Przebarwienia skóry – z czego wynika ich występowanie na skórze?
Wyróżnia się kilka fototypów skóry. W zależności od tego, który z nich się posiada, skóra ma inny kolor i inaczej reaguje na ekspozycję na promienie słoneczne. Odpowiedzialna jest za to ilość melaniny, jaką skóra wydziela, by ochronić się przed słońcem. To właśnie melanina sprawia, że pojawia się opalenizna. Tymczasem przebarwienia skóry oznaczają zaburzenia pigmentacji, czyli wiążą się z nieprawidłowym działaniem melaniny. O przebarwieniach mówi się wtedy, kiedy na skórze pojawiają się ciemne plamy. Nie można tego mylić z odbarwieniami, kiedy są one jasne. Wtedy też są oznaką choroby, jak bielactwo nabyte i wymagają konsultacji z lekarzem.
Przebarwienia skóry bardzo często są efektem wahania hormonów i pojawić się mogą w ciąży lub na skutek leczenia hormonami albo stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się również, że wpływ ma nadczynność tarczycy bądź niedoczynność kory nadnerczy. Ponadto do przebarwień dochodzi przez stany zapalne i trądzik.
Jak pozbyć się przebarwień?
Ze względu na to, że niektóre typy przebarwień mogą być jednym z objawów rozwijającego się stanu chorobowego, przed sięgnięciem po jakiekolwiek środki warto skonsultować się z dermatologiem. Poza tym lekarz oceni głębokość przebarwień i łatwiej dopasuje odpowiednie preparaty. Przy niewielkich problemach pomocne będą różnego rodzaju kosmetyki na przebarwienia.
Wybierać można spośród wielu kremów na przebarwienia, które będą działać przede wszystkim rozjaśniająco. W swoim składzie będą mieć dużą dawkę witaminy C i kwasy owocowe. Obok nich na liście składników znaleźć się mogą arbutyna, kwas kojowy czy umbeliferon odpowiedzialne za zmniejszenie aktywności melanocytów, a tym samym obniżenie produkcji melaniny. Bardziej skoncentrowany skład będzie miało serum na przebarwienia. Najczęściej ma cięższą formę niż krem i dlatego stosuje się je raczej na noc. Podczas wizyty u dermatologa może on zalecić peelingi chemiczne, które bardzo głęboko złuszczają skórę, krioterapię, terapię światłem pulsującym (IPL) albo zabiegi ze światłem lasera.
Zapobieganie przebarwieniom słonecznym
Nie zawsze przebarwienia oznaczają chorobę. Czasem są efektem nieodpowiedniej ekspozycji na słońce i opalania po zażyciu pewnych leków, więc znacznie lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka i wstrzymanie się od opalania w trakcie farmakoterapii. O czym trzeba pamiętać? Nie powinno się wychodzić na słońce gdy zażywamy produkty, w których na ulotce znajdziemy informację, aby nie narażać się na ekspozycję słoneczną. Do tego przebarwieniom sprzyjają także niektóre zioła, więc jeśli ktoś pije z nich napary, też ze słońcem musi postępować ostrożnie.