Kategorie

Lecytyna 1200mg

Lecytyna 1200

Lecytyny to składniki, które znane są ze względu na swoje działanie na układ nerwowy, funkcje pamięciowe oraz utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Nazwa lecytyny pochodzi od żółtka jaja kurzego (gr. lekithos), z którego została pierwszy raz wyekstrahowana.

W ofercie Apteki Gemini dostępnych jest wiele produktów, wśród których znajduje się m.in. Lecytyna 1200.

Znalezione produkty: 8
Sortowanie:
Sortuj według
Lecytyna 1200 mg, 40 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Lecytyna 1200 mg, 40 kapsułek

13,59 zł
Lecytyna MEMO 1200 mg, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Lecytyna MEMO 1200 mg, 60 kapsułek

16,19 zł
Swanson Lecithin, 180 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Swanson Lecithin, 180 kapsułek

50,99 zł
Now Foods Non-GMO Lecithin 1200 mg, lecytyna, 200 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Now Foods Non-GMO Lecithin 1200 mg, lecytyna, 200 kapsułek

48,99 zł
Now Foods Non-GMO Lecithin 1200 mg, lecytyna, 400 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Now Foods Non-GMO Lecithin 1200 mg, lecytyna, 400 kapsułek

87,99 zł
Now Foods Non-GMO Lecithin 1200 mg, lecytyna, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Now Foods Non-GMO Lecithin 1200 mg, lecytyna, 100 kapsułek

29,99 zł
Swanson, Sunflower Lecithin, lecytyna słonecznikowa 1200 mg, 90 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Swanson, Sunflower Lecithin, lecytyna słonecznikowa 1200 mg, 90 kapsułek

36,49 zł
Doctor Life Sunflower Lecithin, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Doctor Life Sunflower Lecithin, 100 kapsułek

49,99 zł

Czym jest i w jakich produktach znajduje się lecytyna?

Oprócz żółtka jaja kurzego, należy wskazać również na inne źródła tego składnika:

 • słonecznik,
 • soja,
 • ryby morskie.

Chemicznie składnik suplementu diety Lecytyna 1200 jest fosfolipidem. Cząsteczka fosfolipidu ma specyficzną strukturę, zawierającą:

 • cząsteczkę kwasu tłuszczowego,
 • alkohol – w tym przypadku glicerol,
 • resztę kwasu fosforowego.

Alkohol z resztą kwasu fosforowego sprawia, że cząsteczka fosfolipidu wykazuje właściwości przyciągające wodę i warunkujące rozpuszczalność w wodzie. Z drugiej strony, mamy cząsteczkę kwasu tłuszczowego, która wykazuje tzw. hydrofobowe – a więc nie łączy się z wodą.

O roli lecytyny (fosfatydylocholiny) wskazuje najdobitniej fakt, iż każda komórka naszego organizmu zawiera błonę komórkową. W obrębie tejże błony znajdują się właśnie fosfatydylocholiny, białka i cząsteczki cholesterolu. Obecna między innymi w suplementach diety Lecytyna 1200 fosfatydylocholina stanowi elementarny składnik budujący komórki.

Szczególnie istotną rolę fosfatydylocholiny podkreśla się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, gdzie prawidłowa praca i struktura błony komórkowej ma olbrzymie znaczenie dla procesów metabolicznych i elektrycznych, które zachodzą w obrębie tego rodzaju komórek. Oprócz budowy błony, to właśnie lecytyny wraz ze sfingomieliną tworzą osłonki komórek nerwowych, odpowiadające za szybkie przewodzenie impulsów nerwowych. Zaburzenie struktury osłonek mielinowych obserwuje się m.in. w stwardnieniu rozsianym i innych schorzeniach należących do tzw. grupy chorób demielinizacyjnych. Dzięki osłonkom mielinowym impulsy mogą być przesyłane z niezwykłą szybkością – o wiele większą niż w przypadku komórek pozbawionych tego rodzaju osłonek, co pozwala nie tylko na zachowanie funkcji poznawczych, ale także utrzymanie czynności czuciowych i ruchowych układu nerwowego.

Dlaczego jeszcze lecytyna jest ważna dla naszej diety?

Dla naszego organizmu lecytyna stanowi podstawowe źródło choliny. Cholina ulega przemianie do acetylocholiny – elementarnego neuroprzekaźnika ośrodkowego układu nerwowego. Acetylocholina pozwala na komunikację pomiędzy pojedynczymi komórkami układu nerwowego oraz pomiędzy neuronami, a komórkami mięśniowymi, gruczołami oraz innymi strukturami zależnymi od pracy ośrodkowego układu nerwowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w suplementach Lecytyna 1200 obecna jest m.in. lecytyna sojowa. Związek ten wykazuje działanie wspomagające w procesach obniżania stężenia cholesterolu. Nadmierny poziom cholesterolu we krwi doprowadza m.in. do miażdżycy, zespołu metabolicznego, zawału serca, udaru mózgu oraz rozwoju tętniaka aorty.

Lecytyna jest składnikiem niezbędnym w procesie metabolizmu tłuszczów. Wspomaga także utrzymanie poprawnych funkcji układu sercowo-naczyniowego.

Pamiętajmy o tym, że wspieranie pracy układu sercowo-naczyniowego oraz utrzymywania poprawnego poziomu cholesterolu jest ważne z punktu widzenia zachowania funkcji poznawczych. Procesy związane z demencją bardzo często mają swoje pochodzenie w zmianach miażdżycowych. Miażdżyca doprowadza do ograniczenia dopływu krwi do struktur mózgowych, co zakłóca poprawną pracę układu nerwowego – głównie pod postacią zaburzeń funkcji poznawczych.

Lecytyna, m.in. ze względu na swoją rolę w budowie błon komórkowych i osłonek mielinowych, wykazuje działanie wspierające poprawne funkcje poznawcze oraz utrzymanie optymalnej funkcjonalności naszej pamięci.

Filtry

Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Problem
Kluczowy składnik
Dla kogo
Cecha specjalna
Wiek
Typ produktu
 • Apteka Gemini

  gemini.pl

  Dodaj do ekranu głównego