Poradnik

Gojnik

Gojnik

Herbata górska, szałwia lecznicza, czy po prostu gojnik – bez względu na to, jak nazwać tę wyjątkową roślinę pewne jest, że ma w sobie właściwości, którymi się wyróżnia. Oświadczenia zdrowotne wskazują na to, że wspiera ogólny stan organizmu, wspomagając go w prawidłowym, optymalnym funkcjonowaniu – warto jednak poznać więcej szczegółów na temat ziela gojnika, które może znajdować się w naszej domowej szafce z herbatami.

Znalezione produkty : 2
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Dary Natury Ekologiczne ziele gojnika, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Dary Natury Ekologiczne ziele gojnika, 50 g
16,69 zł
Herbapol Gojnik Ziele, herbatka ziołowa, 40 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Herbapol Gojnik Ziele, herbatka ziołowa, 40 g
14,39 zł
1 - 2 z 2 produktów

Gojnik – właściwości i zastosowanie

Nie sposób wymienić wszystkich zalet gojnika w jednym zdaniu. Jeśli szuka się sposobu na poprawę apetytu – można rozważyć właśnie popijanie herbaty górskiej z nim w roli głównej. Wspomaga apetyt ze względu na gorzkie zasady i kwas askorbinowy, które są substancjami tworzącymi tę roślinę. Gojnik ziele może być również pomocny przy pobudzeniu ciała. Popijanie naparu z tego zioła może również pomóc utrzymać ogólnie dobre samopoczucie.

Stosowany w naparze gojnik wspiera zdrowie układu pokarmowego. Efekt ten jest uzyskiwany dzięki gorzkim esencjom, obecnym w tej roślinie.

Inne właściwości zdrowotne, jakie może przynieść gojnik ziele – zgodne z europejskimi oświadczeniami zdrowotnymi są następujące:

  • przyczynia się do relaksu,
  • pomocny zmęczeniu psychicznemu i fizycznemu,
  • pomaga zachować zdrową ścianę naczyń krwionośnych,
  • przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia krwi.

Gojnik dla poprawy trawienia

Problemy z trawieniem mogą spotkać wielu z nas. Często można to powiązać z przejedzeniem. Skutkuje to bólem brzucha czy ogólnym pojęciem dyskomfortu. Jeśli mamy w domu gojnik ziele, możemy zaparzyć z niego napar. Wspiera on właśnie trawienie. Roślina ta znana jest również jako szałwia libańska.

Gojnik ziele do zaparzania

Aby gojnik mógł przyczyniać się do wyżej wymienionych korzyści dla organizmu, należy go zaparzać w prawidłowy sposób. Na rynku jest dostępnych wielu producentów oferujących gojnik w formie herbatki, dlatego po podjęciu decyzji, którą wybrać – najlepiej zapoznać się ze wskazówkami dołączonymi do produktu.

Znaczenie ma zarówno ilość gojnika oddaną do zaparzania, jak i również czas oczekiwania na gotowy napar. Zwykle jedna łóżeczka ziela wystarczy, aby cieszyć się pełnią jego esencji. Zalany wrzątkiem napar należy zostawić pod przykryciem na czas nie dłuższy niż kwadrans, choć jak wyżej wspomniano – ostateczne wskazówki odnośnie do zaparzania poszczególnych herbatek powinny być szukane wśród zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu, w którym zakupiliśmy gojnik ziele.

Co ciekawe, napar z gojnika można spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno – w zależności od preferencji, czy też pory roku i związanej z nią warunkami. Ciepła herbata z gojnika popijana zimą może przyjemnie rozgrzewać, natomiast zimny napar może się okazać sposobem na zaspokajanie pragnienia latem i równocześnie – zwiększenia energii i witalności fizycznej, jak i psychicznej. Gojnik występuje w różnych formach spożywania, dzięki temu każdy będzie miał szansę na przyjmowanie rośliny w dogodny sposób. Gojnik ziele możemy również pić z dodatkiem cytryny, czy miodu. Należy pamiętać także o prawidłowym przechowywaniu herbaty, zwłaszcza po jej otwarciu. Miejsce zacienione i suche będzie najlepszym wyborem.

Dołącz do nas
Facebook logo Instagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki