AntyGrypin Complex 500 mg + 200 mg + 4 mg, 10 tabletek musujących

AntyGrypin Complex 500 mg + 200 mg + 4 mg, 10 tabletek musujących

Kategorie

AntyGrypin Complex 500 mg + 200 mg + 4 mg, 10 tabletek musujących

Cena jednostkowa: 15,39 zł za 10 tabletek

Cena
15,39 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup lub Punkt Odbioru Gemini)

Opis produktu

AntyGrypin Complex to lek w wygodnej postaci tabletek musujących, które ułatwiają stosowanie leku. Substancjami czynnymi zawartymi w leku AntyGrypin Complex są: 

  • paracetamol, który dział przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
  • chlorofenaminy maleinian, zmniejszający wyciek wydzieliny z nosa i ogranicza odruch kichania oraz łzawienia z oczu,
  • kwas askorbowy, który uzupełnia niedobór witaminy C.

Lek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia do doraźnego leczenia objawów przeziębienia, grypy i objawów grypopodobnych, jak ból głowy, gardła, nieżyt nosa i gorączka. 

Wskazania

Do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych, takich jak ból głowy, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa i gardła u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Skład

Co zawiera lek AntyGrypin Complex?

1 tabletka musująca zawiera:

  • substancje czynne: 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 200 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum), 4 mg chlorofenaminy maleinianu (Chlorphenamini maleas),
  • pozostałe składniki: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, izomalt (E 953), makrogol 6000, sacharyna sodowa (E 954), aromat cytrynowy (Tetrarome Lemon P 0551 987323: maltodekstryna kukurydziana, składniki aromatyzujące (limonen, beta-pinen, cytral, gamma-terpinen, linalol), alfa tokoferol (E 307)), magnezu stearynian.

Działanie

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

Lek przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: zalecana dawka to: w razie konieczności zawartość 1 saszetki na 30 minut przed snem.
  • Nie stosować więcej niż zawartość 3 saszetek na dobę w dawkach podzielonych, przy czym dawek nie można powtarzać częściej niż co 4 godziny.
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: w przypadku zaburzeń czynności nerek dawka paracetamolu nie może być większa niż 500 mg:
    • współczynnik przesączania kłębuszkowego 10 – 50 ml/min,
    • dawka paracetamolu 500 mg nie częściej niż co 6 godzin. Nie stosować leku w przypadku ciężkiego zaburzenia czynności nerek.
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta: należy zmniejszyć dawkę leku, lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie stosować leku w przypadku ciężkiego zaburzenia czynności wątroby.
  • Osoby w podeszłym wieku: u osób w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek dawkowanie jest takie jak u osób dorosłych.

Tego leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki i 5 dni w przypadku bólu bez porozumienia z lekarzem.

Przeciwwskazania

  • Gdy pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Gdy pacjent choruje na niewydolność wątroby lub nerek.
  • Gdy pacjent przyjmuje inne leki wpływające na czynność wątroby.
  • Gdy pacjent nadużywa alkoholu.
  • Gdy pacjent choruje na jaskrę z wąskim kątem przesączania.
  • Nie stosować u pacjentów z ryzykiem zatrzymania moczu, związanym z zaburzeniami odcinka cewki moczowej przebiegającego przez gruczoł krokowy;
  • Nie stosować u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO, stosowane w leczeniu depresji), obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
  • Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Przechowywanie

  • Przechowywać w temperaturze do 25°C.
  • Przechowywać w szczelnie zamkniętym oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Lek ten, jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem lub udać się do szpitala, jeśli wystąpi:

  • obrzęk krtani, co uniemożliwia oddychanie (pojedyncze przypadki);
  • wstrząs anafilaktyczny, objawia się splątaniem, bladością skóry, spadkiem ciśnienia krwi, poceniem się, wytwarzaniem małej ilości moczu, przyspieszonym oddechem, osłabieniem i omdleniem (pojedyncze przypadki);
  • • rumień wielopostaciowy (pojedyncze przypadki);
  • • reakcja skórna w ciężkim stopniu: toksyczna nekroliza naskórka (zespół Lyella), pęcherzowy rumień wielopostaciowy (zespół Stevensa-Johnsona), ostra uogólniona osutka krostkowa objawiająca się wysypką z krostami na całym ciele, nadżerkami w jamie ustnej, oczach, narządach płciowych i na skórze, czerwonymi plamkami na tułowiu, często z pęcherzami, pękającymi olbrzymimi pęcherzami, złuszczaniem dużych płatów naskórka, osłabieniem, gorączką i bólami stawowymi (bardzo rzadkie przypadki);
  • dokuczliwy świąd skóry, wysypka, nadmierne pocenie się, pojawienie się na skórze wykwitów grudkowych, krwotocznych lub pęcherzykowych (plamica), reakcją alergiczną przypominającą powodująca obrzmienia tkanek znajdujących się pod skórą (obrzęk naczynioruchowy), reakcja alergiczna powodująca powstawanie pęcherzy na skórze (pokrzywka); występują rzadko;
  • • przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki, krwotok, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zaburzenie czynności (niewydolność) wątroby, nieodwracalne uszkodzenie (martwica) wątroby, zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówek oczu (żółtaczka); występują rzadko. 

 

Rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 1000 osób):

  •  anemia powstała w wyniku różnych niedoborów, zahamowanie czynności szpiku kostnego, zmniejszenie liczby płytek krwi;
  • gromadzenie płynu w tkankach (obrzęk);
  • zaburzenie czynności nerek (nefropatia) i upośledzenie wchłaniania lub wydzielania cewek nerkowych (tubulopatie). 

Paracetamol jest lekiem powszechnie stosowanym, a działania niepożądane są rzadkie i zwykle związane z przedawkowaniem. Zaobserwowano pojedyncze przypadki zawrotów głowy.

 

Działania niepożądane związane z chlorofenaminą

Należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać się do szpitala, jeśli wystąpi reakcja alergiczna:

  • reakcje nadwrażliwości (alergiczne), reakcje anafilaktyczne (ciężkie reakcje alergiczne, w których przebiegu może wystąpić kaszel, trudności z połykaniem, szybkie bicie serca, świąd, opuchnięcie powiek lub okolic oczu, twarzy, języka, duszność, zmęczenie itp.);
  • zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego w postaci senności, nudności i osłabienia mięśniowego, które u części pacjentów ustępują po 2-3 dniach leczenia; występuje często;
  • blokada dróg żółciowych (cholestaza), zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby (łącznie z bólami w nadbrzuszu lub bólami brzucha, ciemnym zabarwieniem moczu itp.); występują rzadko.

Inne działania niepożądane obejmują:

 

Często (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 osób):

  • nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy mięśni w obrębie twarzy (dyskinezy), zaburzenia koordynacji ruchowej (sztywność), drżenia, drętwienie, mrowienie, pieczenie, uczucie jak kłucie igłami (parestezje);
  • podwójne lub niewyraźne widzenie;
  • suchości w nosie i gardle, wysychanie błon śluzowych;
  • suchości w jamie ustnej, utrata apetytu, zmiany odczuwania smaków i zapachów, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu), które mogą ulec zmniejszeniu, jeśli lek jest stosowany w trakcie posiłku;
  • wzmożone pocenie się;
  • zatrzymanie moczu i (lub) trudności z oddawaniem moczu.

 

Rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 1000 osób):

  • zmiany w badaniach krwi (brak granulocytów, zmniejszenie liczby leukocytów, anemia spowodowana zanikiem szpiku kostnego (anemia aplastyczna) lub zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia)) co może przebiegać z objawami, takimi jak nietypowe krwawienie, ból gardła lub zmęczenie;
  • nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość na podobne leki;
  • pobudzenie, szczególnie przy stosowaniu dużych dawek u dzieci lub osób w podeszłym wieku, charakteryzujące się niepokojem, bezsennością, nerwowością, majaczeniem, kołataniem serca, a także drgawkami; 
  • szumy uszne, ostre zapalenie błędnika;
  • na ogół, w przypadku przedawkowania, mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, kołatanie, szybkie bicie serca (tachykardia);
  • niedociśnienie tętnicze (hipotensja), zwiększone ciśnienie tętnicze (nadciśnienie),
  • gromadzenie płynu w tkankach (obrzęk);
  • ucisk w klatce piersiowej, ciężki oddech;
  • niezdolność do odbywania współżycia seksualnego u mężczyzn (impotencja), krwawienia międzymiesiączkowe.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

  • W czasie przyjmowania leku AntyGrypin COMPLEX należy unikać leków zawierających alkohol.
  • Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent stosuje:
    • flukloksacylinę (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko wystąpienia zaburzenia dotyczącego krwi i płynów ustrojowych (kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową), które należy pilnie leczyć i które może wystąpić szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, posocznicą (stan, gdy bakterie i ich toksyny krążą we krwi, prowadząc do uszkodzenia narządów), niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem, a także u pacjentów stosujących maksymalne dawki dobowe paracetamolu.

Zachować ostrożność stosując:

  • pochodne morfiny (leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe oraz leki zastępcze),
  • neuroleptyki (leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, głównie schizofrenii i innych psychoz),
  • barbiturany (leki nasenne i stosowane w leczeniu padaczki),
  • benzodiazepiny (leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i zmniejszającym napięcie mięśni),
  • leki przeciwlękowe inne niż benzodiazepiny (np. meprobamat),
  • leki nasenne (lorazepam, diazepam),
  • leki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym (amitryptylina, doksepina, mianseryna, mirtazapina, trimipramina),
  • leki przeciwhistaminowe blokujące receptor H1 (leki stosowane w leczeniu chorób 4 alergicznych),
  • leki przeciwnadciśnieniowe o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy,
  • baklofen (lek rozkurczający mięśnie),
  • talidomid (lek wpływający na układ odpornościowy, stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego),
  • antycholinergiczne leki przeciwparkinsonowskie (jak benzatropina),
  • leki podobne do atropiny o działaniu przeciwskurczowym (zawierające hioscynę),
  • dyzopyramid (lek stosowany w chorobach serca),
  • neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny (leki stosowane w leczeniu psychoz, jak chlopromazyna, tiorydazyna, perfenazyna),
  • klozapinę (lek stosowany w leczeniu schizofrenii i zaburzeń psychicznych w przebiegu choroby Parkinsona),
  • salicylamid (lek przeciwbólowy),
  • ryfampicynę (antybiotyk),
  • leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina, lamotrygina i inne),
  • leki nasenne z grupy barbituranów i inne leki indukujące enzymy wątrobowe,
  • kofeinę,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen, diklofenak, naproksen),
  • leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny (acenokumarol, warfaryna),
  • inhibitory monoaminooksydazy (leki stosowane w leczeniu depresji),
  • flufenazynę (lek stosowany w leczeniu psychozy).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W przypadku stosowania tego leku w dawkach większych niż zalecane oraz w przypadku długotrwałego leczenia może wystąpić ryzyko uzależnienia, głównie psychicznego. Aby uniknąć ryzyka przedawkowania, nie należy przyjmować innych leków zawierających paracetamol. Ryzyko przedawkowania tego leku zwiększa się u pacjentów z chorobą wątroby.

Zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów w stanach obniżonego poziomu glutationu.

Odnotowano przypadki wystąpienia niewydolności wątroby u pacjentów w stanach obniżonego poziomu glutationu, zwłaszcza u pacjentów:

  • niedożywionych, cierpiących z powodu anoreksji, z niskim wskaźnikiem masy ciała (BMI), wyniszczonych,
  • odwodnionych,
  • regularnie pijących alkohol,
  • z występującą łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna),
  • z posocznicą.

Przyjmowanie paracetamolu może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Objawy kwasicy metabolicznej obejmują: pogłębiony, przyspieszony, wysilony oddech, nudności, wymioty, utratę apetytu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia ww. objawów łącznie.

 

Środki ostrożności:

  • Paracetamol należy stosować ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności nerek, ostrym zapaleniem wątroby, niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedokrwistością hemolityczną i niedoborem reduktazy methemoglobinowej.
  • Ryzyko przedawkowania leku jest większe u osób z niewydolnością wątroby niewywołaną przez alkoholową marskość wątroby.
  • Stosowany paracetamol w dawkach większych niż 6-8 g na dobę może uszkadzać wątrobę. Uszkodzenie wątroby może powstać również przy znacznie mniejszych dawkach, podczas jednoczesnego podawania z alkoholem, induktorami enzymów wątrobowych lub innymi lekami, które działają toksycznie na wątrobę np. inhibitorami monoaminooksydazy.
  • Ze względu na ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego, paracetamol jest przeciwwskazany u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy aktualnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
  • W trakcie stosowania tego leku, ze względu na zawartość chlorofenaminy, należy unikać spożywania alkoholu i leków zawierających alkohol. Lek może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
  • Zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, chorujących na choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy i niedrożność odźwiernikowo-dwunastniczą.
  • Podczas leczenia należy unikać stosowania leków uspokajających (zwłaszcza barbituranów), które nasilają działanie uspokajające leków przeciwhistaminowych.

 

Dzieci i młodzież

  • Ten lek jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci oraz młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

 

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Nie zaleca się stosowania leku AntyGrypin COMPLEX w okresie ciąży.
  • Nie zaleca się stosowania leku AntyGrypin COMPLEX w okresie karmienia piersią.

 

Płodność

  • Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu paracetamolu, chlorofenaminy maleinianu ani kwasu askorbowego na płodność.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Podczas przyjmowania leku może wystąpić senność wpływająca na sprawność psychofizyczną osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących maszyny.

Podmiot odpowiedzialny

Natur Produkt Pharma Sp. z o.o.
ul. Podstoczysko 30
07-300 Ostrów Mazowiecka

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  • Apteka Gemini

    gemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego