Tabletki lub roztwór doustny Aleric Deslo Active został stworzony z myślą o osobach z objawami alergicznego zapalenia błon śluzowych. Substancją czynną leku jest desloratadyna dostępna w dawkach 5 mg, 2,5 mg w formie tabletek lub 0,5 mg/ml w postaci roztworu doustnego. Wykazuje działanie łagodzące zarówno w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, jak i pokrzywki. Aleric Deslo Active 2,5 mg oraz lek w formie roztworu doustnego mogą być przyjmowane przez dzieci od 6. roku życia i dorosłych. Tabletka nie wymaga połykania, ponieważ rozpuszcza się w jamie ustnej.
Desloratadyna jest substancją o działaniu przeciwhistaminowym II generacji. W organizmie człowieka powoduje blokowanie łączenia się histaminy ze swoistymi dla niej receptorami. Histamina występuje naturalnie w płucach, błonie śluzowej nosa, w żołądku oraz na skórze i bierze udział w powstawaniu procesów zapalnych. Kiedy receptory tej aminy zostają pobudzone, dochodzi do uruchomienia szeregu reakcji, w tym rozszerzenia naczyń krwionośnych, podrażnienia zakończeń nerwowych, co daje uczucie bólu lub też świądu. Substancja czynna zawarta w Aleric Deslo Active hamuje te procesy i niweluje wyżej opisane objawy. Czas biologicznego półtrwania desloratadyny wynosi 27 godzin.
Przeciwalergiczny lek Aleric Deslo Active łagodzi objawy związane z zapaleniem błon śluzowych nosa, w tym swędzenie, wysięk z nosa i kichanie. Preparat może być także stosowany u osób z pokrzywką, czyli dermatozą, wynikającą z uczulenia na dany czynnik. Złagodzenie symptomów alergii utrzymuje się cały dzień. Ułatwia to powrót do normalnego funkcjonowania i codziennych czynności, gdyż lek nie wywołuje senności.
Zalecane dawki:
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Aleric Deslo Active jest uczulenie na desloratadynę, loratadynę lub którykolwiek składnik preparatu. Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek bądź drgawki, przed spożyciem leku należy skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Do konsekwencji zetknięcia się organizmu z określonym alergenem należy między innymi zapalenie błon śluzowych nosa. Czynniki wywołujące reakcje zapalne mogą mieć charakter sezonowy lub całoroczny. Do całorocznych zalicza się przede wszystkim: sierść i płyny ustrojowe zwierząt, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni oraz karaczany. Czynnikami sezonowymi są m.in. pyłki drzew, krzewów i traw. Po aspiracji alergenu przez górne drogi oddechowe dochodzi do pobudzenia układu immunologicznego oraz aktywacji immunoglobulin IgE na powierzchni wyspecjalizowanych komórek-mastocytów. Te z kolei, wydzielają szereg substancji m.in. histaminę, co uruchamia reakcję zapalną.
Alergia może rozwijać się przez lata, na długo pozostając bezobjawową. Najczęściej symptomy pojawiają się przed ukończeniem 20. roku życia, lecz zdarza się, że dotykają także osób starszych. Częste infekcje, jak i długotrwała ekspozycja na czynnik uczulający, zwiększa ryzyko pojawienia się schorzenia. Objawy alergii sezonowych i całorocznych mogą różnić się między sobą. Przy pojawiających się okresowo symptomy są bardziej nasilone. Z nosa wydziela się wodnisty płyn, dochodzi do świądu, zaczerwienienia i łzawienia oczu oraz częstego kichania. Oprócz tego osoba uczulona może uskarżać się na ból głowy, gorsze samopoczucie, blokadę nosa i osłabienie powonienia. Przy całorocznych obserwuje się objawy o zmniejszonym nasileniu. Dominujące jest uczucie zatkanego nosa, bóle głowy i ucisk w obrębie twarzy.
Jest schorzeniem dermatologicznym, w którego przebiegu pod wpływem działania określonego czynnika, dochodzi do pojawienia się na skórze zmian w postaci bąbli. Objawami są ponadto uczucie silnego świądu i pieczenie. W niektórych przypadkach może dojść do powstania obrzęku naczynioruchowego. Wyróżnia się jej postać przewlekłą i ostrą. Leczenie najczęściej jest objawowe (leki przeciwhistaminowe np. Aleric Deslo Active), a choroba zwykle ustępuje bez pozostawienia na skórze przebarwień czy blizn.