Poradnik
Sarsaparilla

Sarsaparilla

Sarsaparilla

Sarsaparilla (Smilax medica) nazywana potocznie kolcoroślą, jest krzewiastym pnączem, którego łodygi są czasami pokryte kolcami. Inne jej nazwy to Smilax, Honduran sarsaparilla, Jamajski sarsaparilla i zarzaparilla. Z kolei jej odmiany to Smilax ornata, Smilax regelli czy Smilax officineli. Sarsaparilla zaliczana jest do grupy smilcaceae, w której znajduje się ponad 300 różnych gatunków roślin. Jej liście są lekko okrągłe, przybierają kształt sercowaty, jajowaty lub strzałkowaty. Niektórzy uważają, że liście kolcorośli przypominają paprykę. Sarsaparilla może osiągać wysokość do 30 m. Drobniutkie, przyjemnie pachnące kwiaty zebrane są w baldaszki, a wielokrotnie też tworzą groniaste kwiatostany. Najczęściej można ją spotkać w południowych stanach USA oraz w Ameryce Południowej i Środkowej. Z cennych właściwości rośliny korzystają nie tylko ludzie, ponieważ zimą dla ptaków czerwone jagody kolcorośli to wyjątkowy przysmak. Z kolei kwiatowy nektar jest smakołykiem dla motyli i ciem.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Swanson Sarsaparilla Root, korzeń kolcorośli, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Swanson Sarsaparilla Root, korzeń kolcorośli, 60 kapsułek
22,99 zł
1 - 1 z 1 produktów

Szczypta historii sarsaparilli

Ludy zamieszkujące obie Ameryki postrzegali od tysięcy lat sarsaparillę jako roślinę leczniczą na wiele różnych dolegliwości, m.in. na kaszel i zapalenie skóry. Od płowy lat 50. XX w. roślina ta zyskała sobie popularność w Europie. Stosowano ją do leczenia chorób skóry wywołanych przez ukąszenia tropikalnych insektów

Co się w niej kryje?

W kolcorośli można znaleźć takie składniki jak fitosterole, które pod względem budowy przypominają ludzkie hormony. Nie brakuje w niej także cennych minerałów, m.in. żelaza, krzemu, siarki, magnezu, jodu czy cynku oraz takich witamin jak A, B, C i D. Kolejne substancje zawierające się w sarsaprilli to alkaloidy, polisacharydy i aminokwasy. Oczywiście to nie wszystko. Nie można zapomnieć o bardzo ważnym składniku rośliny, czyli o sarsapogeninach oraz beta-sitosterolu. Pierwsze z nich można porównać do androgenów, a ich działanie polega na imitacji właściwość testosteronu.

Sersaparilla – jak działa?

Kolcorośl wykazuje szerokie spektrum działania. Przede wszystkim ceni się ją za działanie oczyszczające i wzmacnianie organizmu. Dlatego też często stosuje się ja w stanach wyczerpania fizycznego czy psychicznego. Dzięki zawartym w niej śluzom, lotnym olejkom i saponinom Sarsaparilla wspiera układ oddechowy. Indyjska odmiana kolcorośli pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Ciekawostki

W 1569 r. perski uczony Imad al-Din Mahmud Ibn Mas’ud Shirazi opisał cenne właściwości kolcorośli.

Nie każdy wie, że dodanie tej rośliny do piwa tworzy na nim delikatną piankę. Sarsaparilla trafiła również do kuchni, ponieważ dodaje się ja do deserów, a na Kubie do zup i gulaszów oraz przygotowuje się na jej bazie drinki. Z kolei Pekińczycy dodają kolcorośl do nadzienia naleśników oraz przygotowują z niej pyszne przekąski. Hindusi przypisują jej działanie m.in. afrodyzyjne oraz oczyszczające. W południowych Indiach produkuje się z niej orzeźwiający napój nannari sherbet. Świeży korzeń kolcorośli jest marynowany, dzięki czemu można go dodawać do różnych potraw.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Informacje prawne
Pomocne linki