Poradnik
L-leucyna

L-leucyna

Leucyna

Białko – na wzrost masy mięśniowej

Rzeźbienie mięśni nie jest przypisane tylko i wyłącznie kulturystom. Zazwyczaj młodzi ludzie marzą o perfekcyjnej budowie swojego ciała. Osiągnięcie tego celu nie jest proste, ale jak najbardziej możliwe do wykonania. Siłownia, odpowiednia dieta – te dwa elementy to podstawa w drodze do wyrzeźbienia odpowiedniej masy mięśniowej.

Białko jest podstawowym elementem, który ma bardzo duży wpływ na „wzrost” mięśni. Trzeba go szukać w określonych produktach, wzbogacając nimi swój codzienny jadłospis. Głównym źródłem takiego białka są chude mięsa – np. kurczak oraz indyk, ale też wędliny, w których takie mięso występuje w większych ilościach. Oprócz tych produktów warto sięgać po ryby, bezcenne źródło pełnowartościowego białka, np. tuńczyka, łososia czy morszczuka. Nie można zapominać o tradycyjnym nabiale, czyli jogurtach, maślankach, kefirach czy białych serach twarogowych. Tak samo cenne i niezastąpione przy budowaniu masy mięśniowej są jajka kurze, ale też rośliny strączkowe, soja, soczewica i orzechy, w których znajduje się sporo protein.

Znalezione produkty : 9
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Wish, Witamina B6 50 mg + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish, Witamina B6 50 mg + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek
34,99 zł
Wish CoQ10 Forte 100 mg, ubichinon + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish CoQ10 Forte 100 mg, ubichinon + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek
64,99 zł
Wish Resveratrol Extract 500 mg, ekstrakt ze skórek winogron, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Produkt apteczny
Wish Resveratrol Extract 500 mg, ekstrakt ze skórek winogron, 120 kapsułek
29,99 zł
Wish, Rhodiola rose extract, Różeniec Górski + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish, Rhodiola rose extract, Różeniec Górski + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek
44,99 zł
Wish Witamina B Complex, 8 witamin z grupy B + prebiotyk, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish Witamina B Complex, 8 witamin z grupy B + prebiotyk, 120 kapsułek
26,39 zł
Swanson AjiPure L-Leucine, L-leucyna 500 mg, 60 kapsułek wegetariańskich - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Swanson AjiPure L-Leucine, L-leucyna 500 mg, 60 kapsułek wegetariańskich
38,99 zł
Wish Witamina B3 500 mg, niacyna 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish Witamina B3 500 mg, niacyna 120 kapsułek
32,99 zł
Wish, Witamina B3 50 mg + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish, Witamina B3 50 mg + L-leucyna + prebiotyk, 120 kapsułek
20,99 zł
Wish L-Tyrosine Forte 500 mg + L-Leucyna + Prebiotyk, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Wish L-Tyrosine Forte 500 mg + L-Leucyna + Prebiotyk, 120 kapsułek
34,99 zł
1 - 9 z 9 produktów

Aminokwasy BCAA

BCAA są aminokwasami rozgałęzionymi, mającymi duże znaczenie dla wzrostu mięśni. Organizm nie jest w stanie wytwarzać ich samodzielnie. Stanowią ok. 30% białek mięśniowych, a w ich składzie znajduje się leucyna, izoleucyna i walina. Ich zadanie polega na uruchomieniu syntezy białek mięśniowych, polegającej na budowie nowych białek i odbudowie zniszczonych włókien. Dzięki temu dochodzi do przyrostu masy mięśniowej. Innymi słowy białka BCAA są odpowiedzialne za procesy energetyczne w organizmie. Należy je przyjmować przed treningiem, aby poprawić swoją wydolność, kiedy wyczerpią się inne zapasy energetyczne. BCAA chronią mięśnie przed rozpadem w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, dlatego tak ważne jest, aby spożywać je przed mocnym treningiem. Dzięki podniesieniu ich poziomu przed i w trakcie wysiłku ryzyko katabolizmu białek mięśniowych zostanie zredukowane do minimum. Organizm zyskuje dostęp do aminokwasów, nie ma więc konieczności niszczenia własnych mięśni. Po zakończeniu ćwiczeń również należy przyjąć dawkę białek BCAA – to szybsza regeneracja po ciężkim treningu oraz osiąganie lepszych wyników sportowych.

Leucyna – największe zdolności anaboliczne

Suplementy na bazie BCAA zawierają w swoim składzie zwiększoną ilość leucyny, ponieważ jest to związek podstawowy przy budowaniu masy mięśniowej. Uruchamia syntezę włókien mięśniowych, wspiera działanie insuliny, co dzieje się wtedy, gdy organizm otrzyma odpowiednią dawkę węglowodanów i glutaminy. Wpływa też pozytywnie na wykorzystanie innych aminokwasów. Leucyna dostaje się do mięśni w formie nienaruszonej, ponieważ w odmienności od innych aminokwasów po absorpcji w jelitach trafia do wątroby, ale tam nie jest utylizowana. W tym procesie tkwi sekret przydatności tego związku do budowy masy mięśniowej.

Co więcej, leucyna hamuje także hormon stresu, czyli podczas wysiłku fizycznego nie są wypłukiwane z organizmu żadne cenne składniki, np. potas i magnez. Leucyna działa jeszcze silniej w czasie katabolizmu, dlatego właśnie wtedy może dojść do podobnej sytuacji. Może także dojść do nasilenia syntezy glukozy i zwiększenia odwapniania się kości.

Kiedy brakuje leucyny

Dzieje się to bardzo rzadko, np. w czasie ekstremalnych głodówek. Jej niedobór może objawiać się bólami i zawrotami głowy, osłabieniem mięśni czy obniżeniem nastroju.

Najlepsze efekty stosowania leucyny są widoczne wtedy, gdy jej suplementacja jest połączona z wysoką podażą białek w diecie.
Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki