Poradnik
Kapsaicyna

Kapsaicyna

Kapsaicyna

Kapsaicyna to związek chemiczny, który po raz pierwszy wyizolowano z papryczek chili w postaci krystalicznej w 1876 roku. Niedługo potem odkryto, że kapsaicyna powoduje pieczenie w błonach śluzowych. Dodatkowo może:

  • zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego,
  • stymulować zakończenia nerwowe w skórze.
Znalezione produkty : 8
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
Prel Red, plaster rozgrzewający okolice pleców i krzyża, hydrożelowy, 1 sztuka - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Prel Red, plaster rozgrzewający okolice pleców i krzyża, hydrożelowy, 1 sztuka
10,59 zł
Be Slim Fast, 60 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Be Slim Fast, 60 tabletek powlekanych
26,99 zł
Fitodermika żel anticellulitis, wyszczuplająco-ujędrniający, 200 ml - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Fitodermika żel anticellulitis, wyszczuplająco-ujędrniający, 200 ml
21,49 zł
Olimp Thermo Speed Hardcore, 120 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp Thermo Speed Hardcore, 120 kapsułek
76,59 zł
Olimp Therm Line Man, 60 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp Therm Line Man, 60 tabletek powlekanych
39,79 zł
Olimp Therm Line 40+, 60 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp Therm Line 40+, 60 tabletek powlekanych
36,79 zł
Trec ClenBurexin, 90 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Trec ClenBurexin, 90 kapsułek
55,99 zł
Olimp Therm Line Fast, 60 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu
Zdrowie i uroda
Olimp Therm Line Fast, 60 tabletek powlekanych
36,99 zł
1 - 8 z 8 produktów

Struktura chemiczna kapsaicyny została częściowo wyjaśniona w 1919 r., a w 1930 r. kapsaicyna została zsyntetyzowana chemicznie. W 1961 roku japońscy chemicy wyizolowali substancje podobne do kapsaicyny z papryczek chili, nadając im nazwę kapsaicynoidy. Dihydrokapsaicyna (22%), nordihydrokapsaicyna (7%) i homokapsaicyna (1%) stanowią 30% całkowitej mieszanki kapsaicynoidów i mają około połowę ostrości kapsaicyny.

Kapsaicyna – zastosowanie

Oświadczenia zdrowotne wskazują na właściwości kapsaicyny, które stały się inspiracją dla producentów sumplementów i wyrobów medycznych do stworzenia formuły wspierającej różnego rodzaju potrzeby. Jedną z nich jest to, że jest to substancja znana ze swojego dobroczynnego wpływu na włosy – stymulując ich wzrost.

Inne potwierdzone właściwości kapsaicyny są następujące:

  • pomaga zmniejszyć uszkodzenia tkanek organizmu (stosowana jako przeciwutleniacz),
  • wspiera w zarządzaniu ilością spożywanych kalorii,
  • stymuluje utlenianie tłuszczu,
  • zwiększa termogenezę,
  • przyspiesza utratę kalorii,
  • wspiera organizm w spalaniu węglowodanów.

W związku z powyższymi właściwościami jedną z form kapsaicyny jest hydrożelowa formuła – ceniona za łatwość stosowania. Jest to jednak tylko jedna z rozlicznych form, które pozwalają na korzystanie z właściwości tej substancji.

Kapsaicyna – nie tylko żel

Kapsaicyna może też pomóc na różne dolegliwości związane z plecami, jak również na ból związany z nadwyrężeniami i skręceniami. Zabieg zazwyczaj polega na zastosowaniu miejscowego środka znieczulającego, aż do odrętwienia konkretnej okolicy. Wśród innych istotnych form kapsaicyny warto wymienić korzystanie z niej jako serum celujące w ujędrniane i korektę skóry. Niektórzy z producentów kapsaicyny w tej formie wskazują na możliwość modelowania i wyszczuplania ciała z jej pomocą. Nie bez znaczenia jest też wysoka dostępność kapsaicyny w formie kapsułek i tabletek.

Kapsaicyna – bezpieczeństwo stosowania

Kapsaicyna to niezwykła substancja prozdrowotna, ale trzeba pamiętać, że pieczenie i podrażnienie są klasycznymi skutkami ubocznymi związanymi z jej stosowaniem. Rozsądne może być rozpoczęcie stopniowego korzystania z jej właściwości, przy równoczesnym budowaniu tolerancji własnego organizmu na jej większe ilości. Choć oczywiście stosując kapsaicynę w formie kapsułek, czy tabletek ten aspekt jej przyjmowania nie będzie istotny, gdyż są one opracowane w przystępny do przyswojenia przez organizm sposób.

Tak czy, inaczej – najważniejsze jest to, by przed sięgnięciem po suplementację tą substancją upewnić się, iż nie ma się alergii na nią, bądź którykolwiek ze składników dodatkowych tworzących końcowy produkt. W razie jakichkolwiek pytań o to, jak najlepiej powinna być stosowana kapsaicyna – należy zawsze skonsultować się z lekarzem, bądź farmaceutą.

Bez względu też na formę kapsaicyny, którą się wybierze – konieczne jest przestrzeganie wszelkich innych zasad jej stosowania. Niedozwolone w żadnym wypadku jest przekraczanie dziennej dawki – czy to w formie do spożycia, czy w wersji do nakładania na skórę. Nie można też zapominać, że bez względu na wybrany sposób korzystania z jej właściwości – kapsaicyna może przynieść najbardziej pożądane rezultaty wtedy, gdy jej stosowanie połączone jest ze zdrowym stylem życia i zrównoważoną dietą, co zawsze stanowi absolutną podstawę zdrowego trybu życia.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki