Uporczywy ból to uczucie, które dotyka wielu z nas. Ta przykra dolegliwość ma jednak swoje zadanie – komunikuje nam bowiem, że z naszym organizmem coś się dzieje. Jest jednym z głównych symptomów stanów chorobowych, choć nie tylko. Może również świadczyć o naturalnych procesach zachodzących w organizmie albo o przeciążeniu wywołanym nadmiarem ćwiczeń fizycznych. Kiedy inne środki przeciwbólowe są przeciwwskazane albo okazują się nieskuteczne, warto sięgnąć po lek o większej sile. Tego typu preparatem jest Pyralgina, której zadaniem jest łagodzenie bólu o dużym nasileniu i obniżenie gorączki.
Pyralgina to nieopioidowy lek przeciwbólowy. Substancja czynna preparatu, metamizol, należy do grupy pochodnych pirazolonu o działaniu przeciwgorączkowym i łagodzącym silny ból. Składnik ten wykazuje stosunkowo słabe właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo działa delikatnie uspokajająco i rozkurczowo na mięśnie gładkie. Metamizol jest substancją łatwo rozpuszczającą się w wodzie. Mechanizm jego działania polega na blokowaniu aktywności cyklooksygenazy, czyli enzymu, który odpowiada za powstawanie związków chemicznych stanowiących miejscowe informatory komórkowe. Proces ten uniemożliwia syntezę prostaglandyn (hormonów powstających w wyniku pobudzenia nerwowego), co w efekcie prowadzi do złagodzenia objawów stanu zapalnego.
Gorączka to przykry stan towarzyszący infekcjom polegający na podwyższeniu temperatury ciała. Mówimy o niej, gdy termometr wskaże nam 38°C lub więcej. Gorączka męczy i osłabia nasz organizm, przez co nie pozwala na normalne funkcjonowanie. W takim przypadku można sięgnąć po leki mające na celu zbicie podwyższonej temperatury. Jeśli stan nie poprawi się albo gorączka wciąż będzie rosła, warto sięgnąć po Pyralginę.
Dzięki zawartej w składzie substancji aktywnej można zastosować Pyralginę na ból głowy (również migrenowy), a także na dolegliwości bólowe ze strony innych części ciała. Lek ten wykazuje silne działanie. Pyralgina może być stosowana zarówno w bólach sporadycznych, jak i przewlekłych.
Oprócz Pyralginy w formie tabletek w asortymencie Gemini dostępne są także plastry rozgrzewające, które stosuje się w przypadku wystąpienia bólu pleców, szyi, ramion oraz w bólach reumatycznych. Przykleja się je w miejscu dolegliwości i pozostawia na 10-12 godzin. Pyralgina w saszetkach sprawdzi się natomiast podczas leczenia gorączki. Może być również stosowana jako silny środek przeciwbólowy i stanowić alternatywę dla tabletek.