Poradnik
Wrotycz

Wrotycz

Wrotycz

Wrotycz pospolity, wrotycz zwyczajny (Tanacetum vulgare L.)

Wrotycz jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. Można go spotkać na polskich łąkach, pastwiskach, terenach nizinnych i górskich, ale też w innych krajach Europy i Azji. Kwitnie od lipca do września, najczęściej w większych skupiskach.

Znalezione produkty : 1
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Artemisol, płyn do stosowania na skórę, 100 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Artemisol, płyn do stosowania na skórę, 100 ml
15,29 zł
1 - 1 z 1 produktów

Podstawowe cechy i zastosowanie

Ziele i liście wrotyczu zbiera się zarówno przed, jak i w czasie kwitnienia, kwiaty tylko trakcie kwitnienia, a owoc w trakcie dojrzewania. Bylina ta ma charakterystyczny wygląd spłaszczonych, intensywnie żółtych i drobniutkich kwiatostanów, popularnie zwanych koszyczkami. Zapach wrotyczu jest specyficzny – mocny i aromatyczny, dzięki czemu dobrze rozpoznawalny. Jego smak można porównać natomiast do kamfory. Inną cechą wyróżniającą tę roślinę jest długa łodyga, osiągająca czasami imponującą wysokość 1,5 metra.

Co zawiera wrotycz?

We wrotyczu sporo jest cennych flawonoidów, działających antyalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo. Fitosteroli – wykazujących działanie antyoksydacyjne, garbników oraz szeregu różnych kwasów, np.: jabłkowy, kawowy, taninowy, walerianowy czy winowy.

Preparaty na bazie wrotyczu

Są to przeróżne nalewki, np. piołunowo-wrotyczowa, stosowane na wszawicę. Wyciągi sporządzone na bazie alkoholu lub octu wspomagające leczenie zmian trądzikowych na skórze i bolesnych ropni. Często z wrotyczu wykonuje się płukanki, które pomagają zmniejszyć zapalenie błon śluzowych (m.in. gardła, jamy ustnej, odbytu i narządów płciowych). Wrotycz przygotowany jako wyciąg alkoholowy pomaga też zniwelować bóle reumatyczne i stawowe.

Wrotycz na dobry nastrój

W dobrych aptekach i sklepach zielarskich można kupić wrotycz na wagę, na którego bazie przygotowuje się relaksacyjne i odprężające kąpiele. Wrotycz pomaga ukoić nerwy dzięki właściwościom rozkurczającym mięśnie szkieletowe. Co więcej, dzięki naparowi z tego ziela skóra wygląda na odmłodzoną i jest dobrze odżywiona. Oprócz przyjemności z ziołowej kąpieli we wrotyczu można złagodzić za jego pomocą różne dolegliwości skórne, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zaskórniki czy opryszczka. Napar na bazie wrotyczu stosuje się także na spokojny sen, ponieważ pomaga się wyciszyć i rozluźnić.

Ciekawostki

Działanie wrotyczu wspomagające układ pokarmowy, doceniano już w medycynie ludowej, kiedy to stosowano go jako środek na problemy żołądkowe. Miało to być zioło moczopędne, wiatropędne i łagodzące skutki zjedzenia tłustych potraw. Innymi słowy – krzepiło żołądek.

Środki ostrożności

Wrotycz nie może być stosowany przez kobiety w ciąży ani podczas laktacji.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki