Poradnik

Mumio

Mumio

Shilajit (mumio) to naturalna substancja występująca głównie w Himalajach, tworzona przez wieki w wyniku stopniowego rozkładu niektórych roślin pod działaniem mikroorganizmów. Jest  suplementem diety, który może przywracać równowagę energetyczną i potencjalnie zapobiegać wielu chorobom.

Znalezione produkty : 8
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
EkaMedica Mumio, maść kremowa, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
EkaMedica Mumio, maść kremowa, 200 ml
16,79 zł
Mumio-Bon, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Mumio-Bon, 60 kapsułek
40,69 zł
Jarrow Formulas Shilajit Fulvic Acid Complex, mumio, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Jarrow Formulas Shilajit Fulvic Acid Complex, mumio, 60 kapsułek
87,69 zł
Mumio oczyszczone, 60 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Mumio oczyszczone, 60 tabletek
44,99 zł
Mumio oczyszczone, bryłka, 2 x 5 g - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Mumio oczyszczone, bryłka, 2 x 5 g
37,49 zł
Nami Magiczne Mumio, maska do włosów z minerałami, na bazie serwatki mlecznej, z mumio i olejem arganowym, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Nami Magiczne Mumio, maska do włosów z minerałami, na bazie serwatki mlecznej, z mumio i olejem arganowym, 200 ml
29,99 zł
Nami Magiczne Mumio, szampon proteinowy z minerałami, 280 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Nami Magiczne Mumio, szampon proteinowy z minerałami, 280 ml
28,49 zł
Yango Mumio Shilajit, 90 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Yango Mumio Shilajit, 90 kapsułek
53,69 zł
1 - 8 z 8 produktów

Mumio – podstawowe informacje

Mumio jest znane również jako:

  • shilajit,
  • salajit,
  • shilajatu.

To czarnobrązowy proszek lub wydzielina ze skał wysokogórskich, szczególnie spotykana w Himalajach między Indiami a Nepalem, chociaż znajduje się mumio również w Rosji, Tybecie, Afganistanie, a obecnie na północy Chile. Mumio to, substancja znana i stosowana od wieków w medycynie ajurwedyjskiej, jako środek:

  • odmładzający,
  • przeciwstarzeniowy

Istnieją dwie ważne cechy tej substancji, o jakich wspominano w starożytnej indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej – chodzi o zwiększanie siły fizycznej i promowanie zdrowia ludzkiego. Wiadome jest jednak, że możliwe korzyści, jakie mumio potrafi przynieść do organizmu swoiście różnią się w zależności od regionu - miejsca, z którego został wyekstrahowany.

Mumio – pochodzenie i tradycyjne zastosowanie

Biorąc pod uwagę jego unikalny skład – wśród badaczy podnoszą się głosy, że mumio powstaje w wyniku rozkładu materiału roślinnego gatunków takich jak:

  • Euphorbia royleana,
  • Trifolium repens.

Ten rozkład wydaje się następować przez stulecia i na tej podstawie mumio jest uważany za tysiącletni produkt natury. Mumio jest ważnym, znanym składnikiem medycyny ajurwedyjskiej ze względu na jego właściwości.

W tym kontekście przypisywano tej substancji korzyści zdrowotne, takie jak odmłodzenie.

Tradycyjnie mumio jest spożywane przez ludzi z Nepalu i północnych Indii, a dzieci zwykle spożywają je z mlekiem na śniadanie – co stanowi integralną część ich diety.

Mumio – potencjał w medycynie

Widać zwiększone zainteresowanie tą substancją w zastosowaniach medycznych, a zwłaszcza w kontekście kontroli zaburzeń poznawczych związanych ze starzeniem się i stymulacji poznawczej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest znajdujący się w mumio kwas fulwowy - czyli główna substancja czynna.

Biorąc pod uwagę potencjał stosowania mumio w medycynie, zwłaszcza w naukach neurologicznych - konieczne są dalsze badania na podstawowym poziomie biologicznym, a także badania kliniczne, aby zrozumieć, w jaki sposób organiczne cząsteczki tej substancji, a zwłaszcza kwasu fulwowego, są w stanie nieść korzyści zdrowotne dla ludzkiego organizmu.

Mumio – szeroki asortyment

Biorąc pod uwagę spodziewany wpływ zastosowań mumio w medycynie, widać go na dzisiejszym rynku w wielu produktach i  formach – w tym, jako dodatek do produktów typu:

Taka popularność i różnorodność form tego produktu z całą pewnością wiąże się z szeregiem potencjalnych korzyści, jakie mumio może nieść dla ludzkiego organizmu przy jego prawidłowym stosowaniu. Mumio jest sprzedawany w różnych formach, w tym w kapsułkach, proszku i płynie.

Wybierając suplement, najlepiej znaleźć produkty, które zostały certyfikowane, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. 

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki