Co na ból brzucha? Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości.
Jest to całkowita prawda. Dla przykładu – ostry ból brzucha to nagle pojawiająca się silna dolegliwość, która wynika z podrażnienia ścian jamy otrzewnej oraz receptorów bólowych w ścianie powłok brzusznych. Jest to ból prosty do zlokalizowania oraz nasilający się przez czynności oddechowe, ruch, kaszel lub też zmianę pozycji. Często temu mogą towarzyszyć mu zwiększenie napięcia mięśni brzucha, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca. W takich sytuacjach nie powinniśmy zwlekać i jak najszybciej udać się po pomoc lekarską.
Najczęściej dotyka nas jednak ból brzucha, który związany może być np. z niestrawnością, nietolerancją niektórych pokarmów lub też przewlekłymi schorzeniami, powodującymi takie objawy. Wśród ważnych przyczyn bólu brzucha o średnim nasileniu należy wyróżnić:
- chorobę wrzodową,
- uchyłkowatość jelit,
- nadwrażliwość pokarmową,
- zapalenia miednicy mniejszej (przydatków),
- zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
- kamicę pęcherzyka żółciowego,
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- zespół jelita drażliwego,
- czynnościowy ból brzucha.
W dolegliwościach o przewlekłym charakterze często możliwe jest samodzielne zastosowanie preparatów dostępnych na ogół bez recepty.
Co na ból brzucha mogę kupić bez recepty?
Istnieje cały szereg substancji, które są stosowane w ograniczaniu dolegliwości bólowych związanych z różnymi przewlekłymi organicznymi lub też czynnościowymi dolegliwościami bólowymi. Warto oczywiście mieć świadomość swojego stanu zdrowia i wiedzieć równocześnie, co jest w stanie nam przynieść ulgę w danej sytuacji.
Tępy, miernie nasilony ból brzucha związany jest najczęściej z zaburzeniami w pracy przewodu pokarmowego, co powoduje podrażnienie receptorów otrzewnej trzewnej. Ból ten jest trudny do zlokalizowania i najskuteczniejszą metodą w jego łagodzeniu są preparaty o działaniu rozkurczowym.
Wśród tych preparatów można wskazać m.in. na leki zawierające trimebutynę – jest to substancja o działaniu rozkurczającym i pobudzającym motorykę przewodu pokarmowego. Substancja ta jest stosowana w zaburzeniach trawienia, które przebiegają z uczuciem pełności, nudnościami, bólami brzucha i wzdęciem. Może być również stosowana w przypadku objawów tzw. zespołu jelita drażliwego.
Jeśli nie wiemy dalej, co na ból brzucha zastosować, a objawem dominującym jest wzdęcie, możemy zdecydować się na preparaty zawierające substancje o pochodzeniu mineralnym – głównie simetikon, który jest związkiem krzemu. Simetikon wpływa na napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów, ograniczając gromadzenie się ich w jelitach. Gdy z kolei przyczyną dolegliwości bólowych może być przejedzenie, niestrawność, kamica pęcherzyka żółciowego, to warto zdecydować się na leki wspomagające wydzielanie żółci przez wątrobę. Wśród substancji o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym można wymienić kwas dehydrocholowy, który wpiera prawidłową pracę dróg żółciowych i jest w stanie eliminować dolegliwości związane z ograniczeniem produkcji żółci i niestrawnością.