebie w kontekście pozytywnego wpływu tego produktu na organizm człowieka. Stosowanie pierzgi wzmacnia organizm, regeneruje oraz poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, a dodatkowo wykazuje  korzystny wpływ na wątrobę. Pierzgę pszczelą można stosować wspomagająco w przypadkach dolegliwości związanych z układem trawiennym (między innymi stany zapalne, owrzodzenia, zaparcia). Ciekawostką jest fakt, że pierzga obecna jest w składach rozmaitych kosmetyków pielęgnacyjnych, między innymi dzięki wartościowym składnikom, cennym nie tylko dla zdrowia, ale też urody.

Smak tego produktu można opisać jako kwaskowaty i lekko żywiczny, nie przypomina smaku klasycznego miodu. Po rozpuszczeniu grudki w ustach odczuwany jest wyraźny, kwiatowy posmak, bardzo charakterystyczny dla pierzgi.

Pierzga – jak stosować?

Chlebek pszczeli, bo tak inaczej nazywa się pierzgę, powinien być przyjmowany rozważnie. Zaleca się nie przekraczać 40 gramów tego specyfiku w ciągu dnia. W razie wątpliwości warto stosować się do instrukcji podanych przez producenta. Jednym ze sposobów podawania pierzgi jest zalanie jednej łyżki szklanką wody i odstawienie na noc, a następnie spożycie na czczo następnego ranka.

Pierzga nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na wszelkie produkty pszczele, w tym miód oraz jad pszczeli, ponieważ może ona wywołać reakcje alergiczne. Warto pamiętać, aby stosować chlebek pszczeli z umiarem i jednocześnie obserwować reakcje organizmu na przyjmowany nowy składnik. Warto wiedzieć, że spożywana w nadmiarze może przyczynić się do przybierania na wadze.
Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki