Kategorie

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Kwas pantotenowy (witamina B5)

Witamina B5, znana również jako kwas pantotenowy (Acidum pantothenicum), należy do witamin z grupy B. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie, biorący udział m.in. w syntezie koenzymu-A (CoA), istotnego w metabolizmie komórkowym. Nazwa pantotenian pochodzi z języka greckiego (gr. panthoten) i oznacza zewsząd. Jest to związane z faktem, że witaminę B5 odnaleźć można w wielu środkach spożywczych. Związek ten został odkryty przez amerykańskiego biochemika i odkrywcę kilku innych witamin z grupy B – Rogera J. Williamsa w 1933 roku.

Znalezione produkty: 4
Sortowanie:
Sortuj według
Now Foods Pantothenic Acid 500 mg, kwas pantotenowy, 250 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Now Foods Pantothenic Acid 500 mg, kwas pantotenowy, 250 kapsułek

78,99 zł
Jarrow Formulas Pantothenic Acid B5, kwas pantotenowy 500 mg, 100 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Jarrow Formulas Pantothenic Acid B5, kwas pantotenowy 500 mg, 100 kapsułek

48,49 zł
ForMeds, F-VIT B5, 42 g - miniaturka zdjęcia produktu

ForMeds, F-VIT B5, 42 g

20,24 zł
Calcium Pantothenicum Jelfa 100 mg, 50 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu

Calcium Pantothenicum Jelfa 100 mg, 50 tabletek

8,99 zł

W czym zawarty jest kwas pantotenowy?

W każdym rodzaju pokarmu – warzywach, zbożach, mięsach, mleku, owocach odnaleźć można kwas pantotenowy. Najwięcej witaminy B5 odnajdziemy w otrębach pszennych, rybach morskich, ziarnach słonecznika czy w awokado.

Trudno dostarczyć organizmowi wymaganą dawkę, samodzielnie układając posiłki, ale pozwalają na to dostępne suplementy. W tej kategorii znajdują się produkty zawierające w swoim składzie witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Substancja dostępna jest w formie preparatów jednoskładnikowych oraz złożonych w postaci kapsułek, tabletek i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Kwas pantotenowy - Jaką rolę pełni w organizmie?

Czynny biologicznie prawoskrętny izomer kwasu pantotenowego wpływa na syntezę koenzymu A, pełniącego funkcję przenośnika grup dwu-węglowych, tworząc ważny w metabolizmie komórkowym acetylo-koenzym A (acetylo-CoA). Związek ten wchodzi w Cykl Krebsa, co umożliwia przekształcenie całej cząsteczki glukozy lub kwasu tłuszczowego w energię. W ten sposób kwas pantotenowy przyczynia się do zachowania właściwego metabolizmu komórkowego.

Kwas pantotenowy umożliwiając produkcję CoA pośredniczy w biosyntezie kwasów tłuszczowych, acetylocholiny i cholesterolu. Przyczynia się on również do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów o budowie steroidowej, witaminy D i niektórych grup neuroprzekaźników – m.in wspomnianej wyżej acetylocholiny.

Wpływ na metabolizm komórkowy i biosyntezę licznych ważnych cząsteczek sprawia, że kwas pantotenowy przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia. Ponadto wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu sprawności umysłowej.

Właściwe spożycie kwasu pantotenowego

Dla osób dorosłych przyjęto, że adekwatna podaż kwasu pantotenowego wynosi 5 mg na dobę, wzrastając u kobiet do 7 mg w okresie karmienia piersią. U dzieci adekwatny pobór powinien wynosić od 1,7-4 mg. W celu indywidualnego określenia dawki suplementacji kwasu pantotenowego najlepiej zapoznać się z ulotką lub informacją na opakowaniu przyjmowanego produktu.

Nie należy przekraczać dziennej dawki kwasu pantotenowego – zgodnie z zaleceniami na opakowaniu / w ulotce.

Kwas pantotenowy nie może stanowić zamiennika zbilansowanej oraz zróżnicowanej diety. Należy stosować go szczególnie ostrożnie w trakcie ciąży i okresie karmienia piersią.

Jakie są skutki niedoboru kwasu pantotenowego?

Niedostateczna podaż kwasu pantotenowego w diecie skutkować może m.in.:

 • zmęczeniem, apatią
 • drażliwością
 • drętwieniem i skurczami mięśni
 • mrowieniem kończyn
 • hipoglikemią/nadwrażliwością na insulinę
 • złym samopoczuciem
 • nudnościami i wymiotami
 • kurczowymi bólami brzucha
 • zaburzeniami snu

Z rzadkich, choć bardzo poważnych skutków niedoborów witaminy B5, warto wyróżnić niedoczynność nadnerczy.

Filtry

Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Problem
Kluczowy składnik
Dla kogo
Wiek
Typ produktu
 • Apteka Gemini

  gemini.pl

  Dodaj do ekranu głównego