Poradnik
Woda różana

Woda różana

Woda różana

Woda różana była stosowana już w starożytności – zarówno jako kosmetyk, jak i lekarstwo. Już wtedy wykorzystywano ją do pielęgnacji twarzy, przygotowywania relaksacyjnych kąpieli czy jako środek pomocniczy przy leczeniu niektórych schorzeń. Dziś o cennych właściwościach wody różanej wiemy znacznie więcej.

Znalezione produkty : 4
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Bielenda Professional, satynowa woda różana, 500 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Bielenda Professional, satynowa woda różana, 500 ml
31,49 zł
Nivea Rose Touch, dwufazowy płyn micelarny z organiczną wodą różaną, 400 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Ostatnie sztuki
Zdrowie i uroda
Nivea Rose Touch, dwufazowy płyn micelarny z organiczną wodą różaną, 400 ml
27,43 zł
Woda różana kosmetyczna, 250 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Woda różana kosmetyczna, 250 ml
12,09 zł
Make Me Bio Garden Roses, woda różana, 100 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Make Me Bio Garden Roses, woda różana, 100 ml
19,59 zł
1 - 4 z 4 produktów

Woda różana: jak powstaje?

Woda różana zwana jest także wodą kwiatową i hydrolatem. Powstaje na skutek destylacji płatków róży z parą wodną – jest produktem ubocznym tego procesu, ponieważ głównym celem destylacji jest uzyskanie stężonego olejku eterycznego. Do produkcji wody różanej wykorzystuje się trzy gatunki róży: damasceńską, stulistną oraz francuską, przy czym w przeważającym stopniu – różę damasceńską. Powstała ona ze skrzyżowania róży francuskiej z różą piżmową, w Europie stała się powszechna w XVII w. Uprawia się ją głównie w Bułgarii i Turcji, a także w Pakistanie, Indiach, Chinach czy Rosji. Pierwotnie woda różana była produkowana głównie w krajach arabskich, obecnie jest popularna niemal na całym świecie. Sam proces destylacji płatków róży jest kosztowny, ponieważ do uzyskania litra wody różanej potrzeba około 5 ton płatków.

Właściwości i zastosowanie wody różanej

Woda różana jest źródłem witaminy A, B, C i E. Zawiera także bioflawonoidy, m.in. kwercynę. Witamina A wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Witamina C przyczynia się z kolei do powstawania kolagenu, czyli nierozpuszczalnego w wodzie białka wapniowego, które jest głównym składnikiem skóry, ścięgien i kości. Witamina C jest również antyoksydantem i działa przeciwstarzeniowo (dotyczy to zwłaszcza wyglądu zewnętrznego). Pomaga także w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Do antyoksydantów należy również witamina E. Bioflawonoidy z kolei, tak jak witamina C i E, wykazują działanie antyoksydacyjne, wspomagają także system odpornościowy. Woda różana jest stosowana do pielęgnacji twarzy, może być również wykorzystywana przy przygotowywaniu aromatycznych, relaksacyjnych kąpieli. W formie kosmetyku może posłużyć do usuwania makijażu czy kojenia zaczerwienienia powstających na skórze. Doskonale sprawdza się także w roli środka zapobiegającego puszeniu się włosów.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki