Działanie laktulozy
Laktuloza wspomaga zdrowie przewodu pokarmowego i poprawia regularność trawienia. Wpływa również na rozwój flory jelitowej, stymuluje wzrost Bifidobakterii w jelicie grubym. Wspiera tym samym powstawanie i utrzymywanie zdrowej flory żołądkowo-jelitowej. Poprawia też stan jelit i kondycję okrężnicy. Wpływa na poprawę funkcji trawiennych.
Wskazania do przyjmowania preparatów z zawartością laktulozy
Laktuloza zalecana jest osobom, które zmagają się z problemem przewlekłych zaparć, można ją podawać także dzieciom. Przyjmuje się, że minimalna liczba wypróżnień w tygodniu nie powinna spaść poniżej trzech. Zaparciom towarzyszy zazwyczaj ból brzucha i wzdęcia. Zaparcia, które przytrafiają się od czasu do czasu, nie muszą niepokoić; gorzej, jeśli taki stan utrzymuje się kilka tygodni z rzędu. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bo oprócz pogorszonego samopoczucia i bólu częste zaparcia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do raka jelita grubego. Produkty z laktulozą są też wykorzystywane w procesie zapobiegania niewydolności wątroby oraz przy encefalopatii wątrobowej. Lactulosum jest również podawane przy konieczności zmiękczenia stolca, np. po zabiegach operacyjnych na jelicie grubym i odbycie. Preparaty z zawartością tego związku są, zatem zalecane osobom, które mają problem z trawieniem, chcą unormować pracę swojego przewodu pokarmowego oraz układu wydalniczego.
Preparaty zawierające laktulozę
Zazwyczaj preparaty zawierające laktulozę mają postać syropu lub roztworu doustnego. Przed zażyciem należy sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na którykolwiek składnik zawarty w produkcie.
Kto nie powinien przyjmować preparatów z laktulozą?
Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Preparatów z laktulozą nie powinny przyjmować również osoby, które mają problem z niedrożnością jelit, nietolerancją laktozy oraz galaktozemią. Dotyczy to także osób z pierwotnym niedoborem laktazy i zespołem wchłaniania glukozy-galaktozy. Ostrożność w przyjmowaniu preparatów z laktulozą powinny zachować również osoby, które chorują na cukrzycę. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.
Lactulosum – dawkowanie
Dawkowanie lactulosum należy uzgodnić z lekarzem (zalecana opcja) lub przestrzegać zaleceń producenta zawartych na ulotce dołączonej do opakowania danego preparatu. Dawkowanie będzie się różnić w zależności od tego, na jaki preparat zdecyduje się osoba przyjmująca produkt.