Kategorie

Laktuloza

Laktuloza (Lactulosum)

Laktuloza to syntetyczny dwucukier, na który składa się galaktoza i fruktoza. Może powstawać na skutek przekształcenia laktozy, która ulegnie wysokiej temperaturze.

Laktuloza nie podlega trawieniu w jelicie cienkim. Wchłaniana jest w niewielkim stopniu. Po dotarciu do jelita grubego zostaje poddana rozkładowi; na skutek tego rozpada się na dwutlenek węgla i kwasy organiczne. Kwasy te przyczyniają się do zwiększenia ilości wody w jelicie grubym, co z kolei powoduje pobudzenie jego perystaltyki i zmiękczenie mas kałowych. Dodatkowo zakwasza treść jelita grubego. To z kolei powoduje przyspieszenie przekształcania amoniaku i zmniejsza jego wchłanianie do krwi, a tym samym – jego stężenie we krwi.

Znalezione produkty: 7
Sortowanie:
Sortuj według
Lactulosum Amara 7,5 g/ 15 ml, syrop, 150 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Lactulosum Amara 7,5 g/ 15 ml, syrop, 150 ml

8,59 zł
Lactulosum Takeda Forte 667 mg/ ml, syrop, 150 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Lactulosum Takeda Forte 667 mg/ ml, syrop, 150 ml

10,59 zł
Lactulosum Hasco 2,5 g/ 5 ml, syrop, smak pomarańczowy, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Popularne

Lactulosum Hasco 2,5 g/ 5 ml, syrop, smak pomarańczowy, 500 ml

25,19 zł
Duphalac 667 g/ ml, roztwór doustny na zaparcia, 300 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Duphalac 667 g/ ml, roztwór doustny na zaparcia, 300 ml

18,89 zł
Duphalac Fruit 667 mg/ ml, roztwór doustny na zaparcia, smak śliwkowy, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Duphalac Fruit 667 mg/ ml, roztwór doustny na zaparcia, smak śliwkowy, 500 ml

26,39 zł
Lactulosum Aflofarm 7,5 g/ 15 ml, syrop, 150 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Lactulosum Aflofarm 7,5 g/ 15 ml, syrop, 150 ml

9,79 zł
Lactulosum 7,5 g/ 15 ml, syrop, 150 ml - miniaturka zdjęcia produktu

Lactulosum 7,5 g/ 15 ml, syrop, 150 ml

7,79 zł

Działanie laktulozy

Laktuloza wspomaga zdrowie przewodu pokarmowego i poprawia regularność trawienia. Wpływa również na rozwój flory jelitowej, stymuluje wzrost Bifidobakterii w jelicie grubym. Wspiera tym samym powstawanie i utrzymywanie zdrowej flory żołądkowo-jelitowej. Poprawia też stan jelit i kondycję okrężnicy. Wpływa na poprawę funkcji trawiennych.

Wskazania do przyjmowania preparatów z zawartością laktulozy

Laktuloza zalecana jest osobom, które zmagają się z problemem przewlekłych zaparć, można ją podawać także dzieciom. Przyjmuje się, że minimalna liczba wypróżnień w tygodniu nie powinna spaść poniżej trzech. Zaparciom towarzyszy zazwyczaj ból brzucha i wzdęcia. Zaparcia, które przytrafiają się od czasu do czasu, nie muszą niepokoić; gorzej, jeśli taki stan utrzymuje się kilka tygodni z rzędu. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bo oprócz pogorszonego samopoczucia i bólu częste zaparcia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do raka jelita grubego. Produkty z laktulozą są też wykorzystywane w procesie zapobiegania niewydolności wątroby oraz przy encefalopatii wątrobowej. Lactulosum jest również podawane przy konieczności zmiękczenia stolca, np. po zabiegach operacyjnych na jelicie grubym i odbycie. Preparaty z zawartością tego związku są, zatem zalecane osobom, które mają problem z trawieniem, chcą unormować pracę swojego przewodu pokarmowego oraz układu wydalniczego.

Preparaty zawierające laktulozę

Zazwyczaj preparaty zawierające laktulozę mają postać syropu lub roztworu doustnego. Przed zażyciem należy sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na którykolwiek składnik zawarty w produkcie.

Kto nie powinien przyjmować preparatów z laktulozą?

Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Preparatów z laktulozą nie powinny przyjmować również osoby, które mają problem z niedrożnością jelit, nietolerancją laktozy oraz galaktozemią. Dotyczy to także osób z pierwotnym niedoborem laktazy i zespołem wchłaniania glukozy-galaktozy. Ostrożność w przyjmowaniu preparatów z laktulozą powinny zachować również osoby, które chorują na cukrzycę. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Lactulosum – dawkowanie

Dawkowanie lactulosum należy uzgodnić z lekarzem (zalecana opcja) lub przestrzegać zaleceń producenta zawartych na ulotce dołączonej do opakowania danego preparatu. Dawkowanie będzie się różnić w zależności od tego, na jaki preparat zdecyduje się osoba przyjmująca produkt.

Filtry

Specjalne oferty
Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Sposób aplikacji
Problem
Kluczowy składnik
Dla kogo
Wiek
Typ produktu
  • Apteka Gemini

    gemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego