Nicorette to marka obejmująca produkty do nikotynowej terapii zastępczej (NRT), zawierające nikotynę. Pojawiła się na rynku ponad 40 lat temu, w roku 1978 w Szwecji, dlatego nazwa marki pochodzi od „nikotyny” i szwedzkiego słowa „rette", oznaczającego "właściwy sposób". Produkty tej firmy mają przede wszystkim łagodzić głód papierosów (chęć palenia), niwelować objawy odstawienia (takie, jak trudności z koncentracją, niecierpliwość, drażliwość), co ma zmniejszyć prawdopodobieństwo nieudanej, nagłej próby rzucenia palenia. Metoda leczenia z uzależnienia od nikotyny NRT polega na podawaniu jej w zmniejszających się z czasem, określonych dawkach.
Gamę preparatów na rzucenie palenia Nicorette otwierają tabletki do ssania, dostępne w dwóch wersjach: 2 mg i 4 mg, aby móc dostosować ich moc do własnych potrzeb, w zależności od tego, ile pali się papierosów. Tabletki o dawce 2 mg to propozycja dla tych, którzy palą mniej niż paczkę papierosów dziennie. Z kolei te o dawce 4 mg zalecane są dla palących dziennie paczkę lub więcej. Tabletki rozpuszczają się w ustach, pomagając w walce z głodem nikotynowym i objawami odstawienia nikotyny. Dostępne są w dwóch wariantach: o smaku miętowym oraz owocowym.
Gumy do żucia Nicorette również dostępne są w dawkach 2 mg (dla wypalających mniej niż 20 papierosów na dobę) i 4 mg (dla tych, którzy wypalają w 24 godziny więcej niż 20 papierosów). Gumę najlepiej żuć wolno, aż do momentu wyczucia smaku, po czym przerwać żucie i zatrzymać gumę pomiędzy policzkiem a dziąsłem - w ten sposób najefektywniej wykorzystamy możliwość wchłaniania się nikotyny przez błonę śluzową. Gdy smak zaniknie, należy znów zacząć żuć, na nowo rozpoczynając proces. Czynność tę można powtarzać przez 30 minut - mniej więcej tyle czasu potrzeba, by cała nikotyna zawarta w gumie zdołała się wydzielić. Dostępne są 4 smaki: klasyczny, owocowy, freshmint i icy white.
Nicorette Spray oraz Nicorette Cool Berry to aerozole do stosowania w jamie ustnej. Ich receptura przygotowana została tak, by ugaszenie głodu nikotynowego następowało jak najszybciej, poprzez wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej. Dostępne są w dwóch wariantach: o smaku miętowym i cool berry.
Kolejnym rozwiązaniem dla osób chcących rzucić palenie mogą być plastry Nicorette, wykorzystujące tzw. system transdermalny, czyli możliwość podania leku drogą przezskórną, z zaprogramowaną szybkością przez określony czas. W ten sposób możemy kontrolować, jaka ilość nikotyny wchłania się do układu krwionośnego. Jeden plaster może pozwolić kontrolować głód nikotynowy nawet do 16 godzin. Plastry dostępne są w dawkach 10, 15 i 25 mg, w zależności od poziomu nasilenia głodu nikotynowego.
Osoby, które zdecydowane są wyjść z nałogu palenia z pomocą gum Nicorette, powinny stosować je przynajmniej przez 3 miesiące, po czym można zacząć stopniowe odstawianie preparatu. Leczenie powinno się zakończyć, gdy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 gum na 24 godziny. Nie zaleca się stosować produktu dłużej niż przez 12 miesięcy. Niektórzy byli palacze mogą jednak potrzebować dłuższego okresu leczenia, niewykorzystane gumy można więc zachować na wypadek nagłej potrzeby, jeśli pojawi się głód nikotynowy.
W przypadku korzystania z tabletek Nicorette, jeśli próba całkowitego rzucenia palenia nie powiedzie się przez okres 6 miesięcy od rozpoczęcia stosowania leku, należy odbyć konsultację z odpowiednim przedstawicielem personelu medycznego.
Nicorette Spray zazwyczaj należy stosować przez 3 miesiące, ale nie dłużej niż 6. Jeśli istnieje potrzeba stosowania Nicorette Spray przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Proponowany czas stosowania plastrów Nicorette to 12 tygodni. Nie zaleca się korzystania z plastrów dłużej niż przez 6 miesięcy. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, można okres leczenia wydłużyć, najlepiej po konsultacji z lekarzem.