Czym jest retinol?
Witamina A pod postacią retinolu jako składnik produktów kosmetycznych została wprowadzona w latach 70. XX wieku. Obecnie, retinol jest jednym z najbardziej znanych składników o działaniu anti-ageing, czyli działającym przeciwstarzeniowo i stymulujących komórki do odnowy. W produktach pielęgnacyjnych występować może w różnych formach, w tym:
- aldehyd - retinal,
- estry - octan retinolu, polimitynian retinylu, propian retinylu
- kwas - kwas retinowy,
- retinol - witamina A.
Działanie retinolu na skórę
Wraz z wiekiem skóra ma coraz mniejsze zdolności regeneracyjne. Sam naskórek jest znacznie cieńszy, mniej elastyczny i zniszczony latami kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Część z tych zmian jest niestety nieodwracalna. Używanie kosmetyków z retinolem w dłuższym okresie pozwala na zauważalne poprawy kondycji skóry. Substancja działa nieco wolniej niż inne stosowane w kosmetologii związki aktywne, jednak dociera do głębszych warstw skóry, przez to jej działanie jest skuteczniejsze. Płytsze zmarszczki znacznie się wypełniają, komórki nabłonkowe zaczynają różnicować się w sposób prawidłowy, co warunkuje ich prawidłowy wzrost. Produkty z retinolem polecane są do cer wrażliwych, delikatnych, suchych oraz skłonnych do podrażnień. Stosuje się je również w celu niwelowaniu przebarwień ze względu na właściwości hamujące aktywność komórek produkujących barwnik skóry - melanocytów. W związku z tym dermatolodzy podkreślają jego skuteczność w walce ze zmianami skórnymi po trądziku. Retinol pomaga tworzyć kolagen typu VII, zapewniający łączność między skórą właściwą a naskórkiem.
W zależności od indywidualnych potrzeb skóry można dobrać kosmetyk o odpowiednim stężeniu retinolu.
Jak stosować kremy z retinolem?
Wybierając kosmetyk z retinolem, warto upewnić się, że jego skład ma chemiczną stabilność. Opakowanie kremu czy serum nie powinno być przezroczyste, ponieważ naraża to produkt na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Jeśli jednak producent umieścił je w takim słoiczku czy tubce, warto trzymać je w miejscu o ograniczonym dostępnie do światła. Optymalne stężenie czystego retinolu w kosmetykach powinno mieć odpowiednią wartość, najlepiej nie mniejszą niż 0,2%. Dermokosmetyki o większej skuteczności lub preparaty wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych mogą mieć to stężenie znacznie wyższe i równe nawet 1%. Kremy z czystą witaminą A powinno się stosować na noc. Nie wolno zapominać o zabezpieczaniu naskórka w ciągu dnia odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi minimum SPF 30.
Retinol i trądzik
Poza działaniem przeciwzmarszczkowym retinol zalecany jest również w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Reguluje ilość wydzielanego sebum z gruczołów łojowych, zwęża i odblokowuje pory oraz zmniejsza tendencję do wytwarzania zmian skórnych, w tym zaskórników i krost ropnych. Takie preparaty posiadają stężenie retinolu na poziomie ok. 0,3% i przywracają optymalne funkcjonowanie skóry w okresie dynamicznych zmian hormonalnych.
Skutki uboczne stosowania retinolu
Produkty do pielęgnacji twarzy z retinolem w składzie posiadają znacznie więcej zalet niż wad. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności, szczególnie na początku ich stosowania. W pierwszych dniach może pojawić się delikatne podrażnienie skóry. Zaleca się wówczas aplikację kosmetyku co 2-3 dni po to, aby skóra zdążyła się przyzwyczaić. Po około 2 tygodniach można zwiększać częstotliwość nakładania preparatu. Czysta witamina A jest światłoczuła, co oznacza, że zwiększa ona swoją reaktywność po kontakcie z promieniowaniem UV. Efektem nienałożenia odpowiednio wysokiego filtra może być pojawienie się nieestetycznie wyglądających plam skórnych.