Zinkorot jest lekiem uzupełniającym cynk, stosowanym w niedoborze tego pierwiastka w organizmie, jeśli nie można uzupełnić go zwykłym odżywianiem. Cynk odgrywa ważną rolę w następujących układach i procesach fizjologicznych: w układzie odpornościowym, gojeniu ran, zachowuje integralność skóry, odczuwanie smaku i zapachu, czynności tarczycy, procesu wzrostu i rozwoju, dojrzewaniu jąder, czynności układu nerwowego, działaniu insuliny (hormon regulujący metabolizm glukozy). Cynk wpływa na rozwój i fizjologię mózgu, dlatego niedobór lub nadmiar cynku powodują zaburzenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, zmiany w zachowaniu i choroby neurologiczne.
W niedoborze cynku w organizmie, jeśli nie można uzupełnić go zwykłym odżywianiem.
1 tabletka zawiera: substancję czynną: cynk 25mg (w postaci cynku orotonianu dwuwodnego 157,36mg) oraz składniki pomocnicze: krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, talk, magnezu stearynian.
Cynk jest mikroelementem. Reguluje wytwarzanie hormonu wzrostu oraz hormonów płciowych (jest niezbędny do wytwarzania plemników i komórek jajowych). Zmniejsza podatność organizmu na zakażenia i alergie. Wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę.
Dorośli i młodzież 12-17lat: zalecana dawka cynku 1/2-1 tabletki (12,5 do 25mg) na dobę. Stosowanie u dzieci 6-11 lat: zalecana dawka wynosi 1/2 tabletki (12,5mg). W przypadku pominięcia zastosowania dawki leku należy przyjąć dawkę tak szybko, jak to możliwe, chyba że zbliża się czas zastosowania kolejnej dawki. W takim przypadku należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć kolejną w odpowiednim czasie. Cynk pogarsza przyswajanie tetracyklin, ofloksacyny i innych chinologów (antybiotyki, norfloksacyna, cyprofloksacyna)
Jeśli pacjent ma uczulenie na ortonian cynku lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, nie należy stosować leku u dzieci poniżej 6 lat. Dla tej grupy pacjentów bardziej wskazane są leki w postaci płynnej.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku i szukać pomocy medycznej, jeśli występują objawy: trudności w oddychaniu; obrzęk gardła obrzęk ust; języka lub twarzy; wysypka lub pokrzywka; na początku leczenia, sole cynku mogą powodować bóle brzucha, nudności, niestrawność i biegunkę. Objawy te występują częściej, jeśli cynk przyjmowany jest na pusty żołądek. Objawy przedawkowania: zaburzenia żoładkowo- jelitowe, metaliczny smak na języku, ból brzucha, nudności, wymioty, senność, ból głowy, niedokrwistość (zmniejszona liczba czerwonych płytek krwi) oraz zawroty głowy.
Cynk może wpływać na wchłanianie miedzi. W przypadku długotrwałego przyjmowania leku Zinkorot, lekarz zaleci badanie stężenia miedzi we krwi. Środki chelatujące (stosowane do usuwania metali ciężkich z organizmu) jak na przykład D-penicylamina, kwas dimerkaptopropanosiarkowy (DMPS), kwas dimerkaptobursztynowy (DMSA) czy kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA) mogą pogarszać wchłanianie cynku lub zwiększać jego wydalanie z organizmu. Jednoczesne stosowanie soli żelaza, miedzi i wapnia może zmniejszać wchłanianie cynku. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie, lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Woerwag Pharma Polska Sp. Z O.O.
Ul. Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.