Sól morska w kuchni
Mikroelementy zawarte w soli morskiej naturalnie wzbogacają naszą dietę. Jest to produkt nieprzetworzony i w odpowiednich ilościach może wpływać korzystnie na zdrowie człowieka. Skład słonej przyprawy z głębin mórz różni się od tej zwykłej, oczyszczonej soli kuchennej. Morskie kryształki zawierają mniej sodu, a więcej biopierwiastków oraz innych związków, takich, jak na przykład jodki. Bezpieczniejsza jest między innymi dla nadciśnieniowców, ale również nie można przesadzać z jej ilością w diecie. Naturalnie występujący jod jest cenny dla mieszkańców terenów oddalonych od mórz i oceanów, wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Najlepiej szukać produktów, na których widnieje miejsce pozyskania produktu oraz informacja o braku antyzbrylaczy, barwników i konserwantów. Sól morska zwykle nie jest sztucznie wybielana, posiada lekko szarawe zabarwienie. Nie jest to jej wada, a odmienna barwa świadczy o zawartości minerałów i niskim stopniu przetworzenia.
Kosmetyczne zastosowanie soli morskiej
Pielęgnacyjne działanie soli morskiej znane i wykorzystywane jest od wieków. Gabinety odnowy biologicznej proponują swoim klientom wyszukane zabiegi – od kąpieli po masaże. Wiele z nich można wykonać we własnym domu, w zaciszu łazienki. Peeling solny dokładnie oczyszcza ciało z obumarłych komórek naskórka. Już po pierwszym użyciu skóra staje się gładsza, widocznie bardziej napięta i nabiera ładniejszego, równomiernego kolorytu. Dzieje się tak wskutek poprawy krążenia, jaką zapewnia masaż solą morską. Do jego wykonania warto zmieszać kryształki z olejem do ciała i olejkami eterycznymi, które dodatkowo wpłyną na wygląd skóry i jej odżywienie. Za pomocą soli można także przeprowadzać złuszczanie cery. Delikatnymi, kolistymi ruchami należy rozprowadzić ją po twarzy i dekolcie, najlepiej w połączeniu z ulubionym kremem lub żelem myjącym. Regularne stosowanie takich zabiegów przywraca jędrność, elastyczność, zwęża pory i zmniejsza wypryski. Zaskórniki powinny pojawiać się rzadziej.. Wrażliwa, ale poszarzała cera doceni maseczki z dodatkiem soli morskiej, które pozostawiają po sobie efekt rozświetlenia. Przyprawa ta nadaje się do zmiękczających kąpieli stóp i dłoni. Po odmoczeniu w roztworze solnym z łatwością udaje się usunąć zrogowaciały naskórek.
Sól morska dla zdrowia
Obecność soli w domowej apteczce może nie jest dla nas oczywista, ale proste zabiegi z wykorzystaniem tego produktu pomagają w rozmaitych schorzeniach. Rozgrzany, bawełniany woreczek z solą morską przynosi ulgę w bólach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Odprężenie po pracowitym dniu i rozluźnienie napiętych mięśni przyniosą ciepłe okłady i kąpiele w solance, pozwalające zrelaksować ciało i umysł. Sól morska może przyczyniać się do poprawy stanu skóry przy schorzeniach dermatologicznych. Suche, zimowe powietrze można nawilżyć i zjonizować parującym roztworem, dzięki czemu infekcje dróg oddechowych będą łatwiejsze do zniesienia Przesuszona śluzówka to otwarty szlak dla bakterii i wirusów. Kąpiele parowe z solanki działają równie korzystnie, jak spacer po nadmorskiej plaży.