Resveratrol: czym właściwie jest?
Resweratrol występuje w przyrodzie naturalnie – wytwarzają go rośliny. Jest substancją ochronną, która nie tylko zabezpiecza rośliny przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale także infekcjami grzybiczymi i zanieczyszczeniami pochodzącymi z otoczenia. Resveratrol występuje przede wszystkim w skórce i pestkach winogron, w porzeczkach, borówkach i żurawinie. Największe jego stężenie występuje we wspomnianym już winie – ze względu na proces fermentacji. Substancja jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że powstrzymuje działanie wolnych rodników, co z kolei korzystnie wpływa na stan naszych komórek. Oprócz tego w resweratrolu nie brakuje fitohormonów, czyli hormonów roślinnych, przypominających żeńskie estrogeny. Ma też wiele innych zalet, przez co coraz częściej przyjmuje się go w formie gotowego suplementu.
Właściwości resveratrolu
Pierwsza z nich została już opisana – resveratrol wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a zatem świetnie radzi sobie z wolnymi rodnikami, skutecznie chroniąc przed nimi komórki. Ta niezwykle cenna substancja sprzyja zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Zazwyczaj bazujące na resveratrolu suplementy, które można odnaleźć np. w aptece, zawierają w swoim składzie dodatkowe witaminy i wyciągi (np. witaminę C).
Resweratrol – stosowanie
Dostępny w aptekach resweratrol występuje w formie kapsułek. W zależności od zawartości substancji aktywnej w danym suplemencie jego przyjmowanie może być różne – zazwyczaj jest to jedna kapsułka dziennie. Resweratrol liposomalny natomiast jest dodawany do napojów w ściśle określonych ilościach i spożywany w formie płynnej.
Resveratrol nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Z suplementacji muszą też zrezygnować osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe czy przeciwwirusowe oraz chorzy na zapalenie wątroby typu C. Z racji tego, że resweratrol rozrzedza krew, nie mogą go zażywać osoby przygotowujące się do zabiegów chirurgicznych i operacji. W żadnym wypadku nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, a rozpoczęcie suplementacji najlepiej skonsultować z lekarzem.