Preparaty na urazy, stłuczenia i obrzęki – maści, żele, spraye dla sportowców
Po preparaty na urazy i stłuczenia pacjenci sięgają w przypadku urazów, które skutkują powstaniem siniaków lub krwiaków. W aptece Gemini dostępne są leki na stłuczenia, żele na kontuzje oraz obrzęki nóg, a także maść przeciwzapalna, maść dla sportowców, produkty chłodzące i rozgrzewające.
Preparaty na stłuczenia i urazy
Stłuczenia przybierają postać siniaków lub krwiaków. Powstają w wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych. Na samym początku kolor siniaka zbliżony jest do czerwieni, a następnie zmienia się na fioletowy, bordowy, kolejno brązowy, aż osiąga ostateczną, żółtą barwę. Proces ten związany jest z rozkładem hemoglobiny.
Można uznać, że kontuzjowane miejsce goi się w sposób prawidłowy wówczas, gdy siniak przyjmuje barwę żółtą. Oznacza to, że naczynia krwionośne goją się prawidłowo. Jeżeli obszar chorobowy nie zmienia koloru – oznacza to, że miejscu urazu powstał krwiak. Siniaki zasklepiają się około 10 dni. Można przyspieszyć ten proces, stosując maść na stłuczenia.
Rodzaje maści na urazy i obrzęki – przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozgrzewające, chłodzące, dla sportowców
Maści na stłuczony palec, rękę, stopę, czy jakąkolwiek inną część ciała, mają za zadanie m.in. niwelować ból. Wśród substancji o tych właściwościach znajdujących się w produktach, można wyróżnić np. naproksen, ibuprofen, benzydiaminę, diklofenak. Benzydamina to substancja przeciwbólowa, łagodząca obrzęki, wchodząca w skład tabletek, kapsułek i maści przeciwzapalnych. Zadaniem naproksenu i ibuprofenu jest zmniejszenie obrzęków, bólu, a diklofenak, np. w postaci maści przeciwbólowej – może sprawdzić się przy urazach mięśni i stawów.
Na rynku dostępne są również maści rozgrzewające i chłodzące, m.in. maść końska, w której skład wchodzą zioła i olejki eteryczne. Zawiera również wyciąg z kasztanowca.
Chłodząca maść końska odpowiedzialna jest, jak nazwa wskazuje, za uczucie chłodu w miejscu urazu. Dedykowana jest osobom cierpiącym na dysfunkcję stawów, kręgosłupa, mięśni, jak również w momencie odczuwania ciężkości nóg i napięcia ciała. Z kolei rozgrzewająca maść końska przeznaczona jest do stosowania przy przewlekłych stanach zapalnych, zwyrodnieniowych stawów biodrowych czy kręgosłupa. Można używać jej podczas rehabilitacji powypadkowej.
Produkty na stłuczenia i urazy bez recepty
Maść arnikowa to produkt wspomagający, do stosowania na stłuczenia, z wyciągiem z kwiatostanu arniki łąkowej. Wykazuje właściwości wzmacniające naczynia krwionośne włosowate i zmniejszające ich przepuszczalność. Można używać jej w momencie wystąpienia wylewów podskórnych. Arnikowa maść na siniaki ma tłustawą konsystencję, jednak dobrze się wchłania. Należy stosować ją zewnętrznie, według zaleceń producenta.
Preparat na urazy i stłuczenia z nagietkiem ma za zadanie wspomagać walkę ze stanem zapalnym skóry. Maść z wyciągiem z kwiatostanu nagietka wykazuje również działanie bakteriobójcze. Można stosować ją również na oparzenia, a także na problemy skórne, np. trądzik.
Jak postępować w przypadku kontuzji i urazu?
Tuż po wystąpieniu kontuzji należy ocenić stan swój lub poszkodowanego, jeśli to możliwe – zastosować chłodzące preparaty na urazy i stłuczenia, usztywnić obszar chorobowy i – w razie konieczności – wezwać pomoc. Osoba poszkodowana powinna znajdować się w bezpiecznej i wygodnej pozycji. Dobrym działaniem jest usztywnienie kończyny górnej za pomocą temblaka, a dolnej – szyny. W tym celu można zastosować jakąkolwiek deskę, patyki i apaszkę.
Jeśli pojawi się ból – osobie poszkodowanej można podać przeciwbólowy lek na stłuczenia. Odpowiednia będzie również maść przeciwzapalna. Kiedy na kontuzjowanym obszarze pojawi się siniak – należy zastosować kompres chłodzący – kostki lodu, spray, żel na stłuczenia z mentolem.
Miejsce, w którym powstał uraz, dobrze zabezpieczyć poprzez ucisk, np. używając opaski dedykowaną wybranym partiom ciała. W połączeniu z zabiegiem chłodzącym ma to chronić przed powiększaniem się obrzęku i dolegliwościami z tym związanymi.
Okłady i kompresy żelowe na obrzęki i urazy
Oprócz maści na opuchliznę, na miejsce, które doznało urazu, zastosować można chłodne okłady i żelowe kompresy, które mają spowalniać przewodzenie w nerwach ruchowych i czuciowych. Niwelują również szybkość pracy wrzecion mięśniowych. Okłady te mają obniżać stopień odczuwania bólu. Nadają się na dolegliwości związane z przeciążeniem podczas treningu czy pracy, a także dla osób, cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe.