Poradnik
tydzień francuskich marek
strefa opalania
niezbędnik wakacyjny
Calcium Sandoz + Vitamina C 260 mg + 1000 mg, smak pomarańczowy, 10 tabletek musujących
Calcium Sandoz + Vitamina C 260 mg + 1000 mg, smak pomarańczowy, 10 tabletek musujących - zdjęcie produktu
Calcium Sandoz + Vitamina C 260 mg + 1000 mg, smak pomarańczowy, 10 tabletek musujących - miniaturka zdjęcia produktu
Calcium Sandoz + Vitamina C 260 mg + 1000 mg, smak pomarańczowy, 10 tabletek musujących - miniaturka 2 zdjęcia produktu
+5
Sandoz , produkt leczniczy otc , Produkt apteczny

Calcium Sandoz + Vitamina C 260 mg + 1000 mg, smak pomarańczowy, 10 tabletek musujących

17,99 zł
17,99 zł za 10 tabletek
Wysyłka w 1 dzień roboczy
Kurier
Punkt odbioru
marketplace.shipment.type.null
Zamówienie wysyłamy w ciągu 1 dnia roboczego
Chcesz wiedzieć więcej o kosztach i progach darmowej dostawy?
ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Opis produktu

Calcium Sandoz + Vitamina C 260 mg + 1000 mg to produkt leczniczy stanowiący źródło wapnia i witaminy C.

 • Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, niezbędnym do budowania i prawidłowego funkcjonowania kości.
 • Kwas askorbowy (witamina C) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie i odgrywa ważną rolę w procesach biologicznych.

Lek ten wskazany jest do stosowania w leczeniu i zapobieganiu niedoborów wapnia i witaminy C u osób dorosłych, dzieci i niemowląt. Niedobory tych składników mogą być skutkiem niewłaściwego odżywiania się lub okresowego zwiększonego zapotrzebowania przez organizm wapnia i kwasu askorbowego.

Dlaczego wapń jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Wapń, pochłaniany przez jelito cienkie, jest rozprowadzany do różnych części ciała przez krew. Ten mineralny składnik jest kluczowy dla prawidłowego działania organów. Pełni fundamentalną rolę w utrzymaniu efektywnej pracy nerwów, mięśni, serca oraz w procesie krzepnięcia krwi. Ponadto, wapń jest ważny dla właściwej aktywności hormonalnej. Aby zapewnić te wszystkie funkcje, konieczne jest dostarczanie wapnia do tkanek w odpowiednich ilościach i stężeniu.

Rola witaminy C w organizmie

Kwas askorbowy, znany także jako witamina C, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i pełni kluczową funkcję w wielu procesach biologicznych. Jest zaangażowany w reakcje utleniania i redukcji, niezbędny jest do produkcji kolagenu, tkanki chrzęstnej, zębiny, elastyny, a także w regeneracji tkanek i procesach detoksykacji organizmu. Wysokie dawki witaminy C (do 1 g dziennie) okazały się efektywne w zapobieganiu oraz leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Calcium Sandoz + Vitamina C w postaci tabletek musujących po rozpuszczeniu w wodzie stosuje się jako płyn doustny o pomarańczowym smaku.

Wskazania

 • Zwiększone zapotrzebowanie na wapń i witaminę C:
  • w okresie spadku odporności organizmu,
  • w przebiegu chorób zakaźnych,
  • w okresie rekonwalescencji.
 • Leczenie następstw niedoborów wapnia i witaminy C.
 • Wspomagająco w leczeniu przeziębień i grypy.
 • U osób palących papierosy.

Skład

1 tabletka musująca zawiera:

 • substancje czynne: wapnia laktoglukonian 1,0 g, wapnia węglan 0,327 g (w sumie równoważne 260 mg lub 6,5 mmola wapnia zjonizowanego) i 1,0 g kwasu askorbowego.
 • pozostałe składniki: sacharyna sodowa, makrogol 4000, sacharoza, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, beta-karoten, aromat gorzki (Grade PO 430/02), aromat cytrynowy (Grade 987.323 PO5.51).

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, niezbędnym do budowania i prawidłowego funkcjonowania kości. Jest niezbędny w procesach sprawnego działania nerwów, mięśni, serca, a także prawidłowego krzepnięcia krwi. Dodatkowo wapń pośredniczy również w działaniu hormonów.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody.
 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 7 lat: 1 tabletka musująca raz na dobę.
 • Dzieci w wieku od 3 do 7 lat: ½ tabletki musującej raz na dobę.
 • Niemowlęta: zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Calcium Sandoz + Vitamin C?

 • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • jeśli u pacjenta stwierdzono choroby i (lub) schorzenia powodujące zwiększone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemię) i (lub) zwiększone wydalanie wapnia w moczu (hiperkalciurię),
 • jeśli pacjent ma zwapnienie nerek lub kamicę nerkową (w tym kamicę szczawianową),
 • jeśli u pacjenta stwierdzono niedokrwistość syderoblastyczną, hemochromatozę (choroba polegająca na nadmiernym wchłanianiu żelaza z pożywienia, z możliwością uszkodzenia narządów wewnętrznych), wrodzony niedobór enzymu dehydrogenazy-glukozo-6-fosforanowej w krwinkach czerwonych.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Tubę przechowywać szczelnie zamkniętą. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Należy się upewnić, że pojemnik został właściwie zamknięty po wyjęciu z niego każdej tabletki musującej. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Możliwe jest wystąpienie następujących działań niepożądanych:

Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):

 • zwiększenie stężenia wapnia we krwi, zwiększenie wydalania wapnia w moczu.

Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):

Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

 • uogólnione reakcje alergiczne, zespół mleczno-alkaliczny występujący zwykle tylko po przedawkowaniu, ból głowy, zawroty głowy, wysypka, świąd, pokrzywka, zmęczenie.

Częstość nieznana (częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych):

 • kamica moczowa.

Interakcje

 • Podczas stosowania leku Calcium Sandoz + Vitamin C należy unikać przyjmowania dawek witaminy D i jej pochodnych powyżej 400 j.m. na dobę, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.
 • Wapń może zmniejszać wchłanianie niektórych leków (estramustyny, etydronianu, fenytoiny, leków przeciwbakteryjnych z grupy chinolonów lub leków zawierających fluor). W takich przypadkach należy zachować co najmniej 3-godzinną przerwę między przyjęciem Calcium Sandoz + Vitamin C i wymienionych leków.
 • Wapń może zmniejszać wchłanianie jednocześnie stosowanych antybiotyków z grupy tetracyklin. Dlatego tetracykliny należy podawać co najmniej 2 godziny przed lub od 4 do 6 godzin po przyjęciu leku Calcium Sandoz + Vitamin C.
 • Ilość wapnia wchłoniętego z przewodu pokarmowego może się zmniejszyć, gdy równocześnie spożywamy niektóre pokarmy, np. szpinak, rabarbar, otręby i produkty zbożowe.
 • Wapń w dawkach powyżej 1000 mg stosowany razem z witaminą D lub z jej pochodnymi może osłabić działanie podawanego równocześnie werapamilu i innych antagonistów kanałów wapniowych (leków stosowanych w leczeniu niemiarowej pracy serca, bólu w klatce piersiowej lub wysokiego ciśnienia tętniczego krwi).
 • U pacjentów leczonych glikozydami naparstnicy (leki nasercowe) doustne podanie dużych dawek wapnia może zwiększyć ryzyko niemiarowej pracy serca.
 • Niektóre leki moczopędne mogą zmniejszać wydalanie wapnia, co może prowadzić do hipercalcemii.
 • Jeśli pacjent otrzymuje kortykosteroidy o działaniu ogólnym, może być konieczne zwiększenie dawki wapnia. Należy poradzić się lekarza.
 • Wapń może zmniejszać wchłanianie z przewodu pokarmowego jednocześnie stosowanych bisfosfonianów (leków stosowanych w leczeniu osteoporozy) i fluorku sodu. Dlatego doustne bisfosfoniany należy przyjmować co najmniej 3 godziny przed przyjęciem wapnia.
 • Nie należy stosować witaminy C z lekami zobojętniającymi oraz produktami leczniczymi zawierającymi sole żelaza i (lub) miedzi.
 • Witamina C w dawce powyżej 1 g na dobę może zmniejszać skuteczność trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, nasilać działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz sulfonamidów, zwiększać stężenie w surowicy krwi jednocześnie stosowanych estrogenów.
 • Witamina C może spowodować zwiększone wchłanianie glinu (np. zawartego w lekach zobojętniających sok żołądkowy) z przewodu pokarmowego. Należy unikać połączenia witaminy C z takimi lekami, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek.
 • Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.
 • Witaminy C w dużych dawkach (>200 mg) nie należy stosować jednocześnie z deferoksaminą (lekiem stosowanym w przedawkowaniu żelaza).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek Calcium Sandoz + Vitamin C może być przyjmowany w okresie ciąży i karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Calcium Sandoz + Vitamin C nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek mogą przyjmować lek Calcium Sandoz + Vitamin C tylko pod kontrolą lekarza. Lekarz zaleci kontrolowanie stężenia wapnia i fosforanów we krwi.
 • Ze względu na dużą zawartość kwasu askorbowego (witaminy C) w leku nie zaleca się jego stosowania u osób z ciężką lub schyłkową niewydolnością nerek (pacjenci poddawani dializie), z nawracającym wapnieniem nerek lub ze skłonnością do powstawania kamieni nerkowych.
 • Osoby, u których stwierdzono zwiększone wydalanie szczawianów w moczu, powinny zachować ostrożność podczas stosowania tego leku.
 • Jeśli pacjent przyjmuje duże dawki wapnia, a zwłaszcza jeśli jednocześnie przyjmuje leki zawierające witaminę D, przyjmuje preparaty zobojętniające sok żołądkowy (takie jak węglan wapnia) i (lub) spożywa duże ilości przetworów mlecznych, powinien kontrolować stężenie wapnia we krwi oraz czynność nerek ze względu na możliwość wystąpienia hiperkalcemii, zespołu mleczno-alkalicznego i ryzyko zaburzeń czynności nerek.
 • W przypadku łagodnej hiperkalciurii lub gdy w przeszłości dochodziło do powstawania kamieni w drogach moczowych, należy kontrolować ilość wapnia wydalanego w moczu oraz zaleca się zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.
 • W razie potrzeby dawkę leku można zmniejszyć lub przerwać jego stosowanie.
 • Niewskazane jest przyjmowanie witaminy C w czasie radio- i (lub) chemioterapii.
 • Dawka dobowa kwasu askorbowego (witaminy C) powyżej 1 g może fałszować wyniki analiz krwi i moczu, a także badania na obecność krwi utajonej w kale.
 • Calcium Sandoz + Vitamin C zawiera kwas cytrynowy, dlatego leku nie powinni stosować pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, szczególnie gdy otrzymują oni leki zawierające glin.
 • Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę, że jedna tabletka Calcium Sandoz + Vitamin C zawiera 2,0 g cukru.
 • Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy przed przyjęciem leku poinformować o tym lekarza.
 • Lek Calcium Sandoz + Vitamin C zawiera 275,5 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej tabletce. Odpowiada to 13,8% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.

Podmiot odpowiedzialny

Sandoz GmbH

Biochemiestrasse 10

6250 Kundl, Austria

Dodatkowe informacje

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Spis treści

Opis produktu
Wskazania
Skład
Działanie
Dawkowanie
Przeciwwskazania
Przechowywanie
Działania niepożądane
Interakcje
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Podmiot odpowiedzialny
Dodatkowe informacje
Cechy produktu

Informacja dla kupującego - prawa konsumenta

Sprawdź szczegóły
Inne produkty z kategorii
Zdrowie
Magne B6 Forte 100 mg + 10 mg, 100 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Magne B6 Forte 100 mg + 10 mg, 100 tabletek powlekanych
32,39 zł
Vigantol 20 000IU, krople doustne, roztwór, 10 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Vigantol 20 000IU, krople doustne, roztwór, 10 ml
17,43 zł
Dicoflor Baby, dla niemowląt i dzieci, krople, 5 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Wysyłka 0 zł
Zdrowie i uroda
Dicoflor Baby, dla niemowląt i dzieci, krople, 5 ml
23,89 zł
Symphar, fizjologiczny roztwór NaCl 0,9%, ampułki, 50 x 5 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Popularne
Zdrowie i uroda
Symphar, fizjologiczny roztwór NaCl 0,9%, ampułki, 50 x 5 ml
12,89 zł
Aspargin 17 mg + 54 mg, 75 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Aspargin 17 mg + 54 mg, 75 tabletek
11,19 zł
Octenisept (0,10 g + 2 g)/ 100 g, płyn, 50 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Octenisept (0,10 g + 2 g)/ 100 g, płyn, 50 ml
18,89 zł
Cyclo 3 Fort 150 mg + 150 mg + 100 mg, 30 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Cyclo 3 Fort 150 mg + 150 mg + 100 mg, 30 kapsułek
24,23 zł
Sanprobi IBS, 20 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Sanprobi IBS, 20 kapsułek
25,70 zł
Essentiale Max 600 mg, 30 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Essentiale Max 600 mg, 30 kapsułek
29,30 zł
Rutinoscorbin 25 mg + 100 mg, 210 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Rutinoscorbin 25 mg + 100 mg, 210 tabletek powlekanych
18,99 zł
Essentiale Forte 300 mg, 50 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Essentiale Forte 300 mg, 50 kapsułek
24,59 zł
Ascorvita 1000 mg, 20 tabletek musujacych - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Ascorvita 1000 mg, 20 tabletek musujacych
11,49 zł
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki