Siemię lniane – do picia i nie tylko
Siemię lniane to środek, który możemy przyjmować w dwojaki sposób:
- doustnie – dodając zmielone nasiona do napojów albo pijąc zawiesinę przygotowaną z ziarenek zalanych ciepłą wodą lub dołączając je bezpośrednio do pokarmów (na przykład do sałatek, zup, pieczywa czy płatków śniadaniowych);
- zewnętrznie – poprzez aplikację na skórę i włosy maseczek, wcierek oraz innych produktów zawierających w sobie siemię lniane.
Sposób przygotowania naparu: zmielone uprzednio ziarenka lnu należy zalać ciepłą wodą, odczekać około 10 minut często mieszając aż do uzyskania kleiku. Można spożywać z dodatkiem jogurtu lub mleka.
Siemię lniane – na żołądek
Niezależnie od sposobu przyjmowania siemienia lnianego, produkt wykazuje wpływ na działanie układu pokarmowego. Wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Błonnik w nim zawarty, przy równoczesnym spożywaniu dużej ilości wody, zapobiega zaparciom, ponieważ poprawia perystaltykę jelit. Może być stosowany także w przypadku wystąpienia stanów zapalnych żołądka – wówczas delikatnie łagodzi dokuczliwe objawy z nimi związane. Ponadto, siemię lniane jest środkiem osłaniającym przewód pokarmowy – ochrania błony śluzowe żołądka, jelit oraz przełyku.
Siemię lniane – na włosy i skórę
Obok pielęgnacji opartej na drogeryjnych kosmetykach, coraz chętniej sięga się po naturalne produkty, które można przygotować samemu. Jednym z popularnych środków wykorzystywanych w ten sposób jest właśnie siemię lniane. Dzięki zawartym w nim kwasom omega 3 i 6 – wspiera pielęgnację włosów, skóry i paznokci. Łagodnie nawilża oraz odżywia.
Ziarenka lnu, w połączeniu z ciepłą wodą, tworzą swego rodzaju maź podobną w konsystencji do gęstego kisielu. W takiej postaci możemy zastosować produkt jako maseczkę na włosy.
W celu nawilżenia skóry rozgotowane siemię lniane możemy dodawać także do kąpieli.