Złagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błon śluzowych nosa (zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład katarem siennym lub uczuleniem na roztocza).
1 tabletka zawiera:
substancję czynną: desloratadyna w dawce 5mg,
substancje pomocnicze: polakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, tlenek czerwony żelaza (E172), stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa, aromat Tutti Frutti (zawierający również glikol propylenowy), aspartam (E951) (zawiera źródło fenyloalaniny), celuloza mikrokrystaliczna, mannitol suszony rozpyłowo i wodorotlenek potasu.
Przeciwalergiczne.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania.
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu bardzo rzadko zgłaszano przypadki ciężkich reakcji alergicznych (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, swędzenie, pokrzywka i obrzęk).
Jeśli wystąpi którekolwiek z tych ciężkich działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.
W badaniach klinicznych u dorosłych pacjentów działania niepożądane były prawie takie same, jak po zastosowaniu tabletki niezawierającej substancji czynnej. Jednakże uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej i bóle głowy, odnotowywane były częściej niż po zastosowaniu tabletki niezawierającej substancji czynnej.
U młodzieży najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym był ból głowy.
Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Zmęczenie,
ból głowy.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
ciężkie reakcje alergiczne, wysypka, kołatanie oraz nieregularne bicie serca,
szybkie bicie serca, bóle brzucha, nudności (mdłości),
wymioty, rozstrój żołądka, biegunka,
zawroty głowy, senność, bezsenność,
bóle mięśni, omamy, drgawki,
niepokój z nadmierną,
aktywnością ruchową,
zapalenie wątroby, nieprawidłowości wyniki testów,
czynności wątroby.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
nietypowe osłabienie,
zażółcenie skóry i (lub) gałek ocznych,
zwiększona wrażliwość skóry na słońce, nawet w przypadku zachmurzenia słońca, i na
promieniowanie UV (ultrafioletowe), na przykład na promieniowanie UV w solarium,
nietypowe zachowanie,
zachowanie agresywne,
zmiany w sposobie bicia serca,
zwiększenie masy ciała, zwiększony apetyt,
wolne bicie serca,
zmiana w sposobie bicia serca.
Nie są znane interakcje z innymi lekami.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Stosowanie leku Aleric Deslo Active z jedzeniem, piciem i alkoholem
Nie jest konieczne popijanie leku wodą lub innym płynem. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku Aleric Deslo Active z alkoholem.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Aleric Deslo Active należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek,
jeśli u pacjenta występują drgawki w wywiadzie medycznym lub rodzinnym.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Aleric Deslo Active w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Brak danych dotyczących wpływu na płodność.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie przypuszcza się, aby lek ten stosowany w zalecanej dawce wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Chociaż u większości osób nie występuje senność, zaleca się powstrzymanie od wykonywania czynności wymagających koncentracji uwagi, takich jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn do czasu ustalenia, w jaki sposób reagują na ten lek.
Aleric Deslo Active zawiera aspartam
Lek zawiera 3 mg aspartamu w 5 mg dawce produktu leczniczego Aleric Deslo Active w postaci tabletki ulegającej rozpadowi w jamie ustnej.
Aspartam jest żródłem fenylalaniny. Może być szkodliwy dla osób z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.