Witamina K2 – właściwości i dawkowanie
Dzięki swojemu skoncentrowanemu, dobroczynnemu działaniu, witamina K2 może być istotnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu chorobom kości, na przykład osteoporozie. Jako niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego pomaga przede wszystkim w procesie wiązania wapnia w organizmie.– Jej działanie sprawia, że kości stają się mocniejsze i bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Pamiętaj jednak, że przyjmując jednocześnie leki przeciwzakrzepowe warto przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem, okazuje się bowiem, że witamina K może zakłócać ich działanie.
Czym objawiają się niedobory tego składnika? To, co możemy zaobserwować najwcześniej – krwawienia z dziąseł. Dodatkowo - problemy z gojeniem się ran lub częste złamania. W skrajnych przypadkach niedobór witaminy K2 MK7 może prowadzić do zwapnienia tętnic, co z kolei może skutkować udarem, zawałem lub poważnym zatorem. Niedobór witaminy K może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Są to poważne przesłanki, aby zwracać uwagę na poziom tego składnika w Twoim organizmie. Gdzie znajdziesz tę witaminę?
Witamina K2 obecna jest w szpinaku, brukselce oraz głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego (jaja, mięso, produkty mleczne). Warto wiedzieć, że spożywając te produkty dostarczamy sobie tak naprawdę bardzo niewiele tego składnika. Aby mieć pewność, że w Twojej diecie znajduje się wystarczająca ilość witaminy – rozważ rozpoczęcie suplementacji. Witaminę K2 MK7 można przyjmować w postaci kapsułek (na przykład od marki PharmoVit lub Singularis Superior), jest również dostępna jako krople, które należy rozcieńczyć przed wypiciem (Aura Herbals, MyVita). Dostępne są również suplementy oparte o witaminę K2 MK7 w połączeniu z innym składnikiem, na przykład witaminą D3 (kapsułki Vitaminum D2000 + K2 MK7), w takiej konfiguracji zapewniamy sobie suplementację ukierunkowaną na zdrowe i mocne kości.
Kiedy nie przyjmować witaminy K2 MK7?
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o znaczeniu witaminy K2 dla prawidłowego funkcjonowaniu organizmu, istnieją jednak również przeciwwskazania dla stosowania preparatów z tym składnikiem. Jednym z nich będzie oczywiście nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, który zamierzasz wybrać. Ponadto weź pod uwagę, że w przypadku przewlekłych schorzeń układu kostnego lub krwionośnego, suplementację warto skonsultować z lekarzem.
Pamiętaj, że w przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych absolutnie nie powinieneś sięgać po suplementy zawierające witaminę K2 – może ona bowiem ograniczyć ich działanie i w efekcie doprowadzić do negatywnych skutków.