Niedobory wapnia – przyczyny
Zbyt niski poziom calcium w organizmie to skutek dostarczania jego niewystarczających ilości. Przyczynia się do tego nieprawidłowa dieta, a także spożywanie produktów utrudniających wchłanianie wapnia. Są to między innymi: szczawiany (szpinak), fityniany (otręby, strączki, płatki owsiane), sól czy zbyt duże ilości białka.
Nadmiar wapnia – informacje
Nadmierna podaż wapnia może być skutkiem nieprawidłowego dawkowania, a także hormonów wydzielanych przez tarczycę oraz przytarczyce. Jeden z nich pobudza wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, drugi natomiast steruje jego wydalaniem z organizmu.
Dolegliwości związane z nadwyżką wapnia w organizmie to:
- uczucie osłabienia,
- problemy ze snem,
- bóle mięśniowe,
- nadpobudliwość nerwowa,
- biegunki, zaparcia bądź wymioty i nudności.
Calcium – skutki niedoborów
Niedobór wapnia może przynieść negatywne konsekwencje we wszystkich układach ludzkiego organizmu. Gdy poziom calcium jest zbyt niski, pojawiają się objawy takie jak:
- bóle mięśniowe,
- bóle stawów oraz mrowienie mięśni,
- zmęczenie,
- tężyczka (wymagająca hospitalizacji),
- ogólne osłabienie organizmu,
-
- nadpobudliwość nerwowa,
- skurcze mięśniowe.
Duże niedobory wapnia mogą skutkować zaburzeniami w obrębie układu kostnego, a także problemami neurologicznymi.
Niedobory wapnia u osób starszych mogą skutkować także osteoporozą, która objawia się postępującym ubytkiem masy kostnej.
Uzupełnienie wapnia w organizmie
Dobrym sposobem na uzupełnienie calcium w organizmie jest stosowanie diety bogatej w produkty mleczne, ser żółty, jarmuż, produkty sojowe, mak, a także suszone kiwi. Czasami jednak nie jest to możliwe ze względu na alergie pokarmowe, chorobę lub przyjmowanie leków. Wtedy warto sięgnąć po suplementy, by uzupełnić poziom tego wartościowego składnika w organizmie.
Wapń, w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza, można przyjmować na różne sposoby. Niektóre z nich to tabletki, syrop lub proszek do rozpuszczania w wodzie. Wygodnym i atrakcyjnym sposobem jest wapno musujące.
Wapno musujące – prosty sposób na uzupełnienie
Wapno musujące to wygodna metoda suplementacji w formie płynnej. Na rynku dostępne jest wapno musujące w formie smakowej, wzbogaconej w owocowy aromat lub witaminę C albo naturalne, bezsmakowe. Uzupełniając calcium w takiej postaci, możemy jednocześnie nawodnić organizm dodatkową szklanką wody w ciągu dnia.
Wapno musujące to także atrakcyjny sposób podawania wapnia dzieciom, które nie lubią przyjmować tabletek.
Calcium – funkcje
Prawidłowy poziom wapnia odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia zarówno dzieci, jak i osób starszych. Duża ilość nabiału będącego źródłem wapnia (mleko, jogurty, białe sery) jest istotnym składnikiem naszej diety, wspomagającym właściwy rozwój już od najmłodszych lat. Pod względem zawartości w organizmie człowieka, wapń zajmuje wysokie miejsce, tuż obok węgla, azotu, tlenu oraz wodoru.
Pierwiastek ten odgrywa szereg istotnych ról w organizmie. Między innymi:
- jest potrzebny do utrzymania zdrowia kości i zębów,
- przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi,
- wspomaga funkcjonowanie mięśni,
- sprzyja prawidłowej pracy enzymów trawiennych.
Wapno musujące często występuje w połączeniu z witaminą C, która dodatkowo wspiera układ odpornościowy oraz wspomaga produkcję kolagenu, który również zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kości.
Calcium - dawkowanie
Wapno musujące, jak i inne formy suplementacji wapnia, mogą być dawkowane w różny sposób. Przed zastosowaniem preparatu należy szczegółowo zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W razie wątpliwości co do suplementacji calcium skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.