Lek rekomendowany przez kardiologów
Acard zawiera kwas acetylosalicylowy, który skutecznie przeciwdziała tworzeniu się skrzepów krwi. Co więcej, preparat zapobiega także wytrącaniu się blaszek miażdżycowych w obrębie ścian naczyń krwionośnych. Dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu oraz przeciwzawałowemu jest polecany w profilaktyce zawałów serca, miażdżycy oraz udarów mózgu.
Zanim sięgniemy po lek, warto zapoznać się z treścią ulotki. Codzienne stosowanie preparatu acard może zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru nawet o połowę, jednak jego przyjmowanie może wywołać działanie niepożądane. Z tego względu wcześniej warto zasięgnąć fachowej porady lekarskiej – lekarz ustali dawkę kwasu acetylosalicylowego, która będzie bezpieczna dla naszego organizmu.
Acard
Skuteczność leku Acard wynika z obecności kwasu acetylosalicylowego w składzie, który sprawia, że nie dochodzi do agregacji (zlepiania się) płytek krwi. Acard jest przeznaczony do długotrwałego, profilaktycznego stosowania w przypadku wystąpienia chorób, grożących powstawaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.
Kiedy stosować lek Acard?
Acard jest lekiem przeznaczonym do stosowania u osób dużego ryzyka w celu przeciwdziałania zawałowi serca, a także w świeżym zawale serca lub przy podejrzeniu świeżego zawału serca. Ponadto stosuje się go w przypadku niestabilnej choroby wieńcowej, zarostowej miażdżycy tętnic obwodowych, a także w zapobieganiu powtórnemu zawałowi, zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych oraz zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc. Lek Acard zaleca się również pacjentom po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach (jak plastyka naczyń wieńcowych czy wszczepienie pomostów aortowo-wieńcowych). Może być przyjmowany także w celu zapobiegania napadom przejściowego niedokrwienia mózgu i niedokrwiennego udaru mózgu, również u pacjentów po ich przebyciu.
Działanie leku Acard
Składnikiem aktywnym leku jest kwas acetylosalicylowy, którego działanie zmniejsza agregację płytek krwi. Przeznaczony jest do stosowania u osób z chorobami, które grożą powstawaniem zatorów w naczyniach krwionośnych i zakrzepów. Tabletki leku Acard są dojelitowe i mają otoczkę, która sprawia, że nie rozpadają się w żołądku. Dzięki temu zmniejsza się działania drażniące składnika aktywnego na błonę śluzową żołądka. Charakterystyczny kształt tabletek ‒ lek Acard jest dostępny w postaci tabletek w kształcie serca ‒ ułatwia pamiętanie o przyjęciu leku.
Przyjmowanie leku Acard w ciąży
Jak możemy przeczytać w ulotce – jeśli pacjentka jest w ciąży albo przypuszcza, że może być lub też w sytuacji, kiedy planuje mieć dziecko – przed rozpoczęciem stosowania leku Acard powinna ona porozmawiać z lekarzem. Preparat może przyjmować w pierwszych sześciu miesiącach ciąży tylko po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Stosowanie leku w ostatnim trymestrze jest przeciwwskazane, ponieważ może spowodować komplikacje u matki oraz dziecka.
Kiedy nie stosować leku Acard?
Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjmowania Acardu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub pozostałe składniki leku. Nie powinni go stosować również pacjenci, u których pojawiły się tak zwane napady astmy aspirynowej, które były wywołane salicylanami lub substancjami o zbliżonym działaniu (w szczególności niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi). Ponadto nie mogą go stosować dzieci poniżej 12. roku życia z infekcjami wirusowymi. Nie zaleca się także przyjmowania Acardu przez pacjentów, u których stwierdzono: skazę krwotoczną, czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ciężką niewydolność nerek, ciężką niewydolność wątroby.
Stosowanie leku Acard powinno być zgodne z zaleceniami zawartymi w ulotce dla pacjenta. Ponadto przed pierwszym przyjęciem leku należy podjąć konsultację z lekarzem lub farmaceutą.