Poradnik
Sok z aronii

Sok z aronii

Sok z aronii

Cierpki w smaku sok z aronii posiada tak wiele prozdrowotnych właściwości, że został okrzyknięty mianem polskiego „superfood”. To dobry wybór, gdy potrzeba uzupełnić dietę w witaminy (C, E, B12 i P) i antyoksydanty. Warto go pić przez cały rok, aby czerpać największe korzyści dla zdrowia. Aronia polecana jest osobom ciepiącym na nadciśnienie, pomaga zachować w zdrowiu naczynia krwionośne. Sok z aronii jest bogaty w makro- i mikroelementy. Jednym z głównych składników są bioflawonoidy, które w sposób naturalny wspomagają układ odpornościowy. Ponadto, w soku z aronii znaleźć można niacynę, tiaminę, ryboflawinę, sód i potas.

Znalezione produkty : 7
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Oleofarm Soki Świata Aronia, 100% sok z owoców, 490 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Oleofarm Soki Świata Aronia, 100% sok z owoców, 490 ml
17,39 zł
EkaMedica Aronia, sok, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
EkaMedica Aronia, sok, 500 ml
16,13 zł
Alter Medica Aronia, sok, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Alter Medica Aronia, sok, 500 ml
15,39 zł
Oleaofarm Aronia, 100% sok z owoców, 490 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Oleaofarm Aronia, 100% sok z owoców, 490 ml
19,69 zł
Joshua Tree, Sok z owoców aronii, 1000 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Joshua Tree, Sok z owoców aronii, 1000 ml
24,99 zł
Premium Rosa Aronia, sok 100% z owoców ekologicznych, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Premium Rosa Aronia, sok 100% z owoców ekologicznych, 500 ml
23,99 zł
Oleofarm Soki Świata Aronia z witaminą C, 490 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Oleofarm Soki Świata Aronia z witaminą C, 490 ml
19,39 zł
1 - 7 z 7 produktów

Aronia - skąd się bierze?

Krzewy aronii przywędrowały z Ameryki Północnej, gdzie klimat zbliżony do naszego uodpornił je na trudne warunki atmosferyczne Europy. W Polsce aronię uprawia się od lat 70. XX wieku – roślina ta dobrze zaaklimatyzowała się w naszym regionie. Obecnie Polska jest jednym z największych producentów aronii. Czarne, cierpkie owoce bogate są w taniny, nadające im intensywny smak. Najczęściej spożywa się je w formie dżemów i soków, a także wytrawnych win. W sprzedaży dostępne są też suszone owoce, które można zaparzać w formie herbatek. Najwięcej związków aktywnych w suszu zawierają owoce liofilizowane.

Aronia - owoc bogaty w cenne witaminy

Owoce aronii są źródłem witamin z grupy B, witaminy C, E i P. Witamina E to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach substancji (m.in. tokoferoli i tokotrienoli), będąca silnym przeciwutleniaczem. Radzi sobie dobrze ze stresem oksydacyjnym, wspiera funkcje poznawcze mózgu, utrzymuje w zdrowiu skórę, kości, serce i cały układ krwionośny. Wykazuje synergię w połączeniu z witaminą C i w kombinacji z nią oraz karotenoidami sprzyja zdrowiu oczu. Witamina P to inne określenie na rutynę, antyoksydant wzmacniający naczynia krwionośne. Małe, czarne owoce aronii kryją w sobie również witaminę B2 i B3, wpływające na kondycję skóry i włosów, a także układu nerwowego. Sok z aronii może być traktowany jako jedno ze źródeł kwasu foliowego, cennego dla kobiet planujących ciążę.

Sok z aronii w chorobach układu krążenia

Aronię powinny włączyć do swojej diety szczególnie osoby, które cierpią na choroby układu krążeniowego lub są na nie narażone. Owoce aronii zawierają szereg substancji, które odpowiadają za dobrą kondycję żył. Witamina C uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń, a kompleks bioflawonoidów działa synergicznie, zwiększając jej korzystne działanie. Związki te są przeciwutleniaczami – wykazują zdolność wymiatania szkodliwych wolnych rodników. W owocach aronii znajdują się antyoksydanty takie, jak epikatechina i glikozydy kwercetyny. W porównaniu do innych owoców znajduje się w niej najwięcej antocyjanów. Związki te chronią wzrok, normalizują metabolizm glukozy oraz poprawiają kondycję żył i tętnic. Jedynie osoby cierpiące na słabą krzepliwość krwi nie powinny sięgać po przetwory aroniowe.

Antyoksydanty a zdrowie człowieka

Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze, czyli substancje naturalnie występujące w warzywach i owocach. Ich zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami (reaktywnymi formami tlenu) uszkadzającymi zdrowe komórki na szlaku stresu oksydacyjnego. Ich nadmierna ilość w organizmie przyspiesza procesy starzenia, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko pojawienia chorób układu krążenia i innych schorzeń określanych jako cywilizacyjne.

Źródłem antyoksydantów są głównie świeże owoce i warzywa bogate w witaminę Coraz E. Znajdzie się je w czarnych porzeczkach, soku z aronii, brokułach, brukselce, pomarańczach, szpinaku, orzechach, kiełkach pszenicy, marchewce i sałacie. Ze zwalczania reaktywnych form tlenu znane są także minerały, w tym m.in. selen, cynk znajdujące się w różnego rodzaju orzechach, ziarnach, łososiu i boczniakach. Nie mniej ważny jest koenzym Q10 występujący naturalnie w organizmie człowieka, ale również w rybach i roślinach strączkowych.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki